Solutie impotriva puricilor?

Solutie impotriva puricilor? | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Nepotica mea de 2,6 ani strange toti puricii de pe strada si din parc.

Ma-sa e innebunita, e piscata toata, piscaturile se transforma in basicute si e un chin petru bietul copil.

O da cu Autan, dar asta nu-i opreste. In casa are pastile da' nici alea nu-i opresc.
O data pe sptamana isi trimit copilul de acasa si fac despuricire totala cu diverse solutii. Dar, deageaba. Ii aduce din nou de afara.
O scutura la intrarea in casa, ii pune hainele direct la spalat...

Pe piscaturi ii da cu mixura mentolata, sau cu Autan pentru piscaturi.

Cunoasteti vreun leac babesc care i-ar putea indeparta?


Din pacate eu sunt la fel. Ii strang cu ardoare de pe unde merg. Da io-s mare si ma descurc. Ii simt si-i inec intr-un pahar special situat pe frigider.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Nepotica mea de 2,6 ani strange toti puricii de pe strada si din parc.

Ma-sa e innebunita, e piscata toata, piscaturile se transforma in basicute si e un chin petru bietul copil.

O da cu Autan, dar asta nu-i opreste. In casa are pastile da' nici alea nu-i opresc.
O data pe sptamana isi trimit copilul de acasa si fac despuricire totala cu diverse solutii. Dar, deageaba. Ii aduce din nou de afara.
O scutura la intrarea in casa, ii pune hainele direct la spalat...

Pe piscaturi ii da cu mixura mentolata, sau cu Autan pentru piscaturi.

Cunoasteti vreun leac babesc care i-ar putea indeparta?


Din pacate eu sunt la fel. Ii strang cu ardoare de pe unde merg. Da io-s mare si ma descurc. Ii simt si-i inec intr-un pahar special situat pe frigider.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

www.animalutul.ro/caine/ingrijire/tratamente-naturiste-contra-purici-si-capuse-la-caine-si-pisica/1989/" target="_blank"> br / http://www.animalutul.ro/caine/ingrijire/tratamente-naturiste-contra-purici-si-capuse-la-caine-si-pisica/1989/


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28379&ARCHIVE=true&nm=cum-scapam-de-purici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Eu stau la curte. Si sunt inconjurata de multi maidanezi + o pisica in casa. Anul trecut si fetele mele erau muscate de purici. Am deparazitat toata casa si de atunci aproape la fiecare spalare de haine pun in masina de spalat otet in loc de balsam. Hainele nu miros a otet dar puricii simt totusi mirosul si se indeparteaza.
Am luat remediul acesta dintr-un ziar on-line. La mine chiar are efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mamaie punea pelin. Crengi intregi pe sub perna / cearceaf si in sapunul de caasa. Acu nu cred ca poate dna sa faca sapun de casa, dar garantez ca e eficace in despuricire sub orice forma.

Edit: merge pus si sub culcusul / in cusca animalelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mersi, mult. O sa-i transmit solutiile voastre.

Ar putea chiar cand iese afara sa-i puna o frunzulita de pelin in ciorapei. Si sub covoare si sub asternuturi.
O sa-i zic sa-i spele si hainutele cu otet.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

pateaza in albastru pelinul zdrobit.
cred ca iese la spalat....dar orisicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bine ca mi-ai spus eu nu stiu nimic despe pelin, nici macar unde se gaseste.

Cu exceptia vinului care este preferatul meu.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

noi il gaseam prin....curte si pe marginea drumului. poate poti intreba pe cineva care locuieste la tara?
e o planta nepretentioasa. creste in tufe mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

noi il gaseam prin....curte si pe marginea drumului. poate poti intreba pe cineva care locuieste la tara?
e o planta nepretentioasa. creste in tufe mari.



sa intrebe in piata la tarabagii cu plante medicinale si alte balarii...eu una as incerca solutia aia din otet si ulei esential de levantica dar data numai pe picioruse ...si in rest otet in loc de balsam ,la rufe..etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Pt. a combate efectele muscaturilor diverselor animalute - purici, paienjeni, furnici etc. noi folosim cu succes fenistil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Din cate stiu eu puricii mor in apa, adica nu vad de ce e necesar sa spal hainele cu anumite chestii. Problema nu prea are rezolvare, sunt persoane care atrag puricii mai mult decat altele, si eu ma numar printre aceste persoane, si fiica-mea. Cand culeg cate un purice de pe afara si il simt pe piele ma duc in balcon si scutur toate hainele de pe mine apoi le pun la spalat si gata. Eventual schimb asternutul. Pot doar sa scap de el, nu si sa-l impiedic sa ma piste.

Mergi la inceput