Regim in caz de diaree

Regim in caz de diaree | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Ne confruntam cu un episod de diaree, probabil de la canini (abia astept sa ii erupa, sa mai si dormim noaptea, ca sunt praf ). Face doar o data pe zi, dar e fff mult si fff moale (trebuie schimbate toate hainutele). Din ce stiu eu mancarea pe care i-o pot da e urmatoarea:- lapte fara lactoza
- banane
- orez - i-am facut un orez in care am pus si morcov si bucatele de carne; e ok?
- ceai de mentaAltceva? Mai dati-mi niste idei, va rog, ca e destul de limitat meniul si nu stiu ce ii mai pot da.Multumesc!Mami de Miruna si de Vladut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ce varsta are? Daca ii poti da afine, sunt cele mai bune la oprit diareea. Chiar si congelate daca gasesti, pentru ca nu e sezon, sau sirop...e cel mai bun remediu. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mar copt
paine prajita sau saratele/sticksuri
cereale de la nestle "burtica fericita" - au roscove in compozitie, sunt special concepute pentru regimul bolii diareice
supa de morcov
mucilagiu de orez

nu ai spus ce varsta are copilasul si daca ai vorbit cu medicul, daca acesta ti-a recomandat ceva anume (gen smecta/linex/biotics/imodium, saruri de rehidratare orala, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Ce varsta are? Daca ii poti da afine, sunt cele mai bune la oprit diareea. Chiar si congelate daca gasesti, pentru ca nu e sezon, sau sirop...e cel mai bun remediu. Sanatate!
pur si simplu...

Hobby calator de profesie
Are 1 an si 2 luni. Ajuta si ceaiul de afine?Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

mar copt
paine prajita sau saratele/sticksuri
cereale de la nestle "burtica fericita" - au roscove in compozitie, sunt special concepute pentru regimul bolii diareice
supa de morcov
mucilagiu de oreznu ai spus ce varsta are copilasul si daca ai vorbit cu medicul, daca acesta ti-a recomandat ceva anume (gen smecta/linex/biotics/imodium, saruri de rehidratare orala, etc.)Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
1 an si 2 luni. Acum nu am reusit inca sa dau de medic. La episodul trecut de diaree (de la maselute) ni s-a recomandat Eubiotic. Asta s-a intamplat acum 2 luni. Ii pot da din nou Eubiotics?Cum se face marul copt? Si ce fel de mere pot folosi? Golden sunt ok? Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

spre rusinea mea, habar nu am cum se face, cand am avut nevoie, mi-a facut mama mea, pe vremea aceea ea statea acasa cu fetita.
in principiu e simplu, se pune marul intr-un vas (emailat sau termorezistent) si se coace in cuptor, dar chiar nu-mi amintesc daca era sau nu curatat de coaja. mama folosea mere rosii, gen ionatan, pentru ca sunt mai dulci. cred ca merge si golden.
ii poti da linistita si smecta, am citit acum prospectul, se poate administra si nou-nascutilor, inca din prima zi de viata. pentru 0-1 an se administreaza un plic pe zi, pentru 1-2 ani doua plicuri pe zi.
fetita mea a avut enterocolita bacteriana la varsta de doua luni si jumatate, am ajuns in spital cu ea, acolo ii administrau smecta, pe langa mucilagiul de orez si tratamentul cu antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Enterol, pe acesta il dadeam eu cand era mic

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Marul pentru copt il curat de coaja si ii scot casuta de samburi si in locul acela pun un picut de unt si cu cartof copt (curatat si in folie de aluminiu) fac un pireu. In vasul cu marul sa pui si un pic de apa.

Exista PROBIOTICE foarte bune ptr reglarea burticii; se folosesc si ptr diaree si ptr constipatie.

Cand lui Alex ii erupeau dintisorii ii ajutam cu un pic de Ca, dr zicea ca i-am stimulat , dar noi n-am avut deloc probleme cu eruptiile dentare. Eu zic ca si de-asta.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cartof la diaree?

Marul merge copt repede si la microunde. Taiat cubulete si pus intr-un vas rezistent.
Daca episodul diareic e mai grav nu pune carne. Orez tinut cateva ore in apa si fiert in apa respectiva cu morcov si sare (poti pacali si cu un praf de vegeta pt gust - la noi e singurul preparat in care pun putin, altfel nu folosim).
Ceai de menta cat cuprinde, supa clara de radacinoase cu sare in ea. De ce sare? Ca sa ajute la retinerea apei in corp. (ai mei n-au putut inghiti sarurile de rehidratare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Cartof la diaree?

Marul merge copt repede si la microunde. Taiat cubulete si pus intr-un vas rezistent.
Daca episodul diareic e mai grav nu pune carne. Orez tinut cateva ore in apa si fiert in apa respectiva cu morcov si sare (poti pacali si cu un praf de vegeta pt gust - la noi e singurul preparat in care pun putin, altfel nu folosim).
Ceai de menta cat cuprinde, supa clara de radacinoase cu sare in ea. De ce sare? Ca sa ajute la retinerea apei in corp. (ai mei n-au putut inghiti sarurile de rehidratare)

Anya


Da. Mai mult de 1.5zile Alex n-a avut diaree cu regimul asta.
Vara asta a fost prima data cand i-am dat Furazolidon ptr ca a mancat o supa de gaina extrem de grasa.
Saruri de rehidratare nu i-am dat niciodata (sunt ptr cazuri grave), dr mea zice ca apa+ceai+supe/ciorbe este de ajuns.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot eu.
probabil nu e cazul sa precizez, insa poate citesc si alte mamici.
in general, in episoadele de diaree, majoritatea copilasilor se irita la fundulet.
asadar, trebuie acordata atentie si asupra acestui aspect, prevenirea si tratarea iritatiilor de fundulet, provocate de diaree.

Mergi la inceput