Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna.
Ma bucur ca scriu mamicile. Cred ca voi salva capitolul asta pt cand voi avea nevoie.

Brigit, merci mult pt recomandarea facuta. Am fost ieri la control si am stat de vorba o ora. Nu-mi venea sa cred. M-a intrebat dr si de mama si de tata si de tratamente urmate si de X si Y... multe, multe intrebari. A parut ingrijorata de incompatibilitatea de gr de sg dintre mine si sot dar in BUzau nu gasesc sa fac analiza pe care mi-a cerut-o. o socam frecvent cand ii povesteam diverse replici ale fostului dr, atitudinea lui sau a asistentei si multe alte faze pe care le-am patit la sanador. S=a uitat pe toate analizele mele, a zis ca am luat putin antibioticpt infectia urinara si dat fiind faptul ca dupa cerclaj nu am primit nimic, mi-a dat sa iau Zanocin 7 zile. Tot pt durerile de burta de dupa cerclaj mi-a dat mg si Duphaston. Apoi mi-a facut eco. Baietii sunt acum pe laterale, in picioare, stateau fata in fata si discutau, au 1.270 kg respectiv 1.240 kg, Stefan este cu 2 zile in urma dar este mai inalt ca tudor.
Am de facut testul pt glicemie si mi-a dat reteta pt dexa. 2 injectii la 12 ore. Aici sunt ingrijorata. Voi discutati ca a 2a doza ar impiedica bbii sa ia in greutate si eu sunt in cumpana. Maine trebuie sa umblu sa vad daca il gasesc prin farmacii caci am uitat sa-; iau din bucuresti.
Brigit, daca si nasterea iese bine am sa te pomenesc toata viata

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

annne tu ai 6 sapt..sau e in urma semnatura?
la cat ti-a dat de facut dexa? eu am facut la 28 sapt, una dim una seara...si nu s-a vazut la eco nicio problema in legatura cu cresterea in greutate...la 34 am repetat dexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, si eu m-am muls la 3 ore cat timp au stat bb-ii in spital (au stat mai mult din cauza de icter sever; eu ma mulgeam acasa si le duceam laptele meu la ficare 3 ore...; era epuizant, dar neonatoloaga mi-a cerut din a treia zi de la ceza sa ma mulg).
de cand sunt ei acasa ma mulg mai rar (din lipsa timpului), dar parca a crescut cantitatea de lapte per muls, insa nu scot mai mult decat scoteam per total in 24 de ore cand ma mulgeam la 3 ore.
parca tu ai nascut in jur de 35 sapt?
mama ta mai e la voi? adica ai ajutor?
irip, iesim cu ei afara, dar in brate; inca nu am desfacut carutul - a fost nebunie curata de cand am nascut si pana acuma - abia zilele astea am inceput sa ne acomodam in noua "formatie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ma bucur ca ti- a placut de dna dr, e īn primul rānd un mare om
Am fost si eu azi la control, avusese doua ceza, una de urgenta spre dimineata si una la prīnz. Evident ca a stat de vb cu mine si mi-a lamurit toate cele, nici nu se pune pb sa ies din cabinet nelamurita. Eu o admir f mult, nu as fi recomandat-o altfel.

Bebeii mei sunt īn continuare mai mari decat vārsta gestationala, la 27 s jumate baietelul are 1200 gr si fetita 1130.
El joaca tzontzoroiul , s-a sucit iar, e cu capul īn jos. Mereu se muta, e īn agitatie permanenta.
Sapt viitoare si eu fac betametazona.

Mamicilor, imi pare tare bine ca ati scris, eu am multe intrebari dar va mai las sa va reveniti
anabel
balanta
Irip
miruna






Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Yasmi, imi tot reamintesc fetele de semnatura si eu tot zic {stai sa raspund ca sa nu uit ce vreau sa spun si apoi modific semnatura{ si pana la final uit sa schimb semnatura . Maine implinim 29 de sapt. Cum te mai simti? Observ ca seara ai mare bataie de cap. Dar uita-te ajunsa la sf saptamanii. Ce zici? Depasesti termenul stabilit de dr? Noi te sustinem

Brigit, nu ar trebui sa dau din casa, dar sa stii ca si dr are o parere f buna despre tine. Ii lucesc ochii in cap cand vorbeste de tine Si mie mi-a dat betametazona sau Diprofaze (daca am inteles bine) 12 mg la 12 h. Acum sper sa-l si gasesc in buzau. Felicitari pt bbi


+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta da am ajutor si imi permit sa mai stau la muls.Eu le asigur laptele de mama doar ptr noaptea la amandoi cand stau eu treaza mai bag si un muls.Ma bucur ca am putut pastra programul de 3 ore din maternitate la hranit sau macar pe aproape iar intre fetita si baiat am o diferenta de vreo 20-30 min ca sa poata hrani doar o persoana, se mai intampla sa se trezasca amandoi si atunci il mufez pe baiat pe care il monitorizez, si am grija de fetita care da foarte mult afara.
Ziua le dau prenan, pe baiat il voi trece la nan 1 ptr ca a depasit 3 kg.
Ati facut primele vaccinuri ati avut reactii eu merg marti cu ei la spital, fetita nu avea peste 2,5 kg asa ca mi a spus dr sa vin cu amandoi la 2 saptamani, sper sa nu avem reactii urate.

eu am nascut la 34 sapt si 3 zile iar bebeii au avut 2220 si 2480 super bine am fost foarte multumita.

Yasmin nu am ridicat capul pana m au dus la salon o noapte si juma de zi.Stai linistita de acum totul e bine ai sa vezi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anabel, Bcg-vaccinul ce urmeaza sa le fie facut copiilor nu are reactii adverse. Si eu am revenit cu fetita pt acest vaccin cand a facut peste 2,5 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, diprophos se numeste, se gaseste la farmaciile dona. Eu astazi l-am cumparat, nu costa mult dar nu prea e pe piata. Daca ai farmacie Dona la buzau te duci, vorbesti cu ei si il trimit de la bucuresti pe comanda pt tine. Daca nu rezolvi asa sa-mi zici ca gasim o solutie.
Daaa, pe dna dr eu marturisesc ca o iubesc, stiu ca se bucura pt noi, am trecut prin multe incercari impreuna.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, mamici si burtici, va cu drag pe toate!

Le iau pe rand:
-meniul de pranz din ziua nasterii a fost mici cu cartofi prajiti . Am fost sa sarbatorim Floriile (inclusiv pe mine ) si asta am poftit sa mananc. Ce stiam eu ce ma asteapta in ziua aceea?
-in alt concediu propriu-zis nu mai mergem, doar asa, cateva zile pe la munte (azi plecam 3 zile cu copii cu tot, iar pe la jumatea lui aug. inca o tura, dar fara copii)
-vaccinuri, doar ele obligatorii
-anestezie rahi as fi facut si eu, dar n-a fost sa fie, insa cred ca e cea mai buna alegere
-si eu am folosit pompa electrica de muls si la inceput reuseam la 3 ore, dar din cauza oboselii am utilizat-o mai rar, laptele cu timpul a scazut, iar apoi am renuntat. In total, copiii au baut LM 1 luna jumate, tot timpul combina cu LP.
-am dat la copii la inceput Prenan, iar apoi Nan (o scurta perioada Nan HA ptr. Carla, care a avut colici de la 3 luni la 3 lni jumate). Luca nu mai bea lapte de la 10 luni, iar Carla in continuare se serveste cu Nestle Junior 1+.
-noaptea, cand unul se trezea la papa, ii dadeam si celuilalt sa manance, chiar daca nu era treaz ptr. ca stiam ca urmeaza sa scanceasca de foame. Va sfatuiesc sa faceti la fel, daca u vreti sa fiti toata noaptea cu cate unul in brate la hranit. Iar asa, le si pastrati programul de masa concomitent.
-ptr. colici, incercati si Colief.

VISS, ma bucur ca ai reaparut. M-am tot intrebat ce mai faceti, cum cresteti. la gashka!

Merg sa pregatesc bagajele. Revin luni pe forum.

Va doresc un week-end excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Neatza fetelor. Eu o tin tot in cosmaruri :( dar cel mai rau e ca in curand ma voi confrunta cu acele cosmaruri si nu voi putea sa ma trezesc din ele.

Brigit, tot huhurez in noaptea asta?

Crectati-ma daca gresesc dar am citit ca un vaccin obligatoriu (nu ma intrebati care caci eu nu sunt familiarizata cu ele) poate avea efecte grave inclusiv declansarea unei forme de autism. Nu s-a dovedit legatura de cauzalitate dar totusi exista suspiciuni legate de acest vaccin. Citisem ca tu ca parinte il poti refuza chiar daca este obligatoriu. Dai doar o declaratie ca refuzi vaccinarea. Legat de vaccinuri eu mai am o nelamurire cu antirubeola. Sunt multi copii vaccinati care fac rubeola. Sa inteleg ca vaccinul te protejeaza impotriva anumitor tulpini? Cred ca Ralu spunea ceva de vaccinurile de pe vremea noastra. Diferenta intre cele vechi si cele noi este ca acelea vechi au fost testate si ras-testate, dar cele noi sunt aruncate pe piata cu ceva teste pe animale si cam atat. Inclusiv vaccinul impotriva cancerului de col ce ne era bagat pe gat pt fetite acu` vreo 2 ani... este un vaccin nou si nu se cunosc toate efectele adverse. ZMa bucur ca s-a abordat subiectul asta caci e timpul sa trec la studiu caci trece timpul si ma voi conrunta cu problema lor.

Adriana ce mai faci?

puup fetele

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput