Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, pt carucior nu gasesti pe net ceva instructiuni/filmulete?
Intr-adevar f explicite instructiunile.
Aveti loc pt toate achizitiile prin casa, daca le montati de acum?

Fetelor cica de vineri revine canicula....sa ne bucuram asadar cat mai e aerul respirabil... Nici nu apuc si eu sa imi mai revin cu somnul ca ma defectez iara.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:


Salutare burtici si mamici
Am revenit, poate mai repede decat va asteptati
Brigit multumesc frumos
Am si eu cateva intrebari, daca aveti timp si chef ma indrumati si pe mine please
In Ro la cate sapt se face dublu test? ce anume se face?
Dar triplu test?
Care este diferenta dintre cele doua? Este obligatoriu sa le faci pe ambele?

Eu am un mare pitic, de cand mi-a zis dr de aici ca nu se face dublu test...
Ma bate gandul sa merg in tara,,,nici nuj cum sa fac...
Abea astept sa merg la eco de 10 sapt si sa vad ce mai spune..
O sa-l bat la cap sa-mi faca analize uzuale, ca aveam FE mic acum 2 luni....plus toxo aia nenorocita la care nu am anticorpi...
si care normal ar trebui facuta tot la 4 sapt..
Fetele care luati aspenter sau aspirin cardio, cat timp trebuie luat?
Cu progesteronul cum ati facut? Mie mi-a zis dupa 8-9 sapt sa-l opresc,,dar eu nu m-as lua dupa ei..
Femibion se ia toata sarcina?Am vazut ca este Femibion 1 si 2? voi cum, si de care ati luat?
Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspuns

o seara faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:


Salutare burtici si mamici
Am revenit, poate mai repede decat va asteptati
Brigit multumesc frumos
Am si eu cateva intrebari, daca aveti timp si chef ma indrumati si pe mine please
In Ro la cate sapt se face dublu test? ce anume se face?
Dar triplu test?
Care este diferenta dintre cele doua? Este obligatoriu sa le faci pe ambele?

Eu am un mare pitic, de cand mi-a zis dr de aici ca nu se face dublu test...
Ma bate gandul sa merg in tara,,,nici nuj cum sa fac...
Abea astept sa merg la eco de 10 sapt si sa vad ce mai spune..
O sa-l bat la cap sa-mi faca analize uzuale, ca aveam FE mic acum 2 luni....plus toxo aia nenorocita la care nu am anticorpi...
si care normal ar trebui facuta tot la 4 sapt..
Fetele care luati aspenter sau aspirin cardio, cat timp trebuie luat?
Cu progesteronul cum ati facut? Mie mi-a zis dupa 8-9 sapt sa-l opresc,,dar eu nu m-as lua dupa ei..
Femibion se ia toata sarcina?Am vazut ca este Femibion 1 si 2? voi cum, si de care ati luat?
Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspuns

o seara faina sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

jaguar, eu iti raspund la ce stiu:
- dublu test se face pt a vedea riscul de a avea bb Sindromul Down si inca o malformatie. La triplu test ai o malformatie in plus. Nu mai tin minte in ce perioade se fac caci eu nu le-am facut. Rezultatul arata cam asa "risc la Sindromul Down 1:50 " si atunci te pun sa faci amniocenteza sau "risc 1:5000" si atunci nu mai faci amnio. Multe voci sustin ca nu este un test relevant caci sunt multe cazuri in care riscul a fost mic si fetii au fost sanatosi si invers.
- la odiseea "boboci sept-oct" gasesti o fata Lulutza care este din belgia. Vorbeste cu ea cum s-a desfasurat pana acum sarcina si unde naste ea...daca vrei.
- progesteron si aspecter se iau in functie de fiecare situatie in parte. Brigit de exemplu ia Utrogestan dar eu am luat primele 12 saptamani si atat. Aspecter am luat dupa FIV 12 saptamani si apoi l-am reluat dupa sapt 23 caci mi-au iesit valorile IRR n pic maarite. Azi vad daca il continui sau nu.
-Femidon nu stiu ce este. Vitamine? EU am luat elevit de la sapt 17 pana in prezent dar cand mi-am adus aminte: o zi da, una nu sau chiar mai rar. Ai grija ca te vei constipa de la ele. eu imi fac analize la Ca, mg, fe lunar si stiu ca sunt in limite normale si de aceea nu-l iau zilnic. Tu sa nu faci ca mine
Sper ca nu am omis nimic. Pup si sa ne mai saluti

Brigit, am cautat instructiuni dar nu am gasit nimic. Intr-un final i-a dat sotul de cap. Nu este asa mare cum ma asteptam. Imi zice lucian "hai sa punem 2 papusi sa vedem cum arata" . Dormitorul mic este depozitul nostru dar nu avem nimic asamblat. Peste vre-o luna am sa asamblez un patut cu salteaua iar scaunele de masina le voi scoate cu cateva zile ca sa se aeriseasca. Carutul nu stiu daca-l voi mai baga in cutie ca miroase a cauciuc, a textil incins a ...toate miroase si il bag in balcon sa iasa toate mirosurile din el.

Ralu, FSH nu este un hormon? Eu nu tin minte sa fii luat ceva pt el. Pe perioada stimularii am luat Puregon (doza mi-au crescut-o treptat pana la 200) si Diphelerin (parca 0.5). Dupa transfer am luat: aspenter, Cyclo-x (ceva pt estrogen), utrogestan 800/zi, prednison 2/zi. Eu am reactionat urat la prednison si l-am oprit mai devreme de 12 sapt...cred ca pe la 8 sapt. Med de familie nu-mi poate da tratament de refacere a ficatului, dar dupa nastere/alaptare trebuie sa ma ocup de el.

Noi plecam spre bucuresti. Sunt pusa pe cearta cu herghelegiu. Stiti ca apostroful ma impiedica sa va povestesc imediat ce am facut, asa ca ne auzim pe seara.
puuup

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

asa, da-i si cearta-te cu el anne :) stai linistita ca nu le pasa lor de noi, nici macar nu or sa stea sa se certe; dar m-ai amuzat

apropo, ai incercat sa vezi daca-ti poti schimba userul si sa scapi de apostrof? eventual da un mail la administatorul site-ului si vezi daca pot ei sa faca asta, in cazul in care nu poti tu

sunt de acord cu brigit la chestia cu greutatea in sarcina, nu de siluata noastra-si fac ei (doctorii) griji si da, unele profita ca sa scape in troaca :); ei acum fiecare face cum vrea

in sfarsit am dormit si eu; dar as mai fi dormit; dorm capritele mele de n-au treaba, s-au culcat pe la 9 aseara si au dormit pana aproape de 8 azi dim, urasc oamenii care pot dormi asa mult si usor (vezi sotul, sora lui si altii, probabi am sa le bag si pe fete aici :))

irip,
dar de ce stai cu ei pe picioare si in brate? recunosc si noi le-am luat in primele 2-3 luni cand mai aveau episoade de colici; dar pe picioare nu le-am pus niciodata; le mai tineam in brate sau pe burta noastra si se mai calmau
daca esti singurica mai pune-i si tu in pat si stai tu langa ei, mai tii mana pe ei
ceea ce mi-e mie teama e sa nu-i inveti sa adoarma decat in barte sau leganati pe picioare; fetele mele se culca singure; le spal, le dau sa manance si in patut; se mai joaca un pic dc vor si apoi se culca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Citat:
Noi plecam spre bucuresti. Sunt pusa pe cearta cu herghelegiu. Stiti ca apostroful ma impiedica sa va povestesc imediat ce am facut, asa ca ne auzim pe seara.
puuup


anne' ai un mic PM
succes!


Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, si eu am o problema cu mancarea care a stat in frigider, in special legume si mancare gatita ... nu-mi mai plac
Si eu as manca ceva diferit... dar nu-mi trece prin cap ce ... si cand am iesit in oras, degeaba, ca tot nu ma mai atragea nimic... Asta e acum ... vesnicul iaurt de dimineata care e acrisor imi e cel mai bun prieten, impreuna cu ceva fructe - mi s-au copt caisele in curte si acum profit de ele.

Anne, la FSHul din puregon ma refeream (200UI=200UI FSH), si eu tot asat am fol, dar in total pe zile doar ~1000 UI, si m-am simtit f ok. La spre 2000UI insa... se schimba treaba. Am dat si eu la un mom dat peste o fata pe forum care si ea zicea ca avea pb cu ficatul de la inceputul sarcinii si ea a luat pe sarcina Liv52 (alilumi parca) care erau naturale si i le rec dr. Poti sa te interesezi, cine stie...
Deci nici tu Anne, nu ai mai luat Utrogestan dupa 12 sapt si nici acum nu iei... bun, nu ma mai simt asa diferita
Bafta cu Herghe !

Vroiam sa va intreb pe toate, a purtat vreuna centura pt sustinerea burtii in sarcina ?
Ca eu dupa ce m-am apucat intinderile de 2 zile, am tot citit si am dat de asta, si chiar aveam acasa o banda elastica care se face exact centura cea mai simpla (pe sub burta si prin spate pe la mijloc se prinde, fara a trece pe burta in fata) si vad ca ma simt mult mai bine cu ea cand stau in picioare.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
19+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza la pranz!
Am intrat deja cu somnul in recuperari, sa imi ajunga si pt noptile calduroase ce vor veni. Cu intreruperi, am dormit vreo 10 ore.

Jaguar, o sa iti raspund asa, punctual

Dublu test se face acum dupa o metoda noua, metoda nicholaides, care are un grad de acuratete mai mare de 95 %.
http://sanatate.bzi.ro/metode-noi-pentru-depistarea-sindromului-down-12702
Ti-am atasat si un link in care se precizeaza care sunt avantajele fata de metoda veche precum si clinicile unde se face in tara -deocamdata nu sunt prea multe clinici si medici acreditati.
Avand o rata atat de mare de acuratete face inutila testarea triplu test, care are un grad de confidenra de doar 30%. Totusi pt dublu test nicholaides tb recoltat samge in sapt 9-10 de sarcina si eco in saptamana 12. Practic ar trebui sa faci doua drumuri in tara. Insa nu cred ca la voi nu se face, eu am prietene in olanda care le-au facut si aia au chiar sistemul medical si de asigurari praf, in sensul ca vin in belgia pt unele pb. Poate nu e inclus in asigurare, poate o fi vrand sa te trimita la amniocenteza (ai peste 35?) . Eu zic sa te mai interesezi la voi. Varianta 2 e Viena Fetomed, acolo fac screeningul cu recoltare de sange in aceeasi zi, nu stiu ce metoda folosesc exact, insa rezolvi f repede cu rezultate acurate.

Femibion 1 am luat pana in sapt 14, femibion 2 din 14 si continui si in alaptare.

Despre aspenter tb vb cu dr tau, de ce l-ai primit? Daca ai pb hematologice se poate merge cu el pana in trimestrul 3 iar daca anumiti parametri sunt indepliniti si mai departe prin s 30-32


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu eu am centura de-aia speciala, primita de la o mamica din gashka mea dar nu am folosit-o pana acum. E si f cald si mi se pare f greu sa mai suport si altceva pe piele. Azi vad ca am o zi mai buna, ieri am avut in permanenta senzatia ca mi-e grea burtica si ca abia ma intorc de pe o parte pe alta.

Anne, bafta la herghe azi, pune-i toate intrebarile si lamureste-te daca mergi mai departe cu el.
Si eu zic sa vezi daca nu poate fi facut ceva la user.

Anna, ma bucur ca ai mai recuperat din noptile nedormite. Si eu am in preajma numai oameni fara pb de somn, as vrea ca bebeloii sa intre in categoria lor, macar in primii ani.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns touchstar spune:

Buna tuturor mamicilor de gemeni. Sunt usor fresh pe aici si sunt in cautare de noi sfaturi program masa bebei. Am 2 baietei gemeni nascuti pe 4 febr 2012. Nu am stat sa caut prin tot forumul de gemeni din lipsa de timp. Asa incat va cer ajutorul referito laa programul mesele pe care le ati facut gemenil de 5 6 lunici. Va multumecs si astept cu drag sfaturi link uti experiente personale si la randul meu va voi impartasi experienta mea de pana acum.pupici

Mergi la inceput