Mai e bine sa mergem la mare?

Mai e bine sa mergem la mare? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna

in vara aceasta de cate ori a venit vb despre mersul pe litoral la Marea Neagra multe dintre cunostinte mi-au spus "dar mai aveti curajul sa duceti copiii la mare cu radiatiile astea? 2012-2013 sunt ani de explozii solare puternice ce dau radiatii periculoase, asa ca mersul la mare e periculos"

voi ce spuneti? (lasand la o parte regulile ce se respecta mai ales cu copiii mici la mare, adica expunere doar intre orele 7-10, si dupa orele 17, joaca mai mult sub umbrele, purtarea de palarioare/sepci, folosirea de creme cu FPS mare) este anul acesta ceva deosebit "in aer (soare)" si nu stiu eu, nu am citit, nu am auzit la stiri, e periculos sa mergem la mare unde mergem nu pt noi ci pt copilasi, in ideea ca marea le face bine la caile respiratorii, ii fortifica ?

merci
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dar radiatiile sau exploziile solare sunt prezente doar la mare? In Bucuresti/Timisoara/etc avem alt soare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Asta-i buna!
Eu, ce e drept, nu ma uit la stiri si n-am auzit nimic de explozii etc. Insa nici n-as visa sa nu merg la mare!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

povestea aceasta am auzit-o in fiecare an de cand sunt eu copil!
de stat pe litoral stateam din luna mai pana in octombrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:


Stiu eu niste pesteri unde se poate sta pana in 2014 (inteleg ca atunci nu vor mai fi explozii solare). E asa mare distanta intre Timisoara si Constanta, de exploziile solare afecteaza pe cei de pe malul marii, dar timisorenii sunt ok?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

off topic - oarecum

Nu e mai Ok sa mergeti in Croatia data fiind locatia? Eu am fost si asa si asa dar sincer nu prea mai suporta comparatie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Stiu eu niste pesteri unde se poate sta pana in 2014 (inteleg ca atunci nu vor mai fi explozii solare). E asa mare distanta intre Timisoara si Constanta, de exploziile solare afecteaza pe cei de pe malul marii, dar timisorenii sunt ok?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Stii si prin Iasi??? Ca tare m-as racori nitel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Hai la mare linistita.
Stati pe plaja de la 7.30 pana la 9.30 si apoi dupa 18.00, mai devreme oricum nu poti din cauza caldurii si aglomeratiei de pe plaja.

Concediu placut!


noi suntem afectati de "explozie" non stop, locuind in Cta

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Pestera m.u.i.e.r.i.l.o.r. s-ar putea sa fie mai aproape:) parca am auzit de ea, are si cuptoare cu mw in dotare

Marius, in Croatia au fost rudele si cunoscutii nostri si nu au fost asa impresionati, acolo spuneau e de mers mai mult fara copii sau nu cu copii mici. O sa incercam si noi cand mai creste asta mica:) deocamdata mergem pe aceeasi cale



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai hai sa comparam. Ca la magazin. Asa este cel mai corect.
Ce zici?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Noi am primit recomandare de la dr. alergolog sa mergem la mare cu copilul.Si daca se poate la marea noastra.Asa ca chiar daca nu e o placere,mergem la mare.

Mergi la inceput