Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Legat de vaccinuri in plus, nu ma gandesc la bani ci la mai multe chestii pe care le-am citit la efecte secundare, si pe langa citit ... din pacte am si cunostinte cu copil care a avut o evolutie normala ca si atentie etc, si dupa nu mai stiu care din vaccinurile suplimentare, facut dupa 1an, i s-a schimbat starea si apoi pe la 2 ani l-au diagnosticat autist ... unii zic ca nu s-a dovedit nicio legatura, dar si faptul ca sunt vaccinuri noi, pe mine nu ma convinge necesitatea lor in balanta cu posibilele efecte secundare netestate.
Daca as mai fi putut alege (dar am aflat ca nu mai e cazul de ani de zile deja, ca se doreste ingroparea instit. Cantacuzino) as fi optat doar pt vaccinurile dezvoltate la noi in tara pe care le-a facut si generatia mea. (am in cont. fisa mea de bebelus si stiu ce mi s-a facut) Dar acum toate vin din afara... asa ca planul meu e vorba ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
20+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor, semnez si eu condica...suntam in aceeasi formula desi azi noapte mi-a fost cam rau si imi era ca ajung la spital.
Poate ma ajuta si pe mine fetele care au facut cezariana ...ce tip de anestezie ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

ralu nu e vorba de bani,ca ce nu facem pt bebelusii nostri....e vorba ca nu avem incredere,exact ce spuneai si tu...desi parerile sunt impartite....cu Dumnezeu inainte acum!

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

YASMI, eu am facut anestezie generala, la indrumarile medicului ginecolog de a nu ma lasa pe mana anestezistilor de la maternitate cu o rahi. Mi-a fost rau dupa ce m-am trezit ptr. ca operatia a avut loc de urgenta, iar eu apucasem sa iau pranzul: mici cu cartofi prajiti . Insa am primit ceva prin perfuzie, care sa-mi mai potoleasca starea de rau si nu am avut alte probleme. Nici macar in gat, de la intubatie, nu m-a durut si nici de tusit nu am tusit deloc. Probabil ca daca as fi avut de ales, as fi ales rahi, dar n-a fost sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari tamys si balanta, sa va tarisca gandaceii si sa fie cumintei

felicitari si tie miruna, pt cuminteii si garsuneii tai
nici eu nu am facut nici un vaccin suplimentar, pediatra mea, de la medcover, a zis ca nu e nevoie, eventual sa le facem mai tarziu dupa 1-2 ani cand ii ducem in colectivitate, gen gradinita si cestii din astea, pana atunci nu are rost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza!

Yasmi, hai ca mai e fff putin, trebuie sa rezisti!

Ana, cum e in concediu?

Mammarutzo, ce meniu ai avut tu in ultima zi de gravi ;)

Anne, ce faci?

Ralu, inca te astept cu recuperarile ;)

Iar a inceput sa ma chinuie caldura, aseara la 3 eram treaza ca un huhurez. Ce vara torida... Ieri am facut o plimbare scurta si incepusera sa mi se umfle mainile..





Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit... pai pe unde citesc si anume aici si un pic la babe, am recuperat, altfel mai mult nu-s in stare ... mi-a scapat ceva ?

Anna, pe pediatra ta cum o cheama... ca e bine de tinut minte? ca pana acum am auzit doar de pediatri care incercau sa bage pe gat tot ce se putea in materie de vaccinuri :) si pp ca i-as schimba unul dupa altul ...

A.. si sa va zic ceva... legat de siteuri cu chestii pt bebe, am dat de unul care are preturi f bune, la lenjerii de patut, saltea infasat, perna alaptat si patuturi (dar aici depinde de fiecare) si sunt romanesti.
bebedesign.ro
pOate il stiti, dar prefer sa ma repet ca mie mi s-au parut fff ok


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
20+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

buna fetelor,

curg apele pe mine de la frecusul asta zilnic (degeaba, caci oricum nu slabesc) nici eu nu dormeam si nu aveam chef de citit sau de altceva cat am fost insarcinata. inutil sa va spun ca as da un salariu pt o saptamana de somn. ( sotul credea ca as da un salariu pt o noapte de amor ). sunt la foc continuu: sterilizez, spal, calc, prepar laptele... cand ma asez simt k ma dezintegrez. ma mai jeneaza si operatia ( nu stiu cine intreba d tipul d anestezie, dar eu am facut rahianestezie si nu mi-a fost rau dupa deloc. nu am mancat d p l 18.00 iar operatia a fost a doua zi la 10.00).
imi amintesc de mine cat d greu imi era in ultima parte a sarcinii si ma gandesc la voi. fiti rabdatoare!!
de balanta ce mai stiti? felicitari pt puiuti si o asteptam sa ne povesteasca cum e.
amary, salexa ce mai faceti? cum sunt copiii?
mmammarutza, anna va invidiez ca aveti copii asa mari! imi place cand ne povestiti de ei. ma incarc cu energia voastra pozitiva. mmammarutza, mai vrei sa te reintorci la serviciu? mai planificati vreun concediu?
pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor!
-off,eu sunt nitel suparata,ca nu am mai reusit sa intru aici-si oricum acum 2 luni,rar am mai gasit picior de mamici de gemenasi ale "generatiei" mele-adica 2011.sincer mi-e dor de voi mult,si mi-erau dragi povestile perioadei care ptr noi,semnifica prezent.ce mai faceti,cum mai sunteti-monas,mirela,adippazi,mamarutza,si celelalte-memoria mea s-a sters considerabil,sper s-o pot reseta cand ma intorc la servici
-noi de-a lungul celui 1 an si 4 luni, am facut bronsite,1-enterocolita,1-faringo-amigdalita,1-laringita acum 2 zile.si alte febre nediagnosticate .plus muci..astia au fost predominanti inainte de 1 an, si dupa 1 an-febrele.paralele cu iesitul dintilor,cu venitul verii si mers la locul de joaca din parc-zilnic,deci cules ce se poate.ma gandesc cum o fi la cresa/gradi? horor,nu?gaby-mai zi-ne tu cum sunt piticii tai
-in rest,mergem,ne cataram,la mare fuse de vis-exceptand prima zi cu oboseala si febra-balaceala in valuri,in gropile de nisip sapate de tati,pus nisip in cap,cules de scoici,adus apa in galetusa..dormit sub umbrela istovitivorbim doar pe limba noastra chinezeasca-inteles tot,urmat comenzi,dar nu zicem macar un amarat de-pa,nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, multumesc de gandurile bune si pt felicitari .
noi suntem bine, cu exceptia faptului ca bb-le care a stat cu capul pe col a inceput sa aibe colici. azi noapte a plans (sau urlat mai bine zis) aproape continuu. l-am plimbat prin toata casa, am vorbit cu el, l-am dragalit, i-am dat gripe water baby...degeaba. mi se rupe inima cand il vad cum se chirceste si zbiara ca din gura de sarpe, dar nu stiu ce sa ii fac. sotul spune ca e de la lm (eu le dau lapte matern + completare lapte praf, ca nu am destul lm), dar eu nu cred. si celalalt bb papa lm+lp si nu a avut probleme. cred ca tine strict de sistemul digestiv al fiecarui bebelus.

irip, miruna, ce lp le dati bb-ilor? eu le dau aptamil.
irip, tare sotul tau cu noaptea de amor . barbatii astia...

adijo, nu am cuvinte sa iti spun cat de rau imi pare . iti doresc multa putere sa treci prin trauma asta.

amary, ce faci?

bafta in continuare gravidutelor.

Mergi la inceput