ventolin pentru rosu in gat/laringita?

ventolin pentru rosu in gat/laringita? | Autor: irinabobe

Link direct la acest mesaj

Fetelor as avea si eu o curiozitate daca stiti ce si cum. Acum 2 sapt am fost in concediu in Turcia. Intr-o zi baietelul meu s-a trezit foarte ragusit fara alte simptome, la vreo 2 zile a aparut si tusea. Am fost cu el la dr generalist de acolo, mi-a pus un diagnostic de laringita cu semnul intrebarii si m-a trimis la pediatru. pediatrul mi-a spus ca este rosu in gat fara sa mentioneze daca este sau nu laringita, si ca are o otita medie. Pentru rosu in gat ne-a pus sa facem in spital 3 sedinte de aerosoli , la interval de 20 de min cu ventolin. Acum curiozitatea mea ar fi daca a mai facut cineva o schema de genul acesta? la noi de obicei (si am fost la destui pediatrii)pentru rosu in gat primesc tratament cu aerosoli diverse combinatii pentru cateva zile, ori aici facut 3 sedinte de aerosoli in cca 1 ora, apoi i-a verificat gatul si a zis gata pentru gat nimic, antibiotic pt otita ...Asa cum spuneam este doar o curiozitate a mea legata de tratamentul administrat mai ales ca ventolinul am vazut ca este pt astm in general si daca ar fi asta o solutie destul de rapida pentru rosu in gat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

"Ventolin inhaler este astfel indicat, atat in tratamentul si profilaxia astmului bronsic, cat si in tratamentul altor afectiuni asociate cu obstructia reversibila a cailor respiratorii, cum sunt bronsita si emfizemul."

Daca dai Google cu Ventolin gasesti sursa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ventolinul este un bronhodilatator care se administreaza in crizele de astm. Nu are nici o legatura cu gatul rosu sau otita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns condrea spune:

Poate tie ti-a zis doar "rosu in gat", dar ascultandu-i plamanii poate a avut suficiente motive sa-i dea Ventolin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

condrea in od cert nu avea nimic la plamani, in primul rand ca mi-a spus ca nu are bronsiolita si in al doilea rand pentru ca mi-a recomandat ventolin inainte sa-l asculte la plamani. deci la primul control verificat gat , urechi, m-a trimis la aerosoli, si cand am terminat aerosolii l-a ascultat si la plamani si mi-a zis ca nu are bronsiolita. deci in mod cert ventolinul a fost recomandat pentru rosu in gat/laringita. am spus ceea ce ma mira este modul de administrare al aerosolilor respectiv 3 ture la 20 de min. la noi nu am intalnit schema asta. si doi ma intrebam daca chiar este un tratament eficient pentru rosu in gat, in ideea daca l-as mai putea folosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ventolin am primit de fiecare data la bronsitele consecinte ale unei raceli ce s-a lasat cu tuse agasanta, si punem in aparatul de aerosoli cu ser

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Noi pentru laringita am luat numai calciu, o fiola dimineata si una seara si le trecea.Fara nimic altceva.Tratament de la dr Jianu de la Municipal
Poate ca a vrut sa va dea preventiv, avand in vedere sa erati in concediu.
Eu le dadeam imediat ce ii vedeam ragusiti sau tuseau asa latrator,

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

atunci probabil i s-a dat pt tuse ventolinul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Amelia a avut si ea rosu in gat (am fost la control aici in RO la pediatra ei si a confirmat), dar fara otita; i s-a dat de catre medicul turc:
- Nurofen (avea peste 38.5)
- Bactrim sirop
- Tantum verde spray

Nu a tusit, nu era ragusita, doar febra foarte mare si nu mai putea sa mai inghita, plangea si refuza mancarea (altceva decat lapte si apa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Laringita poate duce la obstructie respiratorie si probabil de-asta v-a dat ventolin, plus pentru tuse.

Ventolinul este un medicament cu efecte adverse serioas, am inteles ca poate afecta si inima, in niciun caz nu e un tratament pe care l-ai mai putea folosi si in alte situatii, fara prescriere medicala.

Ce am folosit noi in caz de tuse latratoare sau raguseala: in prima intentie spray nazal cu apa de mare, de multe ori erau doar mucoase uscate si trecea cu atat. Nivelul doi: aerosoli cu ser fiziologic, 3 pe zi. Asta n-are ce dauna. De regula treceau cu asta. Daca nici cu asta nu treceau, directia medic.

Mergi la inceput