Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, nici nu pot sa iti spun cat te invidiez ca pleci in grecia. Ce faceti, plecati cu totii, e prima iesire a buburuzelor?

Cu greutatea eu am obs ca cu cat exista mai mult stres pus pe organism cu atat el cedeaza mai greu kg acumulate. Si mai ales cand e un surplus micut de 3-5 kg, alea nu vor sa plece neam.

Cu kg in sarcina am cunoscut si femei super norocoase, care nu au pus decat minimul de kg, dar care s-au ingrasat dupa, pe perioada alaptarii. Mie fff imp mi se pare sa incerci sa duci un stil de viata sanatos, cu cat mai putine porcarii mancate. Apoi kilele se stabilizeaza si e mai usor de intervenit.

Eu am 26 de sapt si am inceput sa imi simt burtica grea cand ma intorc de pe o parte pe alta, parca si sub burtica simt presiune cand stau pe spate. E normal oare sau astea anunta ceva conteactii?



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Yasmi, inca putin sa rezisti si oricum au greutati bune.

Fetele,am zis sa va salut si eu putin... eu mor de somn rau de tot ... nu m-am mai odihnit bine de cand cu caldura si sunt praf... plus ca au devenit din ce in ce mai miscaciosi cei mici si uterul meu pe partea stg unde sta sus unul din ei- cel mai miscacios- se tot intinde de ieri cu diverse senzatii la baza ligamentului din stg... si am mai pus 1cm la burta (96cm acum) dar tot la aceleasi kg am ramas inca. Oricum nu am pofta de mancare deloc de nimic ... mananc fortat cate ceva ...

Anne, si eu zic sa nu te ingrijorezi cu kg pt ca cel mai pb e apa si se duce repede dupa.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
19+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna m-ai facut sa ras cu "bunaciunea". Asta denota ca te respecti ca femeie si eu apreciez astfel de femei . iti tin pumnii sa ajungi la ce greutate vrei

Mammarutza, stiu ca se propaga ideea asta ca dai jos kg dupa ce nasti, dar in realitate dr nu insista sa nu iei prea mult in greutate pt ca tin ei la silueta mea. Toata greutatea excesiva se lasa cu repercursiuni: oasele simt in principal greutatea accentuata, sistemul vascular + inima care trebuie sa faca un efort suplementar ca sa "irige" toooot corpul, plamanii sufera si ei, esti predispusa la diabet gestational iar nasterea, indiferent ca este naturala sau cezariana, este mai dificila cu cat tu ca mama ai cu mult peste greutatea initiala. Pe mine nu ma preocupa silueta ci rapiditatea cu care am inceput sa iau in greutate care nu cred ca este normala. Pe tine te enervez eu ca ma preocupa kg iar pe mine ma enerveaza gravidele care au impresia ca pot manca ce vor si ce nu vor, fara sa le pese de kg acumulate, ca vor slabi ele dupa nastere

brigit si eu ma simt din ce in ce mai rau. Ma rablagesc de la o zi la alta. Aseara zici ca se rupea burta cand ma intorceam de pe o parte pe cealalta. L-am trezit pe Lucian de cateva ori cu gemetele mele..si nu de placere . Mai nou imi amortesc picioarele. Dus fac numai in prezenta lui Lucian caci am impresia ca-mi cedeaza genunchii si nu mai pot sta in picioare. Degetele ma dor toata ziua desi nu par umflate. Cu scurgerile cum stai? Ale mele sunt mai abundente si ma intreb daca e normal acum ca intru in trim 3. Maine ma duc la control, daca ma anunta asistenta si la ce ora trebuie sa ajung la bucuresti, si il voi asalta pe herghe cu toate intrebarile astea.

Mi-a venit carutul si abia astept sa vina lucian sa-l asambleze sa vad cum arata

Rlu, yasmi



+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,


sunt cu gandul la voi, dar de ceva vreme am ramas fara ajutor si ma descurc greut. cand se linisteste unul incepe celalalt. e epuizant. oricum suntem intr-o continua adaptare. de cateva zile, fiecare doarme cu cate un copil. e mult mai bine. am inceput sa pregatesc biberoanele astfel incat atunci cand le e foame doar sa adaug masura d lapte. sunt cu unul pe picioare si altul in brate.
stiu ca anna are ajutor, dar voi restul cum v-ati descurcat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, ai mare dreptate in tot ceea ce ai spus cu greutatea in sarcina. Dr mea de asta si insista cu pseudo regimul ala -v-am mai povestit eu, cu alimentele cu indice glicemic mic. Dar daca e retentie de apa nu prea ai ce sa ii faci... Oricum, e clar ca organismul o ia si el cum vrea in sarcina, nu mai poti controla chiar tot.
Eu cu scurgerile stau inca bine, insa cum te urmez indeaproape cu simptomele, ma astept la orice. Tratamentul ala l-ai terminat, cand tb sa repeti urocultura.

Irip, ma bucur ca ti-ai facut timp sa ne zici doua vorbe, cred ca deja va pregatiti de aniversarea primei luni ( nu mai retin data cu exactitate dar stiu ca era in jur de 20 ) sa cresteti mari si sanatosi si sa va acomodati usor. Cate bibe folosesti.

Ralu, te asteptam pe aici mai des decat la prezenta. Bravo pt bebicii miscaciosi!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

am fost luni pt a-mi reface analiza la urina. Astept rezultatul zilele astea ca sa vad cum ies.

Acum ne chinuim cu sasiul caruciorului. E o masa compacta de fieratanii pe langa care ne invartim si nu stim ce sa-i facem. INstructiunile sunt f utile:
pas 1 - scoate sasiul din cutie
pas 2 - desfa sasiul
pas 3 - asambleaza hamacul
E de ras, nu? Doar ca mie imi cam vine sa o iau razna

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, nu stiu ce sa va zic... altfel am dormit 3.5ore in continuu acum si nu m-as mai fi trezit ... de mult nu am mai dormit asa si a fost pt prima data cand eu m-am pus la somn iar domnisorii nu vroiau si chiar pe o parte stand eu, ei tot bocaneau.
Anne, ai dreptate sa nu fii de acord cu femeile care mananca ca spartele in sarcina, de parca e promotie nci mie nu mi plac si sunt de acord cu Brigit ref la alimentatie.
Dar tu nu mananci asa.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
19+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ralu, eu am reactionat urat la tratamentul de sustinere a sarcinii si din cauza ficatului nu pot sa mananc ce vreau. Am o lista lungaaaa de restrictii dar norocul meu ca nu am pofte ciudate. Tolerez doar fructele, salate cu branza, lapte cu cereale de porumb si iaurturile si ma fortez sa mananc un pic de carne. De altfel la ultimele analize glicemia si proteinele erau sub limita normala dar nu exagerat. Nu stiu de ce a iesit glicemia scazuta caci fructele au zahar dar cine stie. Ca sa revin cu proteinele am dat-o in ciorbe de pui sau vacute ca sa fie usor pt mine dar sa mananc si un pic de carne. Mie imi place pestele dar nu stiu daca am mancat 3 pesti toata sarcina caci mi-e rau numai cand il vad.
De 5 ani de cand sunt "la casa mea" am adoptat un stil, nu stiu daca sanatos, dar echilibrat de alimentatie. Daca azi am chef de o pizza, mananc pizza dar seara nu bag o ceafa de porc ci fac o salata de ton.

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Nasol cu ficatul ... mai tii minte doza totala de FSH pe care ai luat-o in stimulare ? (nu de alta dar si la mine prima data am avut doza dubla fata de data cu reusita, si evident prima data rez au fost proaste)
Si eu faceam cam la fel, daca faceam o abatere cu ceva nesanatos, atunci recuperam in zilele urmatoare. Dar eu e drept ca eram cam mofturoasa uneori si inainte ... asa ca nu ma mai surprinde acum ca dau zarzavatul din ciorba la o parte (desi inainte mancam tot)
Pana acum azi, am mancat doua iaurturi mici, 4 mere, 4 caise, 8 biscuitei integrali ... si nu am pofta sa mananc si altceva, desi stiu ca ar trebui ca-mi cere stomacul deja ... astept si eu cu nerabdare sa mi revina pofta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sa stiti ca si eu mananc tot de foame, ca pofta nu am deloc.
Fetita sta pe stomac si nu pot manca prea mult deodata, de ex daca mananc doua piersici nu mai intra nimik, masa de dimineata a fost o felie de pepene si apoi nu am mai reusit sa mananc decat pe la 3, branza cu rosii...eu as manca doar cruditati, in prostie. La mosie mi s-au copt rosiile cherry si le mananc direct din vrej, ca pe struguri...acasa nu mai pot sa mananc dupa ce au stat la frigider.
La capitolul nepermise bifez zilnic cate o inghetata, un nestea sau o vafa.
Ce e mai rau e ca chiar as manca ceva mai diferit dar nu stiu ce.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput