Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, eu sunt mare amatoare de lubenita si am incercat anul asta o jumate luat de la billa si nu mi s-a parut grozav. si am zis ca pana nu apar ai nostri, nu mai risc sa iau de import.

edit: am vazut recent o emisune cu nutritionista mihaela bilic care spunea ca lubenita nu e chiar asa sanatoasa dpdv vitamine, adica nu are f multe; in schimb este ca si cum am manca/bea apa cu zahar - ea nu parea pro lubenita.
pe mine nu ma impresioneaza nutritionistii in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit stai linistita; pofta oricum exista
Balanta o avea vitamine sau nu, e tare bun si oricum l=as manca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

vedeti ca sunt niste sutiene de alaptat la carrefour, f ieftine 20 lei, pt cateva luni eu zic ca nu se merita altele care sunt f scumpte, peste +100 lei

camasi la fel, nu va aruncati la chestii scumpe, eu le-am folosit oricum numai in spital, acasa ridicam pur si simplu tricoul
mai sunt tot felul de vanzatori ambulanti prin spitale, puteti lua si de acolo, chestii nu de firma, dar ieftine si sunt ok dc sunt din bumbac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

vedeti ca sunt niste sutiene de alaptat la carrefour, f ieftine 20 lei, pt cateva luni eu zic ca nu se merita altele care sunt f scumpte, peste +100 lei

camasi la fel, nu va aruncati la chestii scumpe, eu le-am folosit oricum numai in spital, acasa ridicam pur si simplu tricoul
mai sunt tot felul de vanzatori ambulanti prin spitale, puteti lua si de acolo, chestii nu de firma, dar ieftine si sunt ok dc sunt din bumbac

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011


exact asa ma gandeam si eu. singura diferenta, sugerata de sora-mea, e ca voi cauta un sutien din bbc si fara cusaturi. Mi-a spus sorela ca a avut sanii ff sensibili dupa nastere iar sutienul ei avea o cusatura si fix cusatura aia o seca la suflet. Poate o bustiera o fi mai buna?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Cu vitamine sau nu eu la pepeni nu renunt :). Daca sunt de import poate gasiti adusi din Grecia sunt deliciosi eu de 2 luni cel putin o felie pe zi mananc si am nimerit numai gustosi. Va-si trim si voua daca as putea. Sutienele de alaptat , eu in rom nu mi-am gasit numar (am sanii destul de mari dar spatele mic asa ca ar fi trebuit sa le fac nod la spate) si sincer niciodata nu mi-a placut sa port sutien. Daca va fi nevoie exista in spitalul la care nasc un magazin cu toto ce iti treb si imi voi lua de acolo daca nu zic pas la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, cum a fost la eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Haideti sa va spun ce tampenii am mai facut.

Maine am control, vorbisem deja sa ma duc sa ma tund si sa ma pensez, si m-am gandit ca daca tot ies sa ma si epilez. M-am facut de cateva ori cu epilatorul si mi-au ramas fire in piele, zic sa ma rezolv profi. Eu am un cabinet unde ma cunosc cu toate, i-am zis cosmeticienei ca vin eu cu cateva pachete de ceara rece de la veet, przctic ea doar sa ma faca.
Ce sa va zic fetelor ca distractia a durat 3 ore, firele din piele sunt tot acolo. In plus am avut si proasta inspiratie sa ma fac si inghinal, cand am iesit afara deja era fff cald, am transpirat imediat, deja ma irit.
Eu nu sunt obisnuita cu iesirile, asa ca mi-a pus capac.
M-am hotarat ca de acum incolo ma dau cu lama, nici ceara nici epilator.
Acuma stau cu burta in sus si ma mir ce prostie am facut si eu....


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, cu pepenii cred ca e asa cum zice bilic, ca indice glicemic pepenele conduce detasat. Dar asta e, o placere am si eu, la cartofi am renuntat, la dulciuri la fel, la pepeni nu renunt.

Mie de bilic imi place dar uite ca mancatul asta sanatos nu i-a adus mari beneficii nici ei, ca era nu stiu cand intr-o emisiune si vorbea de proprietatile anti aging ale alimentelor. Ei, si eu sunt convinsa ca ea mananca f corect si produse care au proprietati care de mai care, insa uite ca tot e in menopauza precoce. F trist mi s-a parut exemplul ei...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

L-am sunat pe sot sa-mi mai spuna o data cum e cu pepenii si mi-a spus acelasi lucru: in Oltenia ies intre 15-20 iulie dar anul asta e posbili s aiasa mai tarziu caci a fost geroasa iarna. Caisele si piersicile au iesit deja, apoi apar perele la inceputul lui iulie, la jumatatea iulie apar prunele si la sfarsitul luni apar merele. Lucian a lucrat in agricultura multi ani trecand peste faptul ca a trait la tzara printre toti pomii fructiferi.

Catalina, cate kg ai luat pana acum?
Nici eu nu sunt prietena cu sutienele si in sarcina pana acum nu am purtat, dar ieri am observat pe sani linii roz=rosii si imi e teama sa nu fie vergeturi asa ca am pus imediat un sutien pe mine. Mie sanii nu mi-au crscut f mult. Aveam cupa B si acum am luat C dar inot in el. Nici f tari nu sunt :(

Brigit, tin minte ca am citit cum multe fete spuneau ca pe timpul sarcinii receptorii dureri sunt mai sensibili si ele nu se mai pot epila cu ceara. Dar sunt si multe fete care s-au facut pana la sfarsitul sarcinii far aniciun fel de probleme. Ma duc eu, prin sapt a6-a la epilat. Hai s aincercam si inghinal si daca ma urc pe pereti, ne oprim. Nu am simtit mare lucru si plec de la salon, cu nasul in vant, aroganta pana la cer si inapoi gandindu-ma "ha! ca eu am sa ma pot epila cu ceara caci nu ma doare. Ce noroc pe mine". Ma duc 3 saptamani mai tarziu, da fata mea sa ma epileze pe picioare si cand colo ce sa vezi: aveam impresia ca mi-a pus lava pe piele, ca-mi smulge derma cu totul La axila am indurat aceasi durere dar inghinal am zis PAS. Pana acum am reusit sa ma duc sa ma fac macar pe picioare si la axila dar inghinal am trecut baricada pe partea cealalta . Ramanem oare cu sensibilitatea crescuta si dupa nastere?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

am facut drumul degeaba, dr nu era a intervenit o problema iar desteapta de asistenta a uitat sa ma anunte....sunt foarte suparata si obosita zici ca am urcat muntele.
nu stiu cand voi face echo vom vedea.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
33+

Mergi la inceput