pasaport nou...

pasaport nou... | Autor: nicoll

Link direct la acest mesaj

Am dat de voi din intamplare, mi-am bagat nasul, mi-a placut... si acum iata-ma membru :). Eu sunt nou venita in Germania, m-am casatorit aici de curand. Pana aici e ok, dar acum incepe ceata... Mi-am schimbat numele si trebuie sa imi schimb pasaportul. Am sunat la consulatul din Munchen, si dupa ore de incercari mi-a raspuns o doamna dar ft scurt si fara prea multe explicatii. Am inteles ca trebuie sa merg in Romania sa inregistrez casatoria si acolo si apoi pot sa imi fac pasaport cu numele nou. Dar nu stiu exact ce hartii trebuie sa duc in Romania. Daca e cineva dintre voi care a trecut prin asa ceva sau stie ce hartii imi trebuie si la ce usi trebuie sa bat...o rog sa ma scoata din ceata.

Multumesc.
Nicoll

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Procedura de legalizare a casatoriei facuta pe teritoriul altui stat in Ro se numeste "transcirere".
Practic nu este neaparat sa mergi tu in Romania, daca nu vrei sau nu ai timp. Poti sa trimiti certificatul de casatorie in original in Romania, parintilor tai, sau unei persoane de incredere, sa faca o traducere legalizata, copie si apoi merge la primaria de care aparti (sau apartinut ultima oara). Dar tot trebuie sa faci o procura pentru persoana care iti va transcrie actul...Procura o poti face la consulatul roman din Germania, costa cam 45-50 euro :( Dar, daca nu ai domiciliul din Germania trecut in pasaport, nu poti face procuri!!)
Eu inainte sa plec din Ro, am facut o procura pentru mama, sa ma reprezinte in toate relatiile...si bine am facut. Fiind facuta (procura) in Ro, a fost ieftina si m-a scutit de niste drumuri.

Dar nu este neaparat sa iti faci pasaport nou cu numele...adica sa faci musai acum un drum special pentru asta, daca varianta cu procura e cam complicata sau nerealizabila.

Pana una alta poti merge la consulatul roman din Bonn cu certificatul de castorie, iar in baza lui ei iti aplica pe pasaport o stampila cu noul nume. Platesti o taxa destul de mica. Asta e bine sa il faci cat mai repede, pentru ca ai viza de sedere pe numele nou si daca e vreun control, cine stie, sa corespunda numele.
Eu inca am pasaportul vechi, de dinainte de casatorie, dar cu stamplia cu noul meu nume pe pagina a 2-a si n-am avut nici o problema...si am trecut la granitze...si am reinoit vize si n-a fost nici o problema ca nu mi-am facut pasaport cu numele nou. Si sunt in situatia asta de mai bine de 2 ani.
Nu este nici o graba in a-ti schimba pasaportul cu noul nume. Este foarte oficial si asa, cu stampila.
Asta pana ajungi tu in Ro, caci o sa mergi in vizita mai devreme sau mai tarziu.





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna,


eu am fost in occident de vreo 2 ori cu pasaportul vechi
(pe numele de fata)
si nu a fost nici o problema......
...atata timp cat nu le spui ca te/ai casatorit.

La politie, unde ti/l faci iti trebuie
buletinul si certificatul de casatorie.

numai bine,

Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Ai grija ca eliberarea unui pasaport nou dureaza o luna in cap !!! Cand te duci prima oara cu actele (pasaport vechi, buletin, certificat nastere si casatorie + copii xerox, chitanta CEC ca ai platit taxele de pasaport - cam 1 milion lei) o sa iti taie o bucata din prima fila - cea de plastic si luna respectiva ramai fara pasaport !!!
Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Asa e, trebuie sa transcrii casatoria in Romania. O sa primesti un certificat de casatorie romanesc. In baza acestuia poti sa faci pasaport nou.
Alinah, sau cine stie, am si eu o intrebare. Eu am certificatul romanesc dar vreau sa schimb pasaportul vechi cu numele de fata cu pass nou, cu numele actual. (asta ca sa pot sa schimb numele pe carduri, in curand vreau sa dau examen pt. permis, etc). Intrebarea mea e: unde pot sa schimb passul? Doar in Ro? Sau pot si aici la Ambasada? Cat costa la Ambasada? Si cat dureaza in Ro? Stie cineva cum sa fac?

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (16 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Ira, asa e, daca stai in Romania. Dar in cazul tau nu-ti cere nimeni viza, pe care ai un nume.
Dar daca stai in Germania sau alta tara, ai nevoie de viza de sedere prelungita, caci altfel la 3 luni trebuie sa te intorci in tara...deci ea nu poate sta ca turist in Germania. Nicoll merge cu actul de acastorie la Politie in Germania si in baza lui primeste viza de sedere lunga. Viza asta va avea numele nou pe ea si n-o sa concorde cu cel de pe pasaport (de pe prima pagina). Asta e problema. Dar cum am zis, cea mai la indemana solutie este cea cu stampila cu noul nume pe pagina a 2-a.
Transcrierea actului de casatorie in Ro dureaza ceva, intre 1-3 luni, dar in tot acest timp ei n-au nevoie de pasaport, deci poti calatori, intoarce in Germania oricand! Apoi pasaportul ti-l scoti in maxim o saptamana, oficial plus ca mai exista si taxa de urgenta (tot oficial) si ai pasaportul nou in 2-3 zile. Deci cand vii o data in Ro lasi toate actele la primarie, cand mai vii altadata iti ridici si certificatul romanesc de casatorie. Apoi, oricum trebuie sa iti faci si buletin cu noul nume.
Sper sa iti fie de folos...si ca nu ti-am facut capul calendar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Asa e, trebuie sa transcrii casatoria in Romania. O sa primesti un certificat de casatorie romanesc. In baza acestuia poti sa faci pasaport nou.
Alinah, sau cine stie, am si eu o intrebare. Eu am certificatul romanesc dar vreau sa schimb pasaportul vechi cu numele de fata cu pass nou, cu numele actual. (asta ca sa pot sa schimb numele pe carduri, in curand vreau sa dau examen pt. permis, etc). Intrebarea mea e: unde pot sa schimb passul? Doar in Ro? Sau pot si aici la Ambasada? Cat costa la Ambasada? Si cat dureaza in Ro? Stie cineva cum sa fac?

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (16 saptamani)



Laura,
Tu poti sa-ti faci pasaportul aici,la consulatul din München.Cred ca eu mai am hirtiile de la ei cu ce trebuie in cazul tau,le caut si-ti spun.
Programul de lucru cu publicul este luni,miercuri si vineri 9-12,dar e fff aglomerat,eu am stat vreo 5 ore in total...

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

ALina, dar cat dureaza? Il primesc in aceeasi zi? Si Cartea de Identitate? O schimba tot ei? Cat costa? Acum ca te-am prins te acopar de intrebari
Multumesc!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (16 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Multumesc fetelor! Eu m-am tot interesat si as putea sa imi schimb pasaportul si prin Consulat dar dureaza pana la 3 luni si taxele sunt mai mari. Daca merg in Romania nu dureaza atat de mult si costa si mai putin. Dar intrebarea mea este:
Dupa ce imi transcriu certificatul de casatorie la primarie si imi elibereaza ei unul romanesc, eu trebuie sa imi fac pasaport cu numele nou simplu, sau pasaport de cetatean roman cu sediul in strainatate? Eu am avut pana acum viza de casatorie de 3 luni care expira abia in Dec., dar dupa casatorie cei de la Auslanderamt mi-au prelungit viza asta pana imi voi schimba pasaportul. (presupun ca pe urma imi pun viza definitiva). Dar eu nu stiu acum ce pasaport trebuie sa imi fac?

Nicoll

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

ALina, dar cat dureaza? Il primesc in aceeasi zi? Si Cartea de Identitate? O schimba tot ei? Cat costa? Acum ca te-am prins te acopar de intrebari
Multumesc!

Laura www.desprecopii.com/forum/gravida.gif" border="0"> (16 saptamani)



Laura,
E cam rau ca dureaza 3 luni,cel putin si costa 90 euro.Carte de identitate nu mi-am schimbat-o pt ca ar fi trebuit sa merg in Ro,in Timisoara unde am avut domiciliul si acolo dureaza,cozi,nervi,bani,etc.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by nicoll

Multumesc fetelor! Eu m-am tot interesat si as putea sa imi schimb pasaportul si prin Consulat dar dureaza pana la 3 luni si taxele sunt mai mari. Daca merg in Romania nu dureaza atat de mult si costa si mai putin. Dar intrebarea mea este:
Dupa ce imi transcriu certificatul de casatorie la primarie si imi elibereaza ei unul romanesc, eu trebuie sa imi fac pasaport cu numele nou simplu, sau pasaport de cetatean roman cu sediul in strainatate? Eu am avut pana acum viza de casatorie de 3 luni care expira abia in Dec., dar dupa casatorie cei de la Auslanderamt mi-au prelungit viza asta pana imi voi schimba pasaportul. (presupun ca pe urma imi pun viza definitiva). Dar eu nu stiu acum ce pasaport trebuie sa imi fac?

Nicoll


Loredana,
Iti faci pasaport cu numele nou si domiciliul in strainatate.Viza de 3 luni pe care ai obtinut-o prin consulat/ambasada Germaniei din Ro o schimbi la Ausländeramt cu o viza pt 3 ani,abia dupa cei 3 ani si daca sunt respectate conditiile(semnezi tot felul de chestii si e bine sa-ti traduca cineva,in caz ca nu vorbesti germana,conditiile in care ti se poate retrage viza,etc)primesti unbefristet.
Succes!

Alina

Mergi la inceput