Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor nu cumparati f. multe lucruri ca veti primi o gramada

sa stiti ca puteti sa luati lucrusoare si din carrefour, de la Tex, sunt body-uri toate marimile si pijamalute, si sunt f bune; eu am gasit chiar marimea 00 pt prematuri pt pisoii mei, si Eva inca incape in cele de 3 luni
puteti sa luati linistite si de pe net, am luat si eu si sunt ok
nu va aruncati la lucruri prea scumpe ca nu se merita, ei cresc f repede
am o gramada de lucrusoare mai frumoase, pe care le-am tot pastrat,asa de iesit, de nu stiu ce si intre timp ele au crescuts i nu au apucat sa le poarte
mie mi-au placut f mult pijamalutele, cele cu totul, dar asta pt ca era iarna; acum le tin numai in body-uri, ba chiar le-am taiat manacile si alora

patururi mi-am luat de la bebeconfort si saltea cocos, nu e asa ieftina, parca a fost 400; dar oricum nu e 800 ca la mothercare
am citit ca ar fi si patururi/saletle de gemeni, vindea o mamica la un moment-dat, dar eu n-am stiut; oricum am dat laterala rabatabila jos, am unit patuturile, am pus niste placaje sub saltea si acum am un patut mare; asta cam de 1 luna; nu stit dc e f bine, ca se cam calaresc ele, dar am zis sa fie si ele mai apropiate

vedeti ca la miniblue e promotie 1+1 si asa sunt ok ca pret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ca si cosmetice eu folosesc numai Nivea (nu luati Johnson); au o lotiune din cap pana-n picioare cu care le spal peste tot, o crema sau un ulei dupa baie si o crema de fund, altceva nu prea va trebuie;
mai am o crema de fata de bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, paturica aia chiar nu foloseste la nimic pana la vreo 3 luni, ei nici nu disting bine contururile si culorile in prima luna, iar pana in 3 luni activitatea lor principala e somnic si papa, abia apoi vine si joaca. Eu nu as lua doua, e posibil sa nu fie interesati sa foloseasca nici una, darmite doua. Daca intr-adevar e cererea mare la joaca da, insa poti sa pui unul pe paturica, unul cu caruselul in pat, sa faca cu schimbul la activitati. La 3 luni sunt prea mici sa isi manifeste preferinte, mai ales comune.

Anna, thx de feedback. Da, exista patut de gemeni, a scris candva o mamica despre el si mi-am salvat linkul. E acesta
http://www.abcpitesti.ro/23-articole.copii-64-2.in1.pat.pentru.gemeni+banca.art.nr.1017.html

Pe mine ma atrage insa tot solutia pe care ai folosit-o tu, cu bara culisanta, sa ii pot desparti in caz de nevoie.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

E inutil sa iei 2 saltelute cu arcada, ANNE! Eu am una, pe care i-am pus pe amandoi si a fost suficienta.
Ii dau perfecta dreptate lui ANNA A; nu cumparati prea multe chestii din astea de joaca sau de imbracaminte f. scumpe ptr. ca veti primi cu duiumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragele mele
Brigit multumesc de felicitari, sa sti ca a fost o prima intilnire f placuta. Desi eu sunt obisnuita cu ginecologi barbati( mereu am interactionat mai bine cu ei), trebuie sa recunosc ca ea mi-a placut; desi terminase garda a mai ramas sa isi vada pacientele pt ca avusese o urgenta a unui alt coleg pina atunci. Mi-a povestit si de Miruna, ca a avut o mamica care a nascut gemeni natural vineri seara.. Am facut si eco, buburezele aveau aproape 1 cm
Balanta sa stii ca si eu am citit lucruri frumoase despre ea, toata lumea in spital se exprima f frumos la adresa ei. Tu cum mai esti azi? acum vine si luna iulie.
Adijo tu cum mai esti?
Vad ca vorbiti despre cumparaturi&co, din pacate nu prea am ce spune, pareri sau comentarii, abia ne obisnuim cu gandul si facem planuri cu buburezele, sper sa ne descurcam si financiar cu toate.
O zi frumoasa si racoroasa la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

anna cred ca de la tine am invatat trucul cu patuturile unite . La imbracaminte nu ma mai arunc nici eu. Am prmit body-uri de la sora-mea sa-mi pun si-n cap. Dar ea are fetita si nu am hainute de exterior si nu vreau sa scot copiii din spital sau la plimbare in body. Trebuie sa gasesc pantalonasi caci am cumparat 2 pulovarase mai grosute si cu 2 fetze caci nu vreau sa-i imbrac la fel. Despre accesorii ce sa spun... trebuie sa mi le cumpar singura caci in buzau nu se gasesc si nu sta nimeni sa caute pe internet special pt mine.

Brigit si sorela mi-a spus sa am rabdare sa vad ce jucarii le plac. Fata ei nu se joaca decat cu jucarii din material textil.
Arcada la saltea se modifica si o poti aduce la un nivel inferior si astfel sa le vada un nou nascut. Stiu si eu ca nu vad f bine in primele 3 luni .... chiar ma certam cu o tipa "am tot auzit ca bb nu vad, dar asta e o prostie caci pe al meu il puneam intre perne si se uita la tv si reactiona la reclame" si da-i si explica-i ca nou nascutii nu percep culorii, nu vad in profunzime, ca daca isi punea coilul intre perne inseamna ca era bb mai mare de 3 luni caci pana atunci nu stau in fund ca sa nu mai vorbim ca mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit ca-l punea in fata Tv=ului

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

E inutil sa iei 2 saltelute cu arcada, ANNE! Eu am una, pe care i-am pus pe amandoi si a fost suficienta.
Ii dau perfecta dreptate lui ANNA A; nu cumparati prea multe chestii din astea de joaca sau de imbracaminte f. scumpe ptr. ca veti primi cu duiumul.

mami din 17.04.2011


merci mammarutza. Cred ca asa voi face ... o saltea la amandoi

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Hello gagici! si Felicitari Miruna! eu am uitat aseara sa-mi fac anticoagulantul !!! acum mi-am dat seama. Nu stiu cum... ce ziceti , sa fac acum jumate sau sa astept pana deseara sa-mi fac doza clasica?. ufff , nu stiu cum de pot fi atat de aeriana! de parca as avea nu stiu cate pe cap...!
ieri am fost putin stresatta pt ca sambata neaptea am eliminat niste cheaguri maricele ( stiti ca aveam eu o scurgere maronie de cateva zile). si m-a durut burta ceva mai tare ca de obicei. acum scurgerile s-au oprit de tot ; probabil facusem din nou ceva hematoame care s-au eliminat sambata.
si ca lucrurile sa nu mearga "smooth" cum ar fi bine, analiza de CMV IGM a iesit" echivoc" iar Igg pozitiv . acum se repete IG M printr-o alta metoda si nu voi primi rezultatul decat la sf. de sapt. sunt asa stresata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo, cat anticoagulant faci?

Eu as face acum o doza si diseara jumatate.
Imi pare tare rau ca ai emotii cu scurgerile astea, si Ralu a avut si dupa 10 Sapt scurgeri, si uite ca e bine. Fii pozitiva, daca sunt hematoame e bine ca se elimina


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

adijo offf imi pare tare rau. Nu stiu cum te pot ajuta. Mie mi-a iesit prezent virusul herpetic dar varianta orala nu vaginala si am plans o zi intrega pt ca pe internet am gasit cazuri de dr care au sugerat avortul in cazul asta. Am plans de m-am umflat pana a raspuns asistenta ginecologului care mi-a spus ca nu e niciun pericol. De aceea te rog sa te linistesti, sa astepti sa vezi ce zice dr si sa nu citesti pe internet asa cum am facut eu de am zis ca innebunesc.
Te pup dulce

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput