Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

NOUTATI
Ioana nu mai are serviciu
Ioana e in delta la "mamica" ei
Iubitu' e surprins de ceea ce se intampla

taticul copilului - il iubeste pe Alex, il vrea dar nu stie cand, 'ochisorii lui tata',
e cu o tanti cu 2 copii de 11 ani
si daca ii sustine statul, atunci poate il ia...

I-am spus ca bb e sub protectia copilului si doar cu dovada de job si casa il poate lua, nu asa cum crede el sa il puna la cersit
Dar mai incolo

Unchiuletul e in deficultate financiara si isi cauta de munca undeva afara...

Deci, Alex e cu mine si nu se stie ce aduce ziua de maine, invata romaneste si atat si ce va fi vom mai vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Multa sanatate, Lina, sa iti poti creste nepotelul, caci se pare ca esti singura lui speranta.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

mai nou, si ea si el vor copilul, DAR NU ACUM!!!
Adica el se gandeste cum sa isi aranjeze lucrurile si ea isi cauta pe unu care sa o tina acasa si pe ea si pe copil, si pana atunci...
Filmele cu prosti
nici nu stiu cum e mai bine pentru copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Pai eu zic sa nu te mai intrebi. Nu vezi ca astia se sucesc dupa cum bate vantul?
Pe masura ce creste nevoile copilului vor fi mai mari.
Cine garanteaza ca el nu isi va gasi un serviciu bun, darrrrrr si o partenera care are/n-are copii, dar nu il vrea si pe al lui? Marea majoritate a barbatilor sunt comozi, ma indoiesc ca l-ar lua sa il creasca singur.
Ioana la fel, e clar ca este foarte rezistenta la ideea de munca. Poate isi gaseste pe unu', dar posibil ala sa o vrea numai pe ea, nu si copilul, mai ales ca de cunoscut o va cunoaste singura, copilul fiind la tine. Si chiar daca o vrea ala si pe ea si pe copil, aproape ca as face pariu ca dupa o luna in formula cu copil o sa vina repejor sa ti-l puna in brate, obosita, nervoasa, surmenata, certata cu proaspatu' EL si o sa dea vina pe copil.
Nu iti mai face griji de viitor.
Acum esti bine. Copilul e bine. E tot ce conteaza. Pentru ce o fi sa fie iti vei face griji atunci.
Multa sanatate voua, bunicilor si bebelui Alex si multa putere sa il cresteti.
Ioanei... ce sa zic... mai multa inima si minte si mai putina lene.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

AOLEUUU!
Ma duc cu capu'!!!
Am fost la protectia copilului pentru plasament si mai era putin si ma luau aia la bataie, dupa cate intrebari mi-au pus...

Asa:
" Ca ce am facut eu de a plecat Ioana?"
ca de ce vreau plasament?
ca ce fel de bunica sunt eu, care si-a dat afara copilul din casa, chiar daca a furat
ca de ce vreau acte pentru cresterea copilului, ca pe vremuri bunicii cresteau nepoti si fara plasament
ca stiu ca incasez doar un milion /luna
ca trebuie sa asculte si cealalata parte
ca se le dau eu ce contacte am si stiu


asta a fost abureala
DAR
1 -nu pot plasament pentru ca mama are acelasi domicilui cu mine
desi ea este plecata si eu nu stiu unde
2- nu pot plasament pentru ca am o procura de reprezentare la doctor si gradi data la notar,
deci nu e abandon , e incredintat copilul bunicilor
3- nu pot plasament la adresa sotului,( ca ne-am facut adrese diferite), pentru ca e BARBAT SINGUR......

De m-a adus in stare de nebuie si i-am zis ca eu pot sa vand si casa si atunci sa vad ce motive mai gaseste , ca domiciulu e rezolvat
I-am zis ca eu am si timp si BANI si nu am nevoie de milionul lor, ca asa au insinuat, ca asta ar fi motivul...

raspuns: chiar asa de mult va urati fiica si vreti sa scapati de ea???

Pai eu nu vreau decat sa imi asigur copilul, de aceea sunt aici la protectia copilului, ce nu intelegeti???
raspuns: adica vreti sa protejati copilul de MAMA lui?
pai, da asta vreau, ca atunci cand vine ea sau tatal sa il ia,
ok, sa il ia,
dar sa stiu ca are o paine pe masa,
daca tot il ametesc de cap pe copil, sa aiba o stabilitate , ceva

Ioana are o gramada de drepturi , ca mama, adica poate sa viziteze oricand, poate sa il ia oricand, la drepturi e sefa, la obligatii mai usor

Adica eu sunt un fel de bona,
iar ea vine la bb in parc cu 2 biscuiti , o ora si e mama!

In concluzie, nu pot sa am plasament, nu adoptie, nu este abandon desi este si nu am cum sa o rezolv

O ameteala totala de cap,
cred de fapt ca nu vor un dosar in plus

Pana una alta,
Alex e super misto, creste, ne iubeste,
barbatul meu cel rezervat e in limba,
gaseste pretxte sa il tina acasa la curte cu el,
ma critica prin comparatie, ca el stie sa creasca copii si nu eu, vrea sa mearga la inot cu el, sa aiba activitati si tot asa...

Concluzia este ca ne bucuram de azi pe azi, ca me maine nu se stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:





Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Poate ma sfatuieste cineva, CUM AS PUTEA SA IAU COPILUL IN PLASAMENT IN CONDITIILE IN CARE:
1 -nu pot plasament pentru ca mama are acelasi domicilui cu mine
desi ea este plecata si eu nu stiu unde
2- nu pot plasament pentru ca am o procura de reprezentare la doctor si gradi data la notar,
deci nu e abandon , e incredintat copilul bunicilor
3- nu pot plasament la adresa sotului,( ca ne-am facut adrese diferite), pentru ca e BARBAT SINGUR......

poate aveti voi idei sau solutii alternative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Poate ma sfatuieste cineva, CUM AS PUTEA SA IAU COPILUL IN PLASAMENT IN CONDITIILE IN CARE:
1 -nu pot plasament pentru ca mama are acelasi domicilui cu mine
desi ea este plecata si eu nu stiu unde
2- nu pot plasament pentru ca am o procura de reprezentare la doctor si gradi data la notar,
deci nu e abandon , e incredintat copilul bunicilor
3- nu pot plasament la adresa sotului,( ca ne-am facut adrese diferite), pentru ca e BARBAT SINGUR......

poate aveti voi idei sau solutii alternative

Intreaba si vei primi un raspuns!


Procura pt doctor/gradi e pe termen nelimitat?
Daca nu, in momentul in care expira procura poti sa dai o declaratie ca mama a disparut de acasa si ca nu mai stii nimic de ea de x luni si sa ceri plasamentul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Buna,
si eu te urmaresc de la inceput, acum am citit la repezeala ce am pierdut din subiect.

E ciudat ca te-au ,,repezit'' cei de la DGASPC.
La ce sector ai facut sesizare? Ai facut sesizare scrisa? La ce serviciu?

Parerea mea este sa te adresezi in primul rand la Serviul de interventie in situatie de abuz, neglijare si exploatare a copilului din cadrul DGSAPC-ului de care apartii. La care? chiar! Sesizare sa o faci in scris si sa spui exact ce ne-ai spus nous pe aici. Ca parintii biologici au abandonat copilul, nu-l sustin material, tatal nu mai este in Romania, ca mama chiar dca are aceeasi adresa cu tine, este plecata in fapt din data de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

...am postat fara sa vreau, continui......


ca nu se intereseaza de copil. In final sa ceri o evaluare a copilului si a potentialului de ingrijire al parintilor ca interesul superior al copilului sa primeze.

Sesizarea sa o inregisrezi la Registratura institutiei, nu pe vorbe.
Ei daca primesc sesizare scrisa sunt obigati sa raspunda, sa vina in teren, sa stea de vorba cu toate partile.

Lasa-i pe ei sa te sfatuiasca, unii dintre angajatii DGASPC-urilor chiar sunt profesionisti, acum nu stiu peste cine ai dat.
Sunt multe familii care cer din prima plasament fara evaluare, pentru indemnizatia de hrana si poatete de asta ai fost rau tratata, desi cu 100 de lei pe luna sunt sigura ca nu te imbogatesti dar....unii fac si chestia asta.
Sa-mi spui te rog de care sector apartii, poate pot fi mai mult de ajutor.

Succes

Mergi la inceput