Veruci de la piscina - cum le tratati ?

Veruci de la piscina - cum le tratati ? | Autor: ralcat

Link direct la acest mesaj

Ca si alti colegi ... Ideea e ca doctora noastra zice ca cel mai bine e sa dam zona cu crema anestezica si dupa aceea sa le smulga.
Dar zona in care puiul meu facu verucile cu pricina e tare sensibila, le-a facut la subrat si sincer mi se pare criminal de invaziva metoda ... prin smulgere, sigur dupa aceea face rana, si nu e una singura sunt vreo 10 ... Iar puiul e un copil de 6 ani jumate pe care nu as vrea sa-l sperii de tot.
Stiti, ati intalnit alta metoda de tratament care a functionat? Si mai ales care a functionat la un copil ?

viperisme

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Fii-mea a prins o veruca plantara cu vreo 2 ani in urma, am scapat de ea cu produsul care le criogeneaza, luat din farmacie. Nu din prima aplicare, dar din a doua aplicare s-a intamplat exact asa cum a scris in prospect.

si asta fara nici cel mai mic disconfort.

Uite-te daca se potriveste si pentru altfel de veruci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Iulia multumesc mult de tot de raspuns, imi poti da mai multe detalii despre produsul cu pricina? Aici am intrebat la o farmacie si s-a uitat lung la mine ... macar daca ii cer ceva anume poate am vreo reactie.


viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

se poate prepara la farmacie o solutie lichida de acid salicilic - poate gasesti vreo solutie/gel/crema pentru bataturi, multe din ele contin acidul respectiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

http://www.prijsvergelijk.nl/medicijnen/overige-medicijnen/heltiq_anti-wrat_wrat_weg_20ml.html


sper ca nu e reclama uite ce avem noi in olanda ,daca nu gasesti sa imi spui ca te ajut ,nu am folosit dar am auzit ca e bun acelasi principiu il ingheata si dupa il tai. Sunt mai multe marci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si baiatul meu a patit in toamna. I-a dat doctorita niste cremite ...care n-au avut nici-un efect. O prietena al carei copil a avut la fel mi-a dat un produs Sholl care criogeneaza. La prima aplicare - nimic. Dupa a doua aplicare - nimic. Dupa inca o saptamana nu le-am mai gasit - verucile. Am inteles ca de la Sholl nu se mai importa, dar chiar ieri am vazut la tv o reclama la un produs similar alta marca. Chestia cu smulsul mi se pare barbara. Doctorita voastra e dermatolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Am gasit un link. ORicum, daca incerci un google cu cryopharma, ai sa gasesti foarte multe informatii:

http://www.efarma.ro/products.php?id=3453

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Am inteles, voi cauta si eu. Gusta, multumesc mult de oferta, tre sa fie si p-aici am copiat produsul din Olanda, ma duc cu el la farmacie sa cer acelasi lucru.
Iulia, multam fain de tot, m-ai luminat, nu ma prinsesem din prima :).
Anya, doctora e pediatra, nu dermatolog.


viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din cate stiam, verucile sunt produse de expunerea la virusul HPV (sunt cateva tulpini care produc aceste veruci).
poate ca ar mai trebui sa ceri o opinie medicala, din partea unui dermatolog.
si poate nu ar fi rau sa intrebi medicul ce poti face pentru cresterea imunitatii (administrarea unui imunomodulator), astfel incat organismul sa combata eficient acest virus, la expunerile viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Eu am luat pe miini de la hainele din magazinul unde lucrez( off topic: da imputiti pot fi unii pe aici...de nici nu va imaginati!nici nu va puteti imagina ce fac unii prin cabinele de proba intr-un magazin de lux din america!va recomand cu tarie sa spalati hainele inainte de a le purta in special daca le-ati cumparat din USA din magazine!)
Mi-au trecut cu: unguent cu tataneasa si galbenele si thuja occidentalis-medicament homeopat, dar le-am aplicat de la primele semne mi-am dat seama de la primul semn ce se intimpla, nu stiu daca functioneaza si dupa ce s-au format si crescut.Sint date de un virus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ralcat, eu zic sa cauti produl de care vorbeam si sa ingheti tu verucile. Nu doare, doar da senzatia de rece accentuat la aplicare. Daca nu trece dupa primele doua aplicari, poti continua cu aplicare cam la doua zile (ieri a fost la medic o colega si asta a fost sfatul dermatologului). In plus, pt ca virusul a prins teren fertil inseamna ca imunitatea puiului tau e cam scazuta - incearca sa i-o cresti.
Daca nu trec si nu trec, eu zic sa mergi la un dermatolog.
Sanatate si bafta sa treaca repede!

Mergi la inceput