BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (8)!!!

BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (8)!!! | Autor: ianfeb2013

Link direct la acest mesaj


Asa au inceput sa apara bulgarasii nostri:
CAP. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7




BINE ATI VENIT!!!!

Suntem un de 29 si asteptam in continuare noi viitoare burtici de bulgarasi!!!!




Avem 1
si
28



Gravidutele lunii Decembrie!

Monalinda cu , UM:xx.xx.2012 DPN:xx.xx.2013

Pisigri cu , UM:16.03.2012 DPN:21.12.2012 (cezariana), si de Ilinca (05.03.2009)

CampariSoda cu , UM:xx.xx.2012 DPN:24.12.2012



Gravidutele lunii Ianuarie!

Crismac cu , UM:27.03.2012 DPN:01.01.2013, si de Ionut (04.10.2003)

Aschiutza cu , UM:28.03.2012 DPN:02.01.2013, si de Florian

Vikisor cu , UM:30.03.2012 DPN:02-04.01.2013 (cezariana)

ella28 cu , UM:30.03.2012 DPN:xx.01.2013

dankutza cu , UM:xx.xx.2012 DPN:8-10.02.2013 , si de fetita (2,5 anishori)

Tweetisor cu , UM:06.04.2012 DNP:10.01.2013

Lauraf89 cu , UM:07.04.2012 DPN:12.01.2013

Carmen_K cu , UM:xx.xx.2012 DPN:14.01.2013

ralu_15 cu , UM:xx.xx.2012 DPN:14.01.2013

Lorena_86 cu , UM:09.04.2012 DPN:15.01.2013

Majia cu , UM:12.04.2012 DPN:19.01.2013, si de Tudor (2010)

Bubblegum cu , UM:12.04.2012 DPN:21.01.2013

Blue_sea cu , UM:13.04.2012 DPN:20.01.2013

Andreea204 cu , UM:05.04.2012 DPN:xx.01.2013

Zbubu cu , UM:19.04.2012 DPN:24.01.2013

Ayla21 cu , UM:21.04.2012 DPN:26.01.2013, si de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma

Aurorra cu , UM:23.04.2012 DPN:29.01.2013, si de Robert Matei (2008)

Carmen_76 cu , UM:xx.04.2012 DPN:xx.01.2013




Gravidutele lunii Februarie!

ginasimona76 cu , UM:28.04.2012 DPN:03.02.2013

Deiutza_83 cu , UM:04.05.2012 DPN:08.02.2013, si de ingeras Bianca Maria (14.09.2011-16.09.2011)

h_3llena cu , UM:11.05.2012 DPN:15.02.2013, si de Edy(07.10.2010)

spiridusha cu , UM:16.05.2012 DPN:20.02.2013, si de Cristian (09.03.2011)

monica_dicut cu , UM:18.02.2012 DPN:21.02.2013, si de Dragos(26.08.2009) si ingeras Andrei(24.08.2008)

dreambaby cu , UM:10.05.2012 DPN:14.02.2013


Gravidutele lunii Martie!


Katy82 cu , UM:29.05.2012 DPN:01.03.2013

simina_kin cu , UM:31.03.2012 DPN:15.03.2013, si de Maya Andreea (octombrie 2009)


Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.



Linkuri utile
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Tabel greutate medie bebe pe saptamani de sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?ID=138" target="_blank">Cand vine barza
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">valori beta hsg
www.protectiacopilului6.ro/protectiacopilului6-ro_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm?doc=49" target="_blank">Indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia de stat.Dosar
www.pregnology.com/faralong.php?month=2&day=20&year=2013" target="_blank">Sarcina (intai pune DPN tau, si iti arata fiecare zi a sarcinii tale)
_________________________________________________________________



Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt
_________________________________________________________________


Cum se citeste o ecografie:
LMP - ultima menstruatie
LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
FL - lungimea femurului
AC - circumferinta abdomenului
HC - circumferinta capului
HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala
_________________________________________________________________


Indicatii pretioase
Cum sa deschizi un capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.

Cum sa-ti activezi PM-ul
Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options(e in dreapta, arata ca un semafor)- bifezi "Activeaza mesajele private".

Cum sa ascunzi un link :
[ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa ai ..+ sau ..+ la semnatura
Mergi la Profil Personal, selectezi Editeaza profil, mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura scri gravi sau gravired intre [] si adaugi saptamanile si in rest scrii tu ce vrei.
De exemplu:
6+
se scrie:
[ gravi ] 6+ (fara spatii intre paranteze)

Cum sa accesezi contul pentru poze - Picassa
1. Mergi la adresa http://picasaweb.google.com
2. Faci click pe scrisul "go to Picasa Web Albums" din partea dreapta a ecranului.
3. Introduci adresa de e-mail deschisa pentru contul Picassa (ian_feb2013@yahoo.com) si parola (la cerere pe PM).
4. Daca doresti sa pui pozele personale faci click pe butonul "upload" aflat in partea de sus a ecranului si apoi pe scrisul "create new album".
5. Denumesti albumul creat (cu numele userului tau de pe DC) si faci click pe butonul "continue".
6. Incarci pozele dorite din calculator si salvezi.
_________________________________________________________________



Aniversari

IANUARIE:

FEBRUARIE:
Vikisor(19.02.1984)
lauraf89(19.02.1989)

MARTIE:
lorena_86(31.03.1986)
Blue_sea(15.03.1980)
dreambaby(17.03.1984)
monica_dicut(17.03.1981)

APRILIE:
Andreea204(02.04.1983)
Bubblegum(04.04.1978)

MAI:

IUNIE:
prettysunshine(11.06.1975)
pisigri(16.06.1981)

IULIE:
katy82](02.04.19xx)
spiridusha(04.07.1987)
Aurorra(28.07.1979)

AUGUST:

SEPTEMBRIE:

OCTOMBRIE:
Majia(05.10.1980)
Crismac(20.10.1981)

NOIEMBRIE:
h_3llena(01.11.1985)

DECEMBRIE
carmen_76(27.12.1976)




Un gand bun si sustinere pentru prietena noastra:: Lumi_Nag, prettysunshine]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hai ca deschid eu capitolul cel no cu vesti nu prea bune. Ma inscriu si eu in clubul cu sangerari . Tocmai ce m-am intors de la spital. M-am dus la urgenta la Medicover (unde intre noi fie vorba am dat peste un doctor papacito )Trecand peste acest aspect, este o mica dezlipire de 3,5 mm , bebe e acolo dar are cam putine batai pe minut (adica 100). Eu personal nu am mai facut la nici una din sarcini eco atat de devreme. Nici drei mele nu prea i-a placut asta ieri dar a zis ca probabil sunt asa putine din cauza faptului ca e sarcina mica si inima abia formata.
Drul din seara aceasta mi-a zis ca dezlipirea nu e atat de grava, ca poate fi din cauza trombofiliei mele, ca s-au format cheaguri care duc la dezlipire, sau poate fi vorba de lipsa de progesteron. Asa ca atacam pe toate caile (aspenter, utro, nospa si uscosin) si mai departe numai Dumnezeu stie. Daca avea macar 120 de batai era mai multumit dar asa nu imi poate da nicio garantie... of of
Mi-a zis sa il sun sambata seara si duminica dimineata sa ma duc din nou la un control. Si intre timp musai sa ajung la Fundeni.

Sper din suflet sa fie bine la noi toate si sa ne tinem bebeii in brate la inceputul anului vitor.

pup si va doresc o seara buna Pardon, noapte



Monica de Zgatie
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Neata fetelor! Vin eu azi cu o cafeluta, ceai, limonada..fiecare ce pofteste!
Pretty mai sunt cateva zile si ajungi in tara si apoi vei putea merge la cate controale vrei! App de bagaje..iti recomand sa le faci pe rand, incet, sa nu te apleci-ridici-apleci de prea multe ori si sa faci pauze dese la orizontala ca nu e de gluma!
Monica imi pare rau sa aud ca si tu sangerezi! Tratament, stat la pat si daca esti credincioasa o rugaciune si sa vezi ce bine ajuta! Ii trimitem bulgarasului un ca sa se rusineze si sa ii bata inima mai tare! Te asteptam cu vesti
fetele si bulgarasii

10+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Monica_dicut,nu te ingrijora in privinta batailor de inima,asa am patit si eu,m-am dus de urgenta la spital din cauza sangerarilor si mi-au spus ca bataile inimii sunt foarte rare,97.Iti dai seama cu ce inima m-am dus acasa,mi-au zis ca asta poate fi semn de avort spontan.Aveam 6 saptamani si 6 zile.Dupa 4 zile m-am dus la eco de capul meu si deja bataile inimii erau mult mai rapide.Iar dupa alte patru zile am fost la control si bataile inimii au fost 162.Eu zic ca a fost prea devreme si inima era abia formata si de asta au fost atat de rare,dupa patru zile erau deja in regula.Asa ca te rog nu te speria,eu timp de patru zile am fost speriata rau de tot,mai ales ca la mine sangerarile nu s-au oprit nici acum.Ingrijoreaza-te pentru altceva,dar nu pentru bataile inimii.Cred ca doctorii ar trebui sa se abtina sa mai zica ceva despre batai,cand sarcina e asa mica.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de ingeras Lucas (15.02.2011-17.04.2011)

8+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Monica si eu am fost la Fundeni. Si eu iau Aspenter. Femibion iei? Sincer o parte din sangerarile mele le pun pe seama Aspenterului. Dar il prefer Clexanului mai ales ca nu e nevoie neaparata de el. Eu zic sa ramai optimista si sa faci tratamentul indicat. Sarcina e mult prea mica sa se tina cont de bataile inimii. Tin pumnii. Ai mutatii de trombofilie?

+12s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deiutza_83 spune:

Helloo,burtici..Am revenit si eu printre voi..am fost plecata o vreme si nu am avut acces la internet...Am crescut intre timp si sunt foarte happy..ca avem 7saptamani si cateva zile si la eco ce l-am facut vinerea trecuta aveam 0.78cm..si o inimioara ce batea cu forta.Sper ca sa fie bine sarcina asta si sa nu intampin problemele de la sarcina trecuta...care oricum au aparut mai tarziu..
Bun venit noilor burtici si ce dragutz e ca suntem atat de multe..si toate pline de sperante in sarcini usoare si duse la termen.
O zi buna sa aveti si o cafelutza pentru toate...
Acum vine si o intrebare...:d..cand se face dublu testul,ca eu sarcina trecuta am avut un medic asha de "bun" ca nu m-a pus sa il fac...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deiutza_83 spune:

Si vad ca sunt cu xx la DPN..ca am uitat atunci sa scriu..DPN-08.02.2013..ziua mult asteptata..;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Monica, tinem pumnii ca bulgarasul sa prinda puteri!

Eu sunt un car de draci: trebuia sa am ieri rezultatul la dublu test si aiuritii de la a RM cred ca au ratacit rezultatele mele. Am sunat azi la ei de vreo 3 ori, m-am certat cu toata lumea si imi spun "astazi o sa le aveti", iar eu repetam obsesiv "nu, trebuia sa le am de ieri". Ca sa ma racoresc am facut si o reclamatie. Nu se pun ei cu hormonii unei gravide!
Oricum, stresul asteptarii continua si din 5 in 5 minute intru pe site sa vad daca le-au afisat.

10+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Deiutza, eu am facut dublu test-ul (sange) in s 10, dar pe recomandarea dr avem intre s8-10. Iar la 12 s voi merge pt morfofetala.

Apropos, nu stiu cum se face, dar la jumatate de ora de cand am trimis mailul cu reclamatia am si primit rezultatele pe mail, cu scuzele de rigoare . Acum, i le-am trimis si dr pt ca pt mine sunt doar niste cifre

10+







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deiutza_83 spune:

Si dublu testul asta e doar analiza de sange si peste o saptamana faci si morfofetala de trim.1?..Am inteles bine?
Asha sunt astia la toate clinicile,cand incepi sa te revolti..se rezolva totul subit...:p..Sa ne anunti de rezultate..Eu in sarcina trecuta n-am facut nici triplu test, nici morfologie de trim.1..ca a zis medicul ca sunt tanara si nu vor fi pb...si uite ca au fost..si din pacate nici acum nu stiu cauza..Poate daca aveam testele astea facute, iesea daca a fost ceva cromozomial..
In fine..traim in Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Buna fetele,

AM fost la eco si mi-am vazut minunea. Sacul gestational e de 30mm si bebe masoar 14,6 mm. Ii bate inimioara destul de tare. Nu am ascultat-o ci doar am vazut ce repede clipocea pe ecran. Eram la un ecograf specializat pe masurari de endometru, foliculi si nu avea optiunea de sonor.
Nu conteaza! Important e ca bebe e bine, e in grafic si bine tintuit.
Tratament pana la 12 sapt Arefam 200mg/1 zi/seara si Femibion. Nu iau Femibion ci doar ACid Folic de frica sa nu-mi dea pofta de mancare.


Am vazut ca m-ati trecut pe prima pagina. Sa dau datele cum trebuie
UM 06.05.12
DPN 10.02.2013 probail ca va fi mai devreme din cauza cezarienei
Copil Cezara 09.12.2009
aniversare 28.11.1976

Mergi la inceput