Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, cu visele nu cred ca ai ce face, insa asa e, te vei speria mai rau cand burtica va fi mare si vei vedea ca pe langa contractia de rigoare reactioneaza si piticii la stimulii din vis.
Eu m-am dus mai intai in dus si dupa ce m:am mai calmat am pus si un uscosin. Oricum, extrem de frustrant si enervant

( fetelor, eu Ralu si Ady ne-am spovedit pe alt topic ca ne chinuie visele erotice, ca sa stiti care e faza)


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

despre ce vise vorbiti acolo fetelor? aaa? oare despre acele vise .
Ciudate analizele. EU stiam ca fierul intra in "componenta" hematiilor si atunci logica Ralucai e logica . Dar daca docteorul spune ca exista o explicatie, atunci ii dam crezare cezarului

Eu nu sunt o persoana religioasa, dar cand ma gandesc la fetele noastre am asa un sentiment pozitiv, optimist si o incredere ca totul va fi bine. Am un feeling ca DD nu-si va bate joc de un om care s-a chinuit 9 luni ca sa tina in brate 2 bb. Bineinteles ca eu vorbesc din pozitia privitorului care inca nu a ajuns pe ultima suta de metri cand sunt convinsa ca si eu voi fi asaltata de ganduri si griji.

Brigite, eu am terminat cu carucioarele si scoicile. Sa innebunesc si nimic altceva. Ma dor ochii, sunt epuizata si frustrata din cauza lor. Dupa ce ne-a zis Mammarutza ca nu tinem carutul mai mult de 1 an jumate, am sunat si intrebat in stanga si in dreapta si mai toti mi-au spus ca il folosesc maaaxim 2 ani si cel mai des la plimbarile lungi cand obosesc si se retrag in carucior. Asa ca, desi mi-a ramas gandul la peg perego, am ales un carucior mai ieftin Mikado, side by side (diferenta de latime este de doar 17 cm), cu certificat de siguranta CEE nu stiu de care, sport, cu 2 portbebe (cred ca sunt landouri), huse, roti de cauciuc (nu ca cele de la Cam) pe care am dat 1700 de lei. Acu` vreo 2 luni am aruncat un ochi pe carucioare pt bb dar doar asa ca Ralu...ca sa-mi fac o impresie. Si am salvat link-ul de la Mikado caci imi placuse. Intre timp m-am razgandit, am mai cautat iar m-am razgandit si am ajuns inapoi la Mikado :))) Asa arata http://www.shopbebe.eu/carucioare-pentru-gemeni-si-tripleti/500-carucior-gemeni-mikado-duet-2-in-1-.html

Scoici am luat de la Inglesina cu baza auto (dar nu isofix caci imi e greu sa gasesc ceva compatibl cu masina noastra model 2011 iar la mail-urile pe care le-am trimis prin care intrebam de compatibilitate, nu am primit niciun raspuns.... asa ca am ales baza auto prinsa in centuri pt ca mi se pare ca ofera ceva mai multa siguranta ca o scoica prinsa cu centura...dar poate e doar imaginatia mea caci la ce obosita sunt, orice e posibil). SCosese Iglesina un model Huggy cu tot cu baza la 600 de lei dar nu-l mai produc. Asa ca am cumparat scaun si baza la 750 de lei/bucata http://idealbebe.ro/inglesina-scaun-auto-huggy-multifix-2012-p-10876.html .
Si gata fetelor. Nu mai vreau sa vad si sa aud de carucioare ca am capiat zilele astea. Stiti care e faza si mai buna? Pe toate astea le plateste sotul iar eu raman cu cardurile intacte.... dar pt alte cumparaturi bineinteles
Va fac cinste ca am scapat de un stres. Ce doriti? o bere? un whisky?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, sa stapaneasca sanatosi achizitiile baietii tai, ca le-ai luat cu mare drag!
Zvarle o bere fara alcool incoa, ca bag device-ul la incarcat, azi numai pe net am stat
Revin, nu scapati


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Salutare burtici! tocmai m-am intors de la Cluj, si am vesti tare proaste: unul din bebei are malformatii, nu poate elimina urina, s-a acumulat in interior si i-a afectat rinichii , nici coloana nu e ok. Celalalt pare sanatos. nu mi-au mai luat nici un sange pt dublu test, m-au dus direct la Prof Stamatian( seful clinicii Gine1 Cluj) sa vedem dac nu se poate interveni sa oprim in evolutie bebelul afectat , sa-l salvam pe celalat. Din pacate , din cauza ca sarcina e monoamniotica si monocoriala cica nu sepoate interveni pt ca il poate afecta pe bebele bun. Mi-a recomandat amnio , evident daca sunt probleme genetice vom intrerupe sarcina, dar daca nu , nu stim ce vom facce. Raspunsul final al profului a fost " pur si simplu nu stiu ce sfat sa va dau'".
Le-am scris si celor de la Fetomed din Viena sa vedem ce zic si ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Vai, Adijo ... am ramas fara cuvinte ... nici nu ma pot gandi ce e in sufeltul tau ...
Eu zic daca poti sa mergi la viena, sa fii sigura daca e sa se poata face ceva ... la vesti proaste increderea mea in medicii din tara e limitata...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:


Adijo imi pare tare, tare rau..ufff ce situatie . Acelasi sfat ca Ralu ti-l dau si eu, du-te si cere si acolo o parere inante de a lua orice decizie. Sa va ajute Dzeu
Balanta ma bucur tare pentru vestile bune de la eco.
Yasmi si tie la fel draga mea
Anabel ce putin mai ai si tu
Brigit sunt o realitate si visurile alea, dar ce sa facem.... Poate cu timpul mi se duce de tot cheful si trec, sau nu?
Anne si eu as bea o bere fara alcool, chiar poftesc la bere sa stii Imi place mult ce ai ales, si f convenabil la pret
Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adijo imi pare rau . Nici nu-mi pot imagina cum te simti. Nici cuvinte nu mai am. Imi pare teribil de rau

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adriana, sa-ti treaca din chef? nuuu. Eu am avut un singur vis, in primul trimestru...eram profesoara de si aveam 8 cursanti. Cine e cea mai tare . Dar de atunci nimic. Si nici chef cu sotul nu am avut pana acum ... dar astept sa-mi revina libidoul dupa sarcina. Voi mai prestati? Ca tare e un chin pt mine...zici ca sunt agent de circulatie "stai asa, nu asa, ma incet " si dau din maini si dau indicatii pana se termina

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, eu as pleca urgent la viena, la fetomed - as cere o programare cat de repede. cum zice si ralu, nici eu nu as lua nici o decizie bazandu-ma pe cei de aici.
la tine a fost un singur embrion/blasto care s-a divizat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

adijo imi pare tare rau dar totusi nu iti pierde speranta poate cei din Viena iti vor spune ca totul e ok.
Fetelor sunteti eroine treceti prin atatea si totusi aveti vointa si puterea sa rezistati pana la 37 de sapt. Eu am doar 29 de sapt si deja simt ca nu mai pot, trebuie sa iau aminte de la voi.
VA pup si succes mai departe.

Mergi la inceput