Regim in caz de diaree

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Multumesc mult pentru sfaturi. Am cateva intrebari:- Smecta ii pot pune in lapte? E rau la gust, o sa il simta? Exista Smecta de copii si Smecta de adulti, sau e acelasi lucru?
- Eubiotic ii pot da din nou acum, chiar daca i-am dat si acum 2 luni, sau ar trebui o pauza mai mare?Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu cred ca ceaiul de afine are acelasi efect. E vorba de pectina din fructele de afine si de propritatile antimicrobiene ale fructului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

smecta e una singura, difera dozajul in functie de varsta. stiam ca recent a aparut si smecta cu aroma de portocale.
nu e rea la gust, insa are consistenta "nisipoasa" ca sa zic asa; poti sa-i pui in lapte, si eu ii puneam fetitei cand era mai mica, acum il bea asa, cu cateva strambaturi de rigoare .
eubiotics reface flora intestinala, nu vad de ce nu ar putea fi administrat din nou dupa 2 luni, cel putin in prospect nu exista contraindicatii in acest sens.
la noi a functionat foarte bine si linex baby.
e bine de stiut ca produsele care contin bacterii lactice (ex linex) NU se pun in lichide calde, deoarece sunt distruse exact acele bacterii benefice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu marul copt (orice natie) il fac asa: tai marul in 1/2, nedecojit, scot partea de cotor si il pun intr-o tigaie, cu partea taiata in sus, pe aragaz, la foc mic (daca ai dry cooker, e perfect)...in 15 - 20 min e gata. Scobesc interiorul si il pasez.
Sa nu uiti de hidratere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 73pufi spune:

cum pt regim nu-ti trebuie mar umplut/aromat cu diverse, poti pune un mar intreg la cuptor-intr-o tava/vas termorezistent,la 180 grd pana se inmoaie si ii scoti ulterior codita si coaja, il pasezi si e destul de bun. In rest ce s-a spus mai sus-orez, supa de albituri mai sarata, covrigi, sticks, paine prajita cu branza proaspata..hidratare iar Smecta poate fi dat cu seringa de la Nurofen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Din experienta mea (fr lunga) cu diareea fiului meu, iti recomand ceaiul de afine dar din frunze. De asemenea poti sa ii dai si eridiarom (sunt pastilute naturale din afine) parca 4 pe zi la 1 an, le poti administra in combinatie cu Smecta. Daca nu functioneaza astea, iti recomand Hidrasec, 3 plicuri de 10 mg /zi. Se pot administra si astea 3 impreuna: Smecta( care e pe baza de argila), Eridiarom (afine) astea sunt oricum naturale plus Hidrasec, in cazuri extreme. Eu le-am folosit din pacate. Iti recomand Dicoflor, pliculete in loc EuBiotic.

Sanate va doresc, si daca ai intrebari sunt aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Am uitat sa iti scriu, daca nu accepta ceaiul neindulcit poti cumpara din farmacie glucoza. Se poate administra in diaree, nu fermenteaza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nitzuc spune:

Inca una si ma duc
Poti sa ii administrezi linistita probioticele, eu i-am dat fiului meu si o luna intreaga neintrerupt, bineinteles la sfatul medicului, nu dupa capul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

daca face doar o data pe zi ... si moale, nu e diaree. Diareea e foarte apoasa si ar trebui sa faca de cel putin 4 ori pe zi. Luca al meu a avut diaree cam 3 saptamani(cand avea 7 luni) timp in care am umblat pe la doctori si m-am interesat in toate partile despre asta. Eu zic sa ii dai normal de mancare atata timp cat face doar o data pe zi. Dar,daca tu vrei poti sa ii faci laptele praf cu mucilagiu de orez ( da rezultate f bune), hidrasec pt hidratare doar in cazul in care face de prea multe ori pe zi, probiotice poti sa ii dai fara probleme, branzica, avocado, morcov fiert si smecta ( scrie in prospect cum sa il administrezi ) eu i-am dat la al meu la 7 luni si ii dadeam zilnic ( asa mi-au recomandat mai multi doctori ... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

! scaun pe zi, nu este diaree din nici o pozitie din care privesti problema. COnsistenta scaunului pe care il are insa poate semnala alte probleme. Poti incerca sa ii faci o coprocultura, desi sincer, fara nici un alt simptom, greu de crezut ca are copilul o problema. Parerea mea :)


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput