Cum scot ceara de pe oala?

Cum scot ceara de pe oala? | Autor: cristoiu

Link direct la acest mesaj

AJUTOR!

M-am apucat ca idioata sa curat ceara de epilat, ce mi-o fi trebuit, si rezultatul este

- ceara e curata
- doua oale bune minjite cu ceara si pe afara si pe dinauntru.

Nu intru in detalii cum am ajuns la oalele minjite, cert e ca nu stiu ce ma fac, cum le curat? Ca vine sotul de la servici in citeva ore si ma maninca cu oale cu tot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

faci cinste ?

daca ai un vas mare, in care sa incapa (pe rand sau simultan) cele 2 oale compromise, poti incerca sa pui la incalzit apa in vasul cel mare (faci inainte o proba, pui apa rece, bagi si o oala sau pe amandoua, si stabilesti cantitatea optima de apa, sa nu dea apa pe dinafara)

fierbi apa, scufunzi oalele si ar trebui sa se topeasca ceara.

o alta varianta ar fi exact opusul acestui procedeu, inghetarea in congelator, ceara de epilat devine casanta si s-ar putea sa reusesti s-o razuiesti cu o unealta de lemn gen spatula. insa dureaza mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eficienta maxima e cu congelarea,dar in lipsa de altceva, daca ai rabdare d echinez batran si ai de ispasit ceva pacate , atunci iei o carpa aspra, o bagi in spirt medicinal si incepi sa freci pana se dizolva.
cedeaza si la triumf (soda caustica).
sunt mai eco, raman la prima varianta.
de incercat am incercat toate variantele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

PS. atentie mare la apa clocotita, sa nu te accidentezi
PPS. sa ne spui ce metoda ai folosit si cu ce rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Corina, cu oala mai mare cu apa fierbinte mi-a dat si mie prin cap, asa am ajuns la doua oale minjite. In plus, oala mqi mica s-a minjit si pe dinafara, ceara s-a topit, dar cind am scos oala din apa ceara care plutea s-a luat pe oala. Cea mare, dupa ce am aruncat apa, la fel, resturi de ceara au ramas pe pereti.

Mama ei de ceara! Ma duc sa bag oala mai mica la congelator ca am unul de-ala industrial. Oala mare am curatat-o pina sa raspundeti prin razuire cu cutitul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Spirt medicinal nu am, o merge cu alcol etilic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu,dar merge si cu acetona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stai asa.
incalzeste cuptorul. dupa ce se incinge, stingi focul.
pune oala manjita de ceara pe o tava de cuptor, in care pui hartie pergament; in oala cred ca merge sa pui servetele/prosoape de hartie.
baga tava + oala in cuptor, ceara ar trebui sa se topeasca si cred ca poti s-o stergi cu prosoape de hartie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

And the winner is ...

Congelatorul si cardul de plastic!!!

Va multumesc mult, a mers asa, am curatat-o! Ce bine ca am intrebat aici, ca altfel precis le aruncam pe amindoua.

Va pup si multam inca o data.

Rog moderatorii sa stearga, inchida ori mute subiectul, am rezolvat.

C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am balbait-o un pic, dar cred ca l=am plasat pana la urma unde trebuie (pe subiect). Nu stergem nimic! Cine stie cand si cui ii va folosi .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonav24 spune:

Multam de "nestergerea" subiectului. La congelator, nu imi trecea prin cap sa bag cele 5!!!!! oale pe care le am manjite de ceara. Am ajuns, fierband din una in alta, sa am 5 oale murdare :(.

Multam mult pentru ideea cu congelatorul! Am fugit sa execut!

Mergi la inceput