Cadou fetita 5 ani

Cadou fetita 5 ani | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Ea ar vrea papagal vorbitor, catel, pisic, pesti, role, plastelina... Primele 3 ies din discutie (locuim cu socrii si n-avem voie), pestii...mai asteptam, ca suntem in stadiul de "Ce frumos e...fara ochi!". Cea mai inofensiva e plastelina...

Noi am vrut initial, casuta de exterior, acum nu mai suntem asa de siguri, ocupa mult loc. Rolele? Hm...trebuie sa vina la pachet cu casca, genunchiere si cotiere si nu stim de care si de unde.

Am facut oricum un program, cu cofetarie, desene la cinema, mers la teatru/in parc (la expo de pesti), dar vrem si o jucarie sau ceva mai...de tinut minte ca am facut 5 anisori.

Pentru prima oara suntem in pana de idei si cumva, presati de timp...Ma ajutati, va rog?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Io zic ca un acvariu mic (nu bol ca se "curata" instant vietuitoarele) e o idee buna. Noi avem unul relativ mic, cu capac (ca sa nu existe tentatia de spalat pe maini in acvariu ca e mai la indemana. PS - asta nu inseamna ca pioniezele de la jocurile cu tablite sau alte jucarioare mici n-au plutit niciodata in acvariu) si de multe ori il surprind pe Andrei (aproape 5 ani)cu ochii pironiti la pestisori. Imi atrage atentia ca unul e trist, altuia i-a crescut coada....

Dezavantajul ca trebuie curatat periodic insa costisitor nu pot sa spun ca e... galagie nu face, mancarea e ieftina... Poate doar investitia initiala sa fie cel mai mare neajuns. Eventual mergeti cu ea sa isi aleaga pestisorii care ii plac...

Noi am avut si pisici, acu avem catel - si cu el sunt buni prieteni ambii copii (2 si 5 ani) insa e ceva mai dificil - vine cu tot tacamul - scos afara, galagie, roade papuci/jucarii non-stop...

La role ne gandim si noi pentru ziua lui care e peste vreo luna... Alte jocuri si jucarii nu prea mai prezinta interes si avem cu sacii...Plastilina i-a incantat o perioada dar in final a ajuns bucatica cu bucatica in burta catelului (a avut un set din acela cu plastilina care nu se usuca si diverse stampile/forme)....

Va urmaresc poate ma mai ajutati si pe mine cu idei, desi la noi e baietel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Erica tocmai a facut 5 ani. Pesti avem, catel si-ar fi dorit (si eu) dar locuim la bloc si suntem plecati de dimineata panaseara asa ca se amana. Role are de anul trecut, plastilina nu mai prezinta interes. A primit diverse jucarii si hainute dar cadourile care au incantat-o cel mai mult au fost trotineta cu doua roti si bicicleta "de fetita mare" (pe cea veche deja mergea cu genunchii la gura).
Daca fetita ta isi doreste role eu i le-as lua (noi am luat din Decathlon, 120 lei). Setul de protectii poate fi sugerat bunicilor drept cadou si ai rezolvat problema.
La multi ani si sa petreceti frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay
A primit diverse jucarii si hainute dar cadourile care au incantat-o cel mai mult au fost trotineta cu doua roti si bicicleta "de fetita mare" (pe cea veche deja mergea cu genunchii la gura).
Daca fetita ta isi doreste role eu i le-as lua (noi am luat din Decathlon, 120 lei). Setul de protectii poate fi sugerat bunicilor drept cadou si ai rezolvat problema.
La multi ani si sa petreceti frumos!

Multumesc pentru urari!

Avem deja bicicleta, trotineta, atv, ponei Animagic, etc... in 5 ani, de 3 ori/an ziua ei, plus Mos, Iepuras si 1 Iunie, am facut colectie...

A decis tati cum sa procedam si la ora 7 eram in Dragonul Rosu, de unde i-am luat ce a vrut ea: Barbie cu unicorn, Alba ca Zapada cu cei 7 pitici (la 40 lei, nu 150 cat am vazut in mall ), ambele mari si piscina (cea veche s-a spart). Apoi, tati mi-a dat unda verde la hainute, unde am stat o ora...

Cu toate astea, ce crezi ca a cerut copila si n-am gasit nicaieri? Plastelina! Are ceva cu plastelina, anul asta!... Asa ca tati o sa vina cu ea-n dinti, diseara!

Role nu am cautat, ca trebuia sa ajunga tati la serviciu, dar sunt si ele in plan...curand.

Multumesc pentru ideea cu Decathlon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

La Noriel au tot fost reduceri la Moon Sand. Cu multe accesorii, nisipul de diverse culori. La fetita mea a avut mai mare succes decat plastelina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu o duc la magazin si isi alege singura ce ii place, chiar daca initial ar fi vrut catel sau pisica. Sau... cutreier cu ea magazinele si retin ce jucarie i-a placut cel mai mult si i-o cumpar. In felul asta, se joaca timp indelungat cu jucaria respectiva, nu se plictiseste de ea dupa o saptamana.

Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si norocoasa !




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

La Noriel au tot fost reduceri la Moon Sand. Cu multe accesorii, nisipul de diverse culori. La fetita mea a avut mai mare succes decat plastelina.


A, nu merci...fara nisip si fara lut, ca mi-a ajuns. Nisip are cat vrea, la locul ei de joaca (stam la curte), de Roata Olarului nu mai vreau sa aud in veci (abia ne-am curatat mainile )...
Asadar, ramane plastelina, cu care se joaca numai vara si doar afara...nici acum n-am reusit sa scot cateva bucati de pe covorul meu alb-bej, de cand am cedat rugamintilor ei fierbinti, intr-o zi urata de iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Multumesc pentru urari, fug acum, ca ne pregatim de plecare... pana sambata, cand ne serbam oficial, cu invitati si tort, o rasfat eu astazi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La multi ani! In afara de palmiere nu cred ca e cazul sa investesti in alte protectii. Si eu tot cu rolele votez mai ales ca si le doreste, tot din decathlon. Daca nu ne incurcam in alte combinatii financiare fi-mea ar fi avut acum la 5 ani si bicicleta. Asa are doar role de anul trecut si trotineta cu doua roti pe care merge in figuri de acum doi ani. Urmatorul pas ar fi fost bicicleta, neaparat fara roti ajutatoare ca nu vreau sa mai pierd vremea cu ele cum am pierdut-o cu fi-miu. Dar ea e genul de copil care se catara fara teama peste tot, s-a catarat de fapt de cand era bebelus de se speriau toate mamicile din parc.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

La multi ani! In afara de palmiere nu cred ca e cazul sa investesti in alte protectii. Si eu tot cu rolele votez mai ales ca si le doreste, tot din decathlon. Daca nu ne incurcam in alte combinatii financiare fi-mea ar fi avut acum la 5 ani si bicicleta. Asa are doar role de anul trecut si trotineta cu doua roti pe care merge in figuri de acum doi ani. Urmatorul pas ar fi fost bicicleta, neaparat fara roti ajutatoare ca nu vreau sa mai pierd vremea cu ele cum am pierdut-o cu fi-miu. Dar ea e genul de copil care se catara fara teama peste tot, s-a catarat de fapt de cand era bebelus de se speriau toate mamicile din parc.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Parca o descrii pe fiica-mea! Ultima isprava: S-a catarat in cires, s-a prins cu mainile de o craca si s-a aruncat in balans, ca gimnastele la paralele. Pana am ajuns langa ea, sarise jos si se pregatea sa o ia de la capat. Si are abia 5 ani!
Noi cu bicicleta am rezolvat-o usor anul acesta: am vandut-o pe cea veche pe un celebru site si tot de acolo am luat alta mai mare si am si ramas cu ceva bani.
Oricum, la noi e lege: tot ce consuma energie e bun. Eu spun cateodata ca fiica-mea are 5 motoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

La Noriel au tot fost reduceri la Moon Sand. Cu multe accesorii, nisipul de diverse culori. La fetita mea a avut mai mare succes decat plastelina.


A, nu merci...fara nisip si fara lut, ca mi-a ajuns. Nisip are cat vrea, la locul ei de joaca (stam la curte), de Roata Olarului nu mai vreau sa aud in veci (abia ne-am curatat mainile )...
Asadar, ramane plastelina, cu care se joaca numai vara si doar afara...nici acum n-am reusit sa scot cateva bucati de pe covorul meu alb-bej, de cand am cedat rugamintilor ei fierbinti, intr-o zi urata de iarna.


Covorul identic cu al tau (culorile ) nici un gram de plastilina pe el. Pe cand mai pica pe jos cate un pic, puneam sub masuta ei de joaca un prosop de plaja, pe care apoi il scuturam afara. (Stau la casa, sa nu credeti ca scuturam in capul trecatorilor pe sub balcon.)

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


Mergi la inceput