Desfierea??(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamonds

Acest subiect este fff trist . Imi intareste convingerea , fara suparare , ca nu trebuie sa adopte decat cei care au copii naturali . Cu scuzele de rigoare , se pare ca instinctul , atasamentul si intelegerea de mama nu functioneaza " la comanda " . Si cine nu a avut niciodata copii naturali nu ar trebui sa adopte ( asa cred eu ) . Am vazut multe familii cu copii adoptati in care domina stinghereala , nefirescul dat de cele mai multe ori de prea marea straduinta a parintilor . In cazul de fata totul imi suna a " ti-am dat si nu mi-ai rasplatit darurile " .
Ioana



Acest subiect este o lectie de viata. Viata nu este nici dreapta, nici usoara, nici o nesfarsita bucurie. Viata e viata, cu bune si cu rele.
A fi mama este mult mai mult decat a fi gravida si a naste. Daca nu ar fi asa, nu ar mai exista copii abandonati, nu ar mai exista copii neglijati, nu ar mai exista copii abuzati.
A fi mama inseamna in primul rand sa iubesti, sa iubesti cu sufletul si dincolo de tot.
Lina este o persoana deosebita. O iubeste pe Ioana si a crescut-o bine, i-a oferit tot: iubire, educatie, posibilitati materiale, un start in viata.
Ioana a ales sa ii intoarca spatele si sa se poarte cum se poarta. Lina, ca o adevarata mama, desi sfasiata, desi suferind, suferinta ce a ajuns fizica pana la urma, suferinta ce a imbolnavit-o la propriu, nu i-a intors nicicand spatele. A fost si este acolo ca o adevarata mama. Pentru ca asta este Lina. O MAMA pentru fica ei Ioana si bunica pentru nepotelul ei.
Da, isi spune durerea aici. Da, se poticneste, ingenunchiata de multe ori de incercarile prin care trece. Dar revine de fiecare data, se ridica de fiecare data si merge mai departe. Si ii mai intinde o mana ficei ei si isi creste nepotul si incearca sa faca cele mai bune alegeri pentru toti.
Nicaieri nu am vazut nici cea mai mica urma de egoism la Lina. Cum sa faca sa ii fie ei bine. Nu. Nu vad decat framantari nesfarsite. Cum sa faca sa o determine pe Ioana sa inteleaga. Cum sa faca sa ii fie bine. Cum sa faca sa ii fie bine nepotului. Care ar fi cea mai buna solutie de viitor. Eu asta vad. Framantarile unei MAME.
A ales sa isi puna aici sufletul pe tava cu bune si cu rele, cu sperante, realizari, deziluzii si dezamagiri. Asta nu o face mai putin mama. Noi toate putem, daca vrem, sa invatam ceva din experienta ei.
In viata nu sunt numai povesti frumoase de dragoste, nu sunt numai relatii perfecte, nu sunt numai copii perfecti, nu sunt numai parinti perfecti.
In viata reala rareori functioneaza "atat dau si prin urmare atat primesc". Unii dau mult si primesc putin sau deloc. Altii nu dau nimic si primesc totul.
Concluziile tale nu o jignesc numai pe Lina, ci si pe noi toate, cele care suntem nu numai mame dupa trup, ci mai ales mame din inima si din suflet. Concluziile tale ne jignesc pe noi cele care iubind fara limite facem ceea ce nu au facut cele care au nascut.
Noi ne iubim copiii. Mult, atat de mult cum nu iti poti imagina. Caci daca ti-ai fi putut imagina ca exista o asemenea dragoste, nu ai mai fi scris randurile de mai sus.
O respect pe Lina. Ca OM, ca FEMEIE, si mai ales ca MAMA.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Eu nu am spus ca nu exista si exceptii . Doar ca ele sunt rare . Eu nu am spus ca acesti copii nu sunt iubiti . Eu cred ca sunt de multe ori prea iubiti . Ce vreau sa spun e ca nu prea exista , de cele mai multe ori , acel " feeling " pe care-l au de obicei mamele . Eu nu spun ca soarta nu e mai darnica cu acesti copii , dar golul din sufletul lor de cele mai multe ori va exista . Ei vor vrea totdeauna sa-si cunoasca parintii naturali , pentru ca asta este realitatea radacinilor lor . Nu inseamna ca ii vor si iubi .
Insa in cazul de fata ma oripileaza un pic exprimari de genul " ii pun sterilet " , "Cateii ma iubesc, pestii nu ma supara, pisica isi vede de ale ei, o-i rezolva eu si cu nepotu cumva" , "Daca as da copilul spre adoptie cuiva,atunci el ar fi ferit inprimul rand de Ioana, care parjoleste in jurul ei, ar avea niste parinti tineri, cu speranta de viata si cu zvic, insa parca nu l-as da cuiva "care e multe" unui agramat needucat, ca parca mi-as dori sa ii fie si lui bine , sa aiba o sansa in viata " (cine spune ca agramatii needucati nu sunt buni parinti ? ). Mi-e foarte mila de acest copil , indiferent ca il va creste sau il va da spre adoptie . De fapt de asta am si intervenit la acest subiect ( sa nu-mi mai amintesc si de " unchiulet " si de apelative de tot felul ca simt ca ma duc ... si ma tot duc . )
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamonds

Eu nu am spus ca nu exista si exceptii . Doar ca ele sunt rare . Eu nu am spus ca acesti copii nu sunt iubiti . Eu cred ca sunt de multe ori prea iubiti . Ce vreau sa spun e ca nu prea exista , de cele mai multe ori , acel " feeling " pe care-l au de obicei mamele . Eu nu spun ca soarta nu e mai darnica cu acesti copii , dar golul din sufletul lor de cele mai multe ori va exista . Ei vor vrea totdeauna sa-si cunoasca parintii naturali , pentru ca asta este realitatea radacinilor lor . Nu inseamna ca ii vor si iubi .
Insa in cazul de fata ma oripileaza un pic exprimari de genul " ii pun sterilet " , "Cateii ma iubesc, pestii nu ma supara, pisica isi vede de ale ei, o-i rezolva eu si cu nepotu cumva" , "Daca as da copilul spre adoptie cuiva,atunci el ar fi ferit inprimul rand de Ioana, care parjoleste in jurul ei, ar avea niste parinti tineri, cu speranta de viata si cu zvic, insa parca nu l-as da cuiva "care e multe" unui agramat needucat, ca parca mi-as dori sa ii fie si lui bine , sa aiba o sansa in viata " (cine spune ca agramatii needucati nu sunt buni parinti ? ). Mi-e foarte mila de acest copil , indiferent ca il va creste sau il va da spre adoptie . De fapt de asta am si intervenit la acest subiect ( sa nu-mi mai amintesc si de " unchiulet " si de apelative de tot felul ca simt ca ma duc ... si ma tot duc . )
Ioana



care dintre "feeling-uri"? cel de a-i parasi in maternitate? cel de a-i parasi pe camp? cel de a-i arunca imediat dupa nastere in latrina? cel de a-i infasura intr-o punga? cel de a-i pune la tomberon? cel de a-i baga in spital batuti cu oase rupte? cel de a-i infometa? sa continui?

cred ca da, ar fi bine sa nu exageram

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Lina eu ti-am raspuns la mesajul in care ziceai

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina
Mie imi este destul de greu cu micutul pentru ca este foarte solicitant, plangaciosenia lui continua si tavalitul pe jos,
ma scot din minti,
cateodata plec din camera ca sa nu fac vreo nefacuta!

si apoi discutia a evoluat catre

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Iar gresit
de bb ,desi imi este frica de viitor , M-Am Atasat!!!!
Aici e buba ca sa zic asa, desi e greu ,copilul e o binecuvantare, mie imi este frica de viitor, imi este frica ca o sa dau coltu' in cel mai nepotrivit moment pentru bb
Si atunci, EL ce va face?
Care e raul cel mai mic?
Si una peste alta habar nu am ce va aduce ziua de maine


ceea ce e un mare, mare PLUS mai ales ca eu cred si sper ca "m-am atasat" e doar asa, o acceptare cu rezerva a realitatii sentimentelor.


Din cate te-am citit pe forum esti o femeie inteleapta. Daca un copil se naste intr-o familie tanara si sanatoasa crezi ca garanteaza cineva starea asta pe termen lung? Eu, odata cu varsta, de cand am inteles ca nimic nu e etern pe lumea asta, incerc sa fac tot ce pot face in momentul actual fara sa ma gandesc la "momentul nepotrivit" si sa sper ca nu se va intampla si o voi duce bine pana cand copilul va fi pe picioarele lui. Pe rationamentul asta, si privind din afara e clar ca lui Alex cel mai bine ii e in familia voastra, realitatea numai tu o stii! Sper din tot sufletul ca Alex va fi salvat de ceea ce noi, "maturii a-toate-stiutori", consideram, cu datele de acum, ca ar fi nociv pt viitorul lui.
La 10 sau 11 ani, nu mai stiu limita de varsta, copiii pot fi intrebati in instanta unde aleg sa traiasca

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina
Iar cu vorbitul de bine despre naturale, iote ca tot nu e bine, eu asa am facut, am zis ca a vrut sa ii fie bine, ca nu a avut incotro si de aceea a renuntat la copil,
si aceste scuze gasite naturalei, tocmai pentru ca sa aiba si ea valoare,
au dus pe termen lung la situatia actuala, adica lasat copil fara mama,

aici ce ai vrut sa spui? ca Ioana l-a parasit pe Alex pentru ca a invatat de la tine ca mama trebuie sa aleaga ce e mai bun pt copilul ei? Apropo, a mai aparut Ioana in viata voastra?

NU am vrut sa fac analiza pe text. Am vrut demult sa raspund la subiect fiindca simteam ca e de datoria mea si acum, am vrut, pe de-o parte, sa te incurajez pe tine, si, in acelasi timp, sa invat din experienta ta.


diamonds cand dai un verdict iti asumi niste responsabilitati.
reciteste primul tau mesaj: nu-i asa ca are un usor iz nazist?:((
P.S.
sunt ff putine cazurile in care parintii ce au un copil biologic adopta. De ce oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
diamonds cand dai un verdict iti asumi niste responsabilitati.
reciteste primul tau mesaj: nu-i asa ca are un usor iz nazist?:((
P.S.



Probabil ca asta a fost si motivul pt.care nu i-au raspuns prea multe fete.
Nu pot sa inteleg cum poti sa gindesti asa si sa judeci oamenii pe care nici macar nu-i cunosti ?
Eu cunosc mame care sint atit de reci cu copii lor naturali de zici ca nu sint ai lor ,oameni cu banii care fac totul pt.cariera si pt.care copii sau fam .sint mereu lasate pe al doile plan.
Si cite exemple cunosc de mame naturale care se pling de comportamentul copiilor lor.Sint sigura ca cunosti si tu.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Hei, fetelor, usurel...
multumesc celor care ma stiu si stiu ce se intampla inca de la inceput


Alex a inplinit 2 ani, e baiat mare

Eu cred ca am fost si foarte obosita si depasita de evenimente, e adevarat e un copil normal cu "sertare" si personalitate, pe care cica eu l-am alintat prea tare si l-am 'stricat", dar e ok

este adevarat ca faptul ca nu am vorbit-o de rau pe naturala si nu am blamat abandonul, a dus la situatia actuala, adica Ioana considera ca face ceva normal, bun pentru bb, poate e defecta Ioana, ce sa zic...

Naturale cu copii adoptati, sincer nu prea am vazut, decat poate vipuri pe la tv, insa in viata de zi cu zi, mai putin

sa revin la micul sarbatorit,
nu a sunat nimeni din familie sa ureze ceva
el creste si fara urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

La multi ani flacaului!
Multa putere Lina! Toata admiratia si respectul pentru tine! Te citesc de ani de zile, intotdeauna cu sufletul la gura si cu speranta ca esti la fel de puternica si inteleapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

La multi ani Alex si sa-ti dea Dumnezeu noroc si sanatate bunicilor!
Mereu de ziua copiilor mei imi inchipui naturalele dorind sa ureze la multi ani celor pe care i-au adus pe lume, dorind sa-i imbratiseze macar in gand si plangand putin macar, gandindu-ma ca in sufletul lor e o rana fara vindecare... Dar cred ca mai mult ma gandesc eu la ele decat ele la copii. Cum sa nu urezi macar de departe ceva puiului tau de ziua lui? Daca acum nu, peste cativa ani probabil uiti si ziua, si chipul, si numele, si ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La multi ani, Alex!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

La multi ani Alex, Lina multa putere si santatate sa-ti cresti nepotul

Mergi la inceput