Unguente julituri/cucuie

Unguente julituri/cucuie | Autor: copiloi

Link direct la acest mesaj

Ce crema se recomanda pt julituri/zdrelituri?

Crema de galbenele e ok?

Am o crema pe baza de arnica, dar am citit ca asta e recomandata pt cucuie si alte vanatai, atunci cand suprafata pielei nu e afectata...asa-i?

Fii-mea a cazut afara, pe o portiune cu iarba si e julita pe frunte, nas, obraz

Am dat-o cu crema de galbenele, dar daca sunt alte creme mai bune, va rog sa-mi spuneti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Pentru julituri, cand s-a luat ceva piele si a dat si macar putin sangele, eu folosesc Baneocin - pudra, nu crema - previne infectia, supurarea si cicatrizeaza frumos :) ---> aici e prospectul: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=841

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Noi spalam zona afectata, apoi o dezinfectam cu apa oxigenata. Dupa cateva zile, la urmele ramase, dam cu crema de galbenele sau arnica.

Eu cand m-am julit, mi s-a parut foarte urata crema, cel mult spalat si pus apoi leucoplast cu rivanol.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Apa oxigenata + tone de crema de galbenele ...

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

tamponari cu iod si prind cojita imediat apoi crema de galbenele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Parerea mea este sa nu folosesti pentru dezinfectare Iod, tinctura de iod, pentru ca ustura ingrozitor si "arde" pielea, mai degraba folosesti Betadina - contine tot un compus din iod insa nu ustura deloc si este speciala pentru rani; sau apa oxigenata. Si Rivanolul e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucillegrl spune:

rivanol sau apa oxigenata, crema de galbenele sau rostopasca. Baneocinul este antibiotic, din cate stiu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucillegrl

rivanol sau apa oxigenata, crema de galbenele sau rostopasca. Baneocinul este antibiotic, din cate stiu eu.

Mami de Luca Florian ( 23.05.2011 )


Da, contine antibiotic - bacitracin zinc si neomicina - in procentaj redus, cu o gama foarte larga de actiune si dupa cum scrie in prospect, "in general foarte bine tolerat" - prospectul aici: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=841

Si ar mai fi acest topic : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=94652&whichpage=2

Noi si multe cunostinte ale noastre il folosim la julituri si rani, inchide repede rana, nu ustura, nu supureaza si previne infectia, si cicatrizeaza foarte frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Pentru julituri, taieturi, folosim tinctura de propolis sau betadina, pentru cucuie crema de galbenele sau lioton gel si compresa rece deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Cand era Alexia mica si se lovea mai des, medicul ei mi-a recomandat, in special pt lovituri la cap (fara rana deschisa) hepathrombin. I-am dat mereu cand a fost cazul si nu a facut cucui/vanataie/hematom. Si acum il am mereu la indemana, in rucsacul de plimbare.

Pt julituri, cand a fost cazul, destul de rar...am folosit Bepanthen Plus.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu am descoperit cu totul intamplator cat de bine inchide si cicatrizeaza foarte rapid crema de la mustela, cea pentru iritatii grave de scutec. plus ca protejeaza rana, formeaza o pelicula foarte rezistenta la apa si frecari de imbracaminte.
am folosit-o si noi adultii, in cazul unor arsuri usoare (am atins cuptorul incins), julituri superficiale.

Mergi la inceput