Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Anne la inceput si mie mi-a fost greu cu ei,mai ales in spital,eram campioana la plans cand intram la ei.....acum,incep sa ma obisnuiesc si nu-i mai privesc ca pe niste micuti....
Irip,legat de vaccin,nu mi-a zis daca e cu programare sau nu,pur si simplu a zis sa vin marti sa-l faca.Lp folosesc NAN 1 HA.Azi o-a vazut si pediatra,a zis ca sunt bine si chiar fortosi,caci opuneau rezistenta.Si fetitei mele ii curge ceva din ochisori,o secretie si mi-a zis ca e conjunctivita,se ia din spital sau se face la nastere,mi-a zis ca d-aia are ochisorii umflati si mi-a dat niste picaturi de ochi si ca in 2 zile ar trb sa-i treaca.Le mai dau ceai de colici Baby Drink ca sa nu se deshidrateze,asta asa intre mese.


mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Balanta,Doamne ajuta sa mergi mai departe!
A,azi de dimi baietelul se chinuia sa faca cacuta si nu reusea,LP constipa...daca trec 3-4 zile si nu are scaun ne alrmama,asa daca trece o zi,e ok.........la noi facuse o data ieri,dar il vedeam agitat,cum se scremea si nu putea....si de dimi,sotul meu imi cere termometrul sa-l stimuleze putin...am crezut ca mor,am refuzat...mi-a zis preferi sa se chinuie?Si, ce credeti?Ii placea mititelului ca-l usura...nimic nu zicea cand sotul meu il ajuta si dupa aia a facut,dragutul de el....era asa multumit.Ce ma supara la ei e ca ziua o dorm si noaptea mananca,pediatra a zis sa-i trezim sa pape...am incercat azi,nimic...a baut baietelul putin ceai si fata LP,dar trb hidratati mi-a zis dr,iar noi nu ne intelegem cu ei...in schimb ,noaptea sa te tii...din 2 in 2 ore hrana...nu ma deranjeaza,dar sa nu-i afecteze........ce-i drept,si in burticuta numai noaptea erau activi.

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Buna fetelor
De aseara ma doare burtica jos si azi a fost mai rau si cand mergeam ma durea am luat un no-spa sper sa nu fie ceva rau si poate imi trece.
Pupici o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

mmammarutza multumesc pentru sfat,
brigit intradevar 88 este anul nasterii sper sa fiu norocoasa si sa duc sarcina cat mai aproape de termen ceea ce le doresc la toate gravidutzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici si burticic,
Am lipsit cam mult de aici si nu reusesc sa recuperez cucitittul. Miruna, sa va traiasca printul si printesa! Bucurati-va cat sunt micuti ca nu-s grei, ca sa vezi la un an ce dulai se fac. Mie nici nu-mi vine sa cred cand ma gndesc ce miculuit erau si ai mei, aveu vreo 2 kile fiecare. Abia asteptam sa plec cu ei acasa, sa-i tin eu in brate si pe burta cat vreau, ca la spital ma enervau asistentele alea..
Eco de sold am facut si noi la Dr Stamate la medlife..cred ca pe la 6 luni. Au fost ok.
Noi suntem iarasi la mama in provincie peste vara, iar picii alearga toata ziua prin curte. Adipapazi, citeam ce scriai, si tb sa spun ca intr-o zi ma gandeam ce bine ca-s doi, ca asa se joaca (se bat, se pupa, se cearta). Cand se trezesc din somnul de dupa amiaza si celalat mai doarme, asa nu-mi vine bine deloc. Parca suntem ciungi fara celalat copil. Mergem prin curte sau pe strada insa nu suntem noi fara celalalt. Cum apare si al doilea, incep chiuiutirle si joaca.
Mai facem si boroboate, Eva deja se urca pe masa.Incep sa rupa cuvintele pocit asa insa eu tare ma bucur.
As vrea sa plec si eu cu ei la mare (cu mama ca sou-mi nu are conced pan la iarna) si o sa caut sa vad de-o pesniune ceva. Are cineva sa-mi recomande ? Ai mei usunt topiti dupa apa si abia astept sa-i vad pe plaja.
Va pupam pe toti, si asteptam venirea pe lume a celorlalti gemenasi din burticile voastre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Am avut si eu mancarimi si pe burta si pe picioare de imi venea sa imi rup pielea. Se cheama prurit de sarcina cica. Sa cumperi de la farmacie mixtura mentolata, e ca un laptic alb are menta/eucalipt. Iti linisteste mancariciunea.



Citat:
citat din mesajul lui Ralu_mv

Miruna, Irip
Cred ca sunt tare dragalasi si asa micuti cum nu am mai vazut noi (si eu tot copii la 4 kg la nastere am vazut in ultimul timp si cand am vazut unul la 3.5 am zis vai ce mic este ...) desi uite, acum peste 30 de ani nu se faceau copiii asa de mari, eu de ex. am avut 2.8kg la nstere, si am crescut foarte bine.

Brigit, te cred cu depresia asta de vara... eu cand vad ca la mare sunt 25 de grade in apa ma abtin cu greu de la multe ... si eu ca si tine, de obicei plecam de acasa in per. asta ... acum am alt fix, vreau scoasa in oras sa mananc ... dat fiiind ca acasa nu-mi mai prieste nimic ./. si nu exagerez ... mi-e sila de orice ...abia am mancat fortat 2 rosii si branza azi ...
Vroiam sa va intreb o chestie: pe voi va mananca burta ? ca eu de cateva zile si un pic daca ma scarpin ma fac rosie toata si abia ma abtin ... nu stiu ce sa i fac... m-am dat pana acum cu ulei de germeni de grau

Anne, dupa cum am zis/... eu ma vait de lipsa pofta de mancare ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
17+
Multumesc Doamne !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza!!!!

O saptamana cat mai reusita!!!!




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Sugubina, Monas . Eu v-am citi povestile de la inceput .

Anna merci iubita. Tare sper sa ma descurc. Tot timpul ma gandesc "daca fetele pot, pot si eu" si uite asa ma mobilizez

Am facut inventarul hainutelor primite. Am 18 body-uri de marimi diferite dar maxim "3 luni". Ma descurc o perioada doar cu acestea, nu? Nu am salopete si cred ca voi mai cumpara dar tot marimi mai mari. Ce ziceti? Nu stiu cu ce-i scot afara dar cred ca-l pun pe Lucian sa traga cu ochiul prin carucioare

Brigit, tot suparata?



+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, nuuu , citesc din urma si raspund detaliat uite acusi.cum ai petrecut weekendul?

Azi e luni, sunt acasa doar eu si motanul, cu el convietuiesc linistit, avem grija sa nu ne calcam niciodata pe coada.

Lidia, nu te lasa cu dureri. Nospa de 3 ori pe zi, magne b6, pt relaxarea uterului care acum creste ca fat frumos. Iei utrogestan? Ce doze?

Ralu, deci cand faci eco?

Ma bucur si eu ca au aparut mamicile experimentate care au scris mai rar in ultima vreme, ne sunt f de folos povestile lor.

Balanta, anabel, tamys, yasmi, veniti la raport, verificam starea natiunii, facem recensamantul.


Adjo, daca ne citesti te asteptam cu o veste.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Si eu ma bucur ca au aparut mamicile. Eu am si pe FB mamici simpatice cu care ma conversez si de la care incerc sa fur cat mai multe informatii dar uite ca nu se prea pupa situatiile. Sora-mea in primele 2 luni facea poze, iesea la plimbare, avea grija de ea .... ce mai viata. Nici nu zici ca avea un nou nascut. Dar Miruna nu doarme toata noaptea . Nu stiu tu, dar pe mine incepe sa ma apuce panica. Ganduri negre nu-mi dau pace. Oare am cumpaat tot ce trebuie? Oare am cumparat ce era mai bun/safe/util/practic lucru? Oare ma descurc? Daca nu-i pot tine in brate? Daca nu stiu ce sa fac in situatia X? Daca, daca, daca. Cu greu adorm la 12 si ma trezesc la 3 fara niciun motiv. Si incep iar sa ma gandesc.

In week nu am facut nimic deosebit. Am iesit un pic la plimbare sa fac poze la gandaci si m-a deprimat situatia. Vedeam pasari si fluturi, spiritul alerga dupa ele si corpul greoi refuza sa se miste. Vedeam un paianjen ma aplecam sa-l pozez iar genunchi refuzau sa se miste dupa cum o facea insecta, spatele imi intepenea fix cand vroiam sa-l prind in cele mai bune conditii Am facut plinul de frustrari si depresi si am plecat acasa. Am vrut sa facem o baie intr-o statiune si era fulllll. Nu aveai loc sa arunci un ac.
Tu ce ai facut?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput