Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor
eu am avut o saptamana f grea. luni noaptea dureri crunte de burta care nu au cedat la nimic. marti am mers la spital..la control...soc..colul meu de 3,5 cm in urma cu 3 sapt a devenit inexistent..col sters a fost concluzia dr. a decis el cezariana chiar marti....am refuzat din start, am insistat sa imi puna ceva perfuzii pt ca nu se deschisese colul si nici membranele nu erau rupte. l-am convins si dupa 6 ore de perfuzii a inceput sa fie mai ok, au cedat durerile. miercuri am convenit sa ma lase acasa cu tratament, nospa, scobutil, gynipral, arefam si repaus total la pat. mi se pare groaznic dar daca balanta a rezistat atatea saptamani numai in pat trebuie sa pot si eu macar 2 sa ajungem la 36 sapt. sper ca anabel si balanta sunt ok
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yasmi, imi pare rau ca ai pb, dar e bine ca situatia s-a stabilizat si daca faci tratament ai sanse sa ajungi si sa si depasesti termenul propus!

Stai linistita ca 2sapt la pat chiar sunt nimik toata, si iti spun din experienta, ca de la cerclajul pe care l-am facut la 14 sapt 90% din timp stau la pat, si nici inainte nu cred ca petreceam mai mult de 3 ore insumate in picioare, ca am avut pb cu sangerari si mi-a fost teama. Asa ca chiar nu se pune pb sa nu rezisti, chiar daca acum e f cald si e mai neplacut, transpiri...patul te incinge...

Asa ca ai grija de tine si asteptam vestile bune!

Si eu ma gandesc adesea la gemenistele care sunt la 3x + saptamani, sper ca sunt bine si ne vor da si noua un semn. Weekend placut tuturor!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

nu stiu ce s-a intamplat, acum 2 sapt era animatie mare pe aici, abia apucam sa va citesc si acum ati disparut toate :(; a mai ramas brigt, dar singurica nu poate sa vorbeasca nici ea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Intr-adevar, fetelor, ce se intampla de ati disparut de pe forum? S-au incins calculatoarele?

Parca azi e mai racoare pe la noi, prin vest, mai putem respira...Ai mei sunt bagati in priza de cand am venit din concediu . Acolo aveau spatiu cat vezi cu ochii, iar aici, acasa, nu le mai ajunge parterul si terasa. Toata ziua cerceteaza tot, se catara, se urca pe mese, se iubesc, rad, se mai imping sau se cearta pe jucarii, de nu mai stiu in cate directii sa ma impart. Ma storc de energie, cateodata imi vine sa-mi iau campii, sa ma intorc la serviciu, dar imi revin apoi la realitate si ma gandesc ce ne-am fi facut daca inca Dumnezeu nu ni i-ar fi daruit . Sunt niste scumpi, iar rolul de titirez-rautz parca si-l dau unul altuia: pana pe la 5 luni, Carla era mai maraita, mai fara stare, iar de pe la 6 luni pana in urma cu 2 saptamani, Luca era de departe mai nazbatios, mai neascultator si dadea tonul la toate prostiile, pe care mai apoi le infaptuiau impreuna. Ei, de 2 saptamani incoace, printzesa mea e muuuuuult mai neastamparata, face numai ce vrea ea, cand vrea ea...Ieri stateam in bucatarie, iar ei se jucau afara. La un moment dat, imi arunc privirea pe geam, sa vad ce fac "inculpatii" . Si soc: Carla era in picioare, pe masa de pe terasa, cu o foarfeca in mana. Am crezut ca visez!!!
Zilele trecute am surprins-o coborand scarile, una cate una, tinandu-se de balustrada. Imi era inima cat un purice, dar m-am abtinut sa zic ceva ptr. ca doream sa o observ cum face. Mi-am dat seama ca pana nu e sigura 100% nu pune piciorul pe treapta de jos, asa ca m-am mai linistit un pic.

Fetelor care sunteti cu burticile la pat, va transmit sa aveti rabdare de fier, sa va rugati la Dumnezeu ptr. sanatatea voastra si a bebelushilor si sa nu uitati ca fiecare zi castigata ii face mai puternici pe picicari!

Un mare-mare de la noi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.
Yasmi, imi pare rau pt emotiile avute dar totul e bine cand se termina cu bine. Cum te simti acum?

Mammautza .

Anna ce-ti fac nazdravanele? Iesiti cu ele pe caldurile astea? Sora-mea o poarta peste tot pe nepoata-mea de 5 luni si stau si ma gandesc daca eu sunt exagerata sau ea este inconstienta.

Eu am avut musafiri in weekend. A venit tatal meu din germania si am stat la povesti. Cu noi nu a fost f afectuos, dar ideea de nepoti il emotioneaza la maxim. Din pacate dupa botezul nepoticii se intoarce la munca si de aceea am recuperat in weekend
Azi m-am invrednicit si am facut un pic de ordine in dormitor. Am schimbat cearceaful si am facut ordine pe noptiera mea. Dupa ataaaaata efort, curg apele pe mine. Acum stau dar spatele si barbia mea tot cascade sunt. Chiar este f cald sau e de la sarcina?

pup toate fetele

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNE MARY, referitor la sora ta, parerea mea e ca daca se simte ok copilul, in sensul ca nu plange, nu pare a simti vreun disconfort, si eu sunt pentru a-l obisnui cu deplasarea. Asta nu inseamna, bineinteles, sa tii copilul in soare la 40 de grade, ore intregi. Dar daca o duce in vizite, la piata sau la mall, sunt perfect de acord.

Dupa cum scriam acum ceva vreme, eu sunt un pic mai "relaxata" in ceea ce-i priveste pe copiii mei si poate uneori neinteleasa de mamicile din jurul meu. Insa nu cred ca protejarea excesiva poate "duce" la ceva bun, dimpotriva, creeaza un sistem imunitar slab. Ai mei nu au avut probleme pana acum, cu exceptia unor mucisori si a catorva episoade diareice. Multumim lui Dumnezeu!!! Au avut parte insa si de socializare cu alti copii din plin si nu i-am ferit niciodata daca in preajma lor mai era cate un copil care tusea sau ii curgea nasul.

Mai vad unele mame care stau non stop in spatele copilului, chiar daca acesta are deja 3 ani. Nu pot fi de acord cu asta, cu mici exceptii: de exemplu, in zona leaganelor din parcuri, unde exista pericolul de a-l lovi in cap leaganul sau copilul de pe el. Eu, insa, nu sar ca arsa cand ai mei mai fac "cunostinta" cu solul, ci le spun frumos, cu zambetul pe buze: "Hai, sus, n-ai patit nimic!" Constat ca uneori sar in ajutorul lor oamenii din jur, dorind sa-i ridice, care probabil gandesc in sinea lor: "ce mama e si asta...". Ma si enerveaza ca trebuie sa le repet de o mie de ori: "lasati ca se descurca si singur(a)".

Consider ca daca stie copilul ca esti tot timpul in spatele lui si-l ridici dupa fiecare cazatura, el va fi mai tentat sa planga atunci cand cade, chiar daca nu-l doare nimic si mai mult decat atat, nu va dori sa incerce nimic nou singur, pe propriile-i puteri.

Asta e parerea mea, probabil nu e cea mai buna, dar la noi fuctioneaza de minune. Observ in fiecare zi lucruri noi pe care copiii mei le fac singuri si probabil datorita faptului ca "se stiu singuri" cand incearca ptr. prima data, sunt extrem-extrem de vigilenti. Va spun asta ptr. ca i-am urmarit din umbra de "tz" ori .

Va doresc o saptamana reusita tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

sunt perfect de acord cu tine mmammarutza
fetele mele mananca, le tinem un pic in brate si apoi le pun in patut si se culca singure, nu stau sa le legan sau alte din astea; prefer sa fie independente

iese mama un pic cu ele afata de la 8-10 dimineata si cam atat
eu sunt ingrozitor de obosita, nu pot sa dorm deloc, ce sa iau si eu?
nu ma luati cu naturiste ca nu merge, adica ceaiuri si vrajeli, mi-an luat niste chestii de plante, sedatif pc parca, apa de ploaie, am luat 2 aseara si degeaba, ma enervase sotul si n-am mai dormit deloc, ne-am culcat pe la 12, am inchis aerul pe la 6.30-7, si degeaba am mai stat in pat pana la 9.30; pe la 8 a venit mama sa le ia, iar galagie, pe la 9 m-a sunat si tot asa....am niste nervi si un somn; dar si daca m-as duce acum n-as putea dormi
la munca n0-am nimic changing care sa-mi placa, numai chestii de care nu prea am chef sa ma apuc :(
cica sambata plecam in gercia, am un chef de nu mai pot, ca e cu masi, si eu sunt fan avion, ma plictisesc ingrozitor in masi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor
deocamdata sunt ok...ma rog mai am dureri dar trec
o sa merg azi la 15.30 la eco sa vedem cum sunt bebelusii
observ ca balanta si anabel nu au mai postat
eu am mari emotii si sper sa treaca perioada asta
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza la pranz!

Eu am facut iar o noapte alba...cu greu am lipit geana pe geana vreo ora insumat...la 8dimineata de oboseala am reusit sa adorm dupa ce am luat cafeaua cu sotul, si am dormit 4 ore. Deci anna draga mea...ia o gura de cafea si poate are si la tine efectul invers. glumesc, desigur, nici la mine nu a functionat nimic, doar cand am cazut de istoveala

Anne, nici eu nu mai am deloc conditie fizica, acum cu caldurile astea scot limba de un cot imediat. Ai rabdare si fii indulgenta cu tine. Totul e de la sarcina.

Mammarutza, ce frumos povestesti tu de misunatorii tai. Eu cred ca e un moment important asta, un pas mare spre independenta personala. Cred ca e un pic bizar sa ii vezi umbland singuri dupa ce pana atunci erai cumva co-autor la toate miscarile lor. Imi place ca ai incredere in tine si in ei, si eu sunt de parere ca siguranta mamei le transmite incredere copiilor.

Yasmi bafta la eco, sa vii cu vesti bune!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Am vazut si eu cazuri de mamici over-protective dar nu cred ca intra la capitolul asta sa umblii cu copilul de 5 luni dupa tine, fara AC in masina, pe toate codurile astea de caldura. Am citit studii care spun ca pana in 2 ani, expunerea excesiva la soare, predispune copilul la concer de piele in viitor. Citisem ca lobul urechii este in principal sensibil. Nu stiu daca asa este sau nu, dar de ce m-as risca? Azi a facut gratar la curte si fata a stat, dupa spusele mamei mele, aproape toata ziua afara. Creme de protectie nu foloseste ca asa i-a spus pediatrul. In fine. Daca nu ar fi fost sora-mea nu m-ar fi interesat eloc pt ca fiecare face ce vrea cu copilul ei, dar asa ma afecteaza.

Brigitone, la mine ploua....ce zici? bag un somn acum pe racoare

ysmi ma bucur ca te simti mai bine.

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput