Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pentru toate atractiile ar trebui sa aiba 1.30 sau 1.40 - cred ca la Indiana Jones e cel mai mult. Dar nu cred ca se da acum in montagne rousse-uri...
Eu l-am dus pe cel mic cand avea 4 jumate si inca mai tine minte multe (mai ales turnul groazei - liftul - in care inca se jura ca nu se mai urca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ooana, depinde...daca mergi pentru tine sau pentru copil. Daca e pentru tine, atunci cind vrei, incepind de acum. Daca mergi pentru copil, cunostintele tale te-au sfatuit bine, mai asteapta putin, as zice pina implineste 4-5 ani. Noi am fost prima oara cind baiatul avea 4.5 ani si fata aproape 3. Ne-am dat seama ca mai mult ne-am amuzat noi, adultii, copii n-au fost prea impresionati. Si au constatat ca au uitat tot cind am revenit anul asta, fiind mai mari, cu totul altfel au fost distractia si participarea lor. Ma rog, asta e parerea mea, nu sint adepta lui Armaggedon cu un copil de 3 ani, dar jur ca am vazut si parinti care n-au ezitat s-o faca. In ce hal a iesit bietul copil de acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La varsta de 7 ani jumate fiul meu nu avrut in Armaggedon. Anul asta, la +9 ani jumate s-a dat de 7 ori in Shamballa (asta e cel mai inalt montagnerouse din Europa) si daca nu trebuia sa prindem avionul mai statea...
Copiii nu sunt atat de entuziasmati ca adultii. Nu pentru ca nu le-ar place, dar pentru ei lumea povestilor si desenelor animate e o lume reala. Ei nu vad magia ascunsa in spate, nu retraiesc povestile si amintirile copilariei. Pentru ei e real si normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Sa va fie de bine vacantele. Aseara am primit pozele noastre si ma apuca parca un chef si-o pofta.. a fost tare fain!


Iris, felicitari pt punctajul fabulos! Intreb si io.. cum domle, cum?!

Marox, uau ce patanie. Bine ca l-ati gasit si n-ati pierdut ziua. Cu linkurile.. eventual sa editezi mesajul tau de deschidere, daca se poate.. si sa copiezi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ruxandra-sb, am incercat sa editez primul meu mesaj de la topicul asta, dar nu am putut, am primit mesaj de eroare, se pare ca dupa nu stiu cite zile nu se mai poate edita. Eventual, putem astepta inceputul unui nou capitol si reluam atunci link-urile din capitolul 6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Am luat si eu bilete la hotel Kiriad la 5 minute de mers cu autobuzul. In luna mai, 3 zile. Cu tot cu avion am dat 1008 euro 2 adulti si 2 copii, 4 ani si 6 ani. Biletele in parc o sa le rezerv direct de pe site Disney, poate prind vreo reducere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


ok Marox; multumesc c-ai incercat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna dimineata,

Marox, eu am fost de trei ori la DL in perioada de Craciun si e mirific...dar stii ca eu nu sunt obiectiva... atmosfera e nemaipomenita, gingle bells all around, si fetelor si noua ne-a placut enorm. Eu zic ca merita, mai ales ca tu vii din Franta. Nu vei regreta.

Sa va zic cum e cu strategia cu Buzz... eu ma axez pe tintele cu cel mai mare punctaj (cele mai indepartate si cele miscatoare, in tunel sunt pe pereti tinte - poate ati observat - si inainte de iesire, cand toata lumea e concentrata pe tintele din jurul lui Buzz cel mare, eu tintesc in partea opusa, e o tinta care dupa ce e atinsa mai trebuie atinsa inca una si aduce multe puncte)... deci in loc sa trag de 40 ori la tinte de 100 puncte, trag de 40 ori in tintele de 3000 sau mai multe puncte...

Ooana, parerile sunt impartite despre varsta... noi am fost cu cea mare de cand avea un an si 9 luni (si s-a distrat de minune), cu cea mica de cand avea 11 luni... si da, s-a distrat si ea de minune... probabil ca daca nu o aveam pe cea mare de 3 ani pe atunci nu as fi mers la 11 luni, dar am vazut multi parinti cu bebelusi. Oricum, eu sunt bucuroasa ca am mers de la acea varsta, le vad crescand si schimbandu-si interesele, acum au cerut doar o data Animagique insa vroiau zilnic la Phantom Manor si Pirates of the Carribean... fiecare varsta are farmecul ei si sunt destule atractii in Disneyland pentru un copil de 2-3 ani... doar daca vrei (si crezi) ca al tau copilas va dori sa intre in toate atractiile, trebuie sa tii cont de inaltime. Insa majoritatea atractiilor sunt pentru toate varstele.
Fetele mele sunt foarte fericite acolo, nici gand de copii obositi, mai degraba parinti obositi, as zice... e drept ca ele se trezesc de obicei de dimineata devreme si inchiriez pentru amandoua carucioare, si pentru cea mare. Nu cred ca ar rezista altfel... nu sunt toata ziua in carucioare, le mai si imping, dar daca au nevoie, se pot odihni. De la 8 dimineata pana la 7-8 in parcuri nu e o problema pentru noi, si chiar vedem si facem multe(e drept ca acum cunosc parcurile cu ochii inchisi, chiar si fetele stiu din orice punct sa ajunga la cel mai apropiat WC). Am reguli stricte despre jucarii (cumparam pentru fiecare una in ultima zi) sau dulciuri (aduc de acasa fructe si au voie un dulce pe zi, tot de acasa adus, acum, nah, nu a fost nevoie ca e Halloween si primeau patru saculete de haribo pe zi, dar a fost o exceptie) si nu-mi plang dupa asa ceva. Si mai zicea ceva cineva de copilasi plansi si obositi de 3-4 ani, eu nu am vazut asa ceva, (sunt mioapa, e drept) si am 600 poze de la ultima vizita cu doua fetite care radiaza in fiecare clipa... neindoielnic la noi conteaza si faptul ca fetele sunt de mici obisnuite sa vina la DL si sa umble mult pe jos.

Riloasa, la Kiriad am stat si noi de vreo trei ori, e superok... noi mergeam insa cu masina la parc, insa si cu autobuzul presupun ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

As dori sa stiu si eu cum este de sarbatori la DL? Adica din punct de vedere al vremii.
A mai fost cineva in decembrie? Este exagerat de frig?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Micky, eu am fost de trei ori in decembrie... am prins frig si zapada mult, frig si ploaie si... doar frig! A fost in ultimii trei ani. Cand a fost zapada a fost cel mai greu pentru noi, mi s-a parut mie adica, am locuit la Santa Fe si fetele erau mici, eram cu doua carucioare si era inghesuiala mare seara la autobuze (circulau cam o data la o ora, din cauza ca era polei). Atmosfera e insa de vis... trebuie sa te imbraci bine, noi am avut si un termos cu noi, umplut cu apa fierbinte, si pungute de ceai sau pliculete de cappuccino. Ne-a prins foarte bine! Insa nu ne-a speriat, dovada ca am fost si in anii urmatori.
Nu stiu ce e exagerat de frig, presupun ca asa de frig ca in Romania nu e, mie nu mi se parea mai frig decit in Olanda, in aceeasi perioada. Macar nu era vant, in Olanda noi suntem la mare si continuu in vint rece si taios, iarna...
Parerea mea e ca merita, atmosfera e deosebita, parcul e superimpodobit, e devreme intuneric si e feeric... parada de iarna (ultima, a luminilor) e cea mai frumoasa parada pentru mine...

Mergi la inceput