Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Danita, sper sa revin repede, repejor cu un raport complet.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

astepppppppptttttt !! totulll ! tips & tricks !

pupicuti si multzam fetelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Ne-am intors si noi de la Disneyland!

In primul rand vreau sa multumesc celor care au contribuit cu informatii pretioase la acest subiect.. si aici as aminti mai ales pe Micky2007, Iris si Formalhauti.

Bineinteles, si tuturor celorlalti . Am copiat de-al dreptul pasajele foarte interesante si am folosit multe sfaturi si ponturi.

Asa... in primul rand aspectele legate de rezervare si costuri. Rezervarea/achitarea s-a facut din primavara prin firma care se ocupa/isi face reclama la greu. Beneficiat de oferta aniversara, primul copil nu plateste decat taxele de aeroport, blabla. Iesit 3 nopti cazare la Santa Fe/ 4 intrari in parcuri/ zbor cu Tarom pe CDG/ shuttle-bus aeroport-hotel dus-intors => cca 1100 eur pt 1 adult si 2 copii.

Oricum drumul este obositor.. asa ca s-a meritat sa aterizam pe CDG si sa luam autobuzul lor direct. Mai ales ca am fost un grup numai de mamici cu si mai multi copii.

La aterizare am pierdut destul timp pe aeroport.. 15-20 minute a rulat pana s-a parcat avionul.. apoi inca 20-30 minute pana am trecut de vama si, mai ales, pana am ajuns la bagaje. Cu trenul! Caci toate bagajele se recupereaza dintr-un singur loc.. unde ajungi cu un soi de tren. Durata unei statii de metrou.
Dupa aceea ne-am mai plimbat un pic si am ajuns la locul de imbarcare in autobuzele de DSN. Cred ca am mai asteptat 15-20 minute, ne-am urcat si in cca 1 ora am ajuns la hotel. Camera era gata, lasat repede bagajele si tusht in parc.

Pe scurt: sunt 2 parcuri alaturate, Disneyland si Studiourile. Disneyland este format din 4 "tari" (Fantasyland, Discoveryland, Adventureland si Frontierland) si Main Street.

Mai multe info aici: http://www.dlrpmagic.com/guidebook/


Ploaia s-a oprit si a rasarit si soarele.. asa ca am intrat in Disneyland pe soare . Era in timpul saptamanii si cum plouase pana atunci, nu era prea aglomerat.. intrat in Fantasyland.. unde am inceput cu castelul si dragonul.. care parea atat de real incat unii au tras o sperietura grozava..

Continuat cu cescutele invartitoare [coada 0 minute], apoi "It's a small world" [coada 0 minute], Dumbo [coada 15 minute], Pinocchio [coada 3 minute], Alba ca zapada [coada 0 minute], ..
Ne-a mutat apoi in Frontierland.. unde Phantom Manor era inchisa temporar. Am verificat coada la Big Thunder Mountain.. prea mare. Asa ca am luat un FP si intre timp ne-am plimbat cu vaporul cu zbaturi [asteptat 10 minute]. Urmat prima tura in Big Thunder Mountain (limita 102 cm).. super!!

Se deschisese Phantom Manor.. coada de cca 15 minute.. fix in fata noastra se inchide iar. Asteptam si asteptam.. renuntam si ne mai luam un FP la Big Thunder Mountain. Suficient pt prima zi.

A doua zi reusim sa ajungem inainte de 9 in parc, ne ducem direct in Discoveryland. Zburam cu rachetele Orbitron, unii dintre noi se duc la Space Mountain [coada 5 minute// 132 cm limita] apoi tragem cu lasere la Buzz [coada 5 minute]. Apoi Star Tours [coada 25 minute]. Mai bagam un Dumbo [coada 15 minute].. si unii dintre noi se apoi pregatesc de intalnire cu printesele (luat invitatie in avans) si altii se muta in Studiouri.

Acolo... masinutele Cars [coada 10 minute], show-ul de cascadorii cu masini si motociclete Motors Action, parada cu masinile&caracterele Disney, covoarele zburatoare [coada 0 minute], apoi show-urile Stich Live" (avut cel mai mare succes, Stich e noua noastra feblete) , "CineMagique" si "Playhouse Disney live". Ne plimbam cu Studio Tram Tour [coada 25 minute], un Slinky Dog [coada 5 minute]; la parasute coada era prea mare. Intre timp tot verificam coada de la Crush's Coaster.. mai jos de 40 minute n-a scazut.

Spre finalul programului (in aceasta perioada Studiourile inchid la orele 18) ne-am pus si noi la coada la Crush's Coaster, limita 107 cm. Cu 2 broscute in fata noastra.. defectiune tehnica. Venit tot soiul de ingineri, niste barbati ferchesi cu uniforma de Rescue, .. In spatele nostru o mare de oameni; cand eram gata sa renuntam.. se da iar drumul. A fost o experienta ametitoare.. intr-o bezna totala.. Copiii nostri au fost ok.. am vazut si un copilas iesind plangand.. sau o adolescenta in lacrimi. Intrand ulterior pe guide-book.. scrie ca nu este recomandat copiilor sub 7 ani. Noi cam eram.. dar le-a placut si aproape toti ar mai fi vrut odata.

Inapoi in parc.. reusim in sfarsit "Phantom Manor" [coada 0 minute] si sa ne plimbam chiar inainte de inchidere cu masinutele in Autopia [coada 15 minute]. La Autopia limita de inaltime pt a conduce singur este de 132 cm.

A 3 a zi am dedicat-o lui Adventureland. Nu inainte de a beneficia de orele magice in Discoveryland.. Orbitron, Buzz, Space Mountain. La Star Tours am stat 0 minute.. c-au dat drumul la 9,50. La Autopia statea lumea la coada de la 9,30. (Apropo, in aceasta perioada numai din Fantasyland si Discoveryland erau deschise intre orele 8-10.)

Asa.. la 10,10 intrat in Adventureland.. "Piratii din Caraibe" [coada 5 minute], podul suspendat, Casa lui Robinson, Adventure Isle, diadoramele "Alladin". Din pacate locurile de joaca de langa corabie erau inchise din cauza vremii. Copiii au apucat totusi sa se joace la Pocahontas Village.. pana l-au inchis si pe acela. In schimb am prins locuri in fata la parada de la orele 17. Am stat aproape de iesire pt ca ne-am grabit apoi spre show-ul Bufallo Bill.

In ultima zi am repetat deja clasicele Buzz, Space Mountain, Star Tours si inca nebifatele din Fantasyland.. caruselul si labirintul. Unii au mers imediat la deschidere la Indiana Jones [coada 5 minute].
Incheiat cu totii cu cel mai iubit, Big Thunder Mountain... cu FP.

hotel Santa FE: pt pretul platit.. respectiv in comparatie cu celelalte hoteluri Disney, a fost ok. Basic. In camere era cald si curat.. pana la cateva fire de par din cada si cuvertura nu prea curata pe care se incapatanau sa mi-o intinda peste asternuturi. Si destul de des cani prost spalate la micul dejun. La micul dejun mergeam devreme, devreme si tot era nebunie. Mancarea ok, 2 feluri de sunca, 2 feluri de branza, unt, gem, o miere naspa, cereale, salata fructe, crema branza, masline, pasta de usturoi, Nutella, croissant, pain a chocolat, chifle mici si toast. Un singur fel de ceai, o cafea proasta, lapte cald si rece, cacao cu lapte, apa. Sucul de mere si portocale ok. Transferul cu busul in parcuri f ok, destul de rapizi la formalitatile de ceck-in. Si cel mai important.. hotelul era decorat cu Cars.. asa ca unii dintre noi au fost in extaz .

mancat: am plecat cu mancare si apa de-acasa. In prima parte am mancat numai de la pachet, se poate intra cu apa si mancare in parcuri. Am servit pranzul la Plaza Garden, menu bufet, pret/adult cu 1 bautura => 27 eur, pret copil cu 1 bautura 13 eur. Mancare ok.

dinner-show Bufallo Bill: a fost ok, eu personal n-am picat pe spate.. dar pt copii a fost fain sa vada live cow-boys manand cireada, piei rosii, bizoni, prins cu lassoul, aruncat cu sulita, tras la tinta, acrobatii calare, diligenta, impuscaturi, lalala. Sincer nu prea pricepeam ce cauta si Mikey&Minnie acolo.. dar, na.. trebuia sa fie ceva in legatura cu Disney . Intradevar Formalhauti avut dreptate.. nu se merita luat la categoria I. Si de la a II a am vazut superbine. Ei zic sa vii cu o ora inainte de inceperea show-ului.. hmm.. discutabil.

cumparaturi: aceleasi preturi peste tot. Ca sa nu ne plimbam cu pungile dupa noi ne-am folosit de facilitatea: cumparaturile efectuate pana la orele 15 pot fi pot fi livrate direct la hotel. In general am luat tricouri.. gasit si din colectiile mai vechi. Tricouri copii intre 10-20 eur. Cele de adulti si mai si. Jucarii.. incepand de la 5-6 eur.. pana la ... ha, ha.


despre parcuri/altele:

Ce n-am apucat: Peter Pan era inchis. La trenulet si Animagique n-am mai ajuns... Teatrul parea inchis.

Unul din copilasii nostri a cazut urat si si-a spart buza.. nu grav, dar sangele era siroaie. Din neant a aparut un angajat al parcului care ne-a condus la infirmerie, unde s-au ocupat foarte frumos de ranit. I-au curatat rana, dat un analgezic, recomandat ce tb urmarit si, la final, o diploma pt curaj!
Am reusit sa nu pierdem copiii... cam la limita... da birourile de lost/found copii erau chiar fain aranjate .

Pt cei care vin des cred ca nu este nici o problema sa vina cu copii mici, chiar bebelusi. Dar pt cei care vin de la departare si pt care numai drumul este un efort.. io zic ca nu se merita cu copii mai mici de 5-6 ani.

Perioada aleasa.. NU vara si cat mai mult NU in w-e a fost f buna. Chiar daca ne-a mai picurat si chiar plouat odata.. nu ne-a deranjat. Vremea a fost de la stat in bluzita pana la fleece sau geaca ploaie.

Mi-a placut mult cum erau imbracati micii vizitatori in costume.. multe rochii de printese (unele cu geaca pe ele :). Nici adultii nu se lasau mai prejos.. cu urechile si fundita lui Minnie

Copiii (si numai ei) s-au distrat super bine... si la final ne intrebau de ce plecam acasa si nu mai ramanem?! Mi-a placut unul din raspunsurile capatate.. "trebuie sa facem loc si altor copii sa vina sa se joace".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

Ruxandra, multumesc pentru info ! POti sa imi dai detalii cu privire la transferurile din Paris/DL .
pupici
D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


din info salvate:

Daca aterizezi pe unul dintre aeroporturile internationale Charles de Gaulle (Roissy), Orly sau Beauvais, exista un serviciu de transfer direct catre Disneyland numit VEA Shuttle sau VEA Navette. Autocarele circula in toate zilele saptamanii, la intervale de 30 pana la 45 de minute (chiar 20 de minute la ore mai aglomerate). Exceptie face aeroportul Beauvais, de unde autocarele pleaca doar la orele: 10:00, 13:30, 19:00. O calatorie dureaza aproximativ 45 de minute la care se adauga urcarile si coborarile in statiile in care opresc autocarele.

De la aeroportul Charles de Gaulle sau Orly la Disneyland: 18 euro pentru adulti, 15 euro copii sub 12 ani

http://www.vea-shuttle.co.uk/roissy-orly-disneyland.asp



si din oferta agentiei:

Transfer aeroport Charles de Gaulles - hotel parc Disneyland - aeroport Charles de Gaulles
- shuttle bus : 38Eur / adult / dus-intors, 30Eur/ copil/ dus-intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Apropo, Marox, poate editezi prima pagina si adaugi toate info culese deja de Micky2007 + linkurile la capitolele vechi.

Cum apar aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169500&whichpage=1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ruxandra_sb, as face-o cu placere, dar nu stiu cum! Nu eu am inceput capitolul nou, un moderator a facut split si s-a nimerit sa fie tocmai inaintea postului meu, d-aia apar prima.

Iris, sorry, am vazut propunerea pt un capuccino dupa ce ne-am intors de la Disney , atfel mi-ar fi facut placere sa ne intilnim. Desi, poate ca v-am fi incurcat, ni s-a intimplat o chestie aiuritoare . Pe scurt, simbata am fost in parc, bine merci, duminica, pe cind ne pregateam sa intram, descoperim ca ne lipseste unul din pasapoartele Disney. Al consortului, mai precis. Intrebam la ghiseu, daca l-a gasit cineva, nema, ne gindim ca s-o fi strecurat printre lucrurile cumparate simbata, ne-am gindit ca poate l-am arucat cu resturile de pe tava de mincare . In fine, ne-am invirtit vreo 2 ore - deplasare la masina pt cautat in pungi, iar eu cu copiii am facut un tur in parc, ca fii'mea voia palarie de vrajitoare si nu era decit in buticul de linga Phantom Manor. In fine, bombanind de mama focului, ca numai niste idioti patentati ca noi pot face asa ceva, ne-am intors la masina, sa plecam. Ne-am pus centurile si intre timp mai iau la puricat geanta. Si...MIRACOL...intr-un buzunar cu fermoar, alaturi de medicamente am regasit pirdalnicul de pasaport!!! Doua ore am pierdut!!! Ce sa facem, ne-am intors, obositi, dar cu moralul ridicat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Ruxandra, cu multa placere am scris informatiile si ma bucur nespus cand cineva profita de ele... ma bucur ca v-ati simtit bine!

Marox, nici o problema, probabil ne vom prelungi abonamentul si cine stie, vom mai avea sansa sa fim acolo in aceeasi perioada... ce de peripetii, dragii de voi! Totul e bine insa cand se sfarseste cu bine... ati cumparat pana la urma palaria de vrajitoare? Erau chiar frumoase...

Noi am revenit dupa 5 zile de Disneyland si o zi de Paris...si, o sa va plictisesc, stiu, dar a fost iarasi... MAGIC!

Am ajuns duminica pe la 11.00... o vreme ok, spre amiaza s-a inseninat si s-a facut de-a dreptul cald, vreo 22-23 grade, cred... eram in maneca scurta... apartamentul in care am locuit e minunat si il recomand din suflet, in Magny le Hongre, dotat cu de toate, inclusiv vesela, masina de spalat vase, cuptor, cuptor cu microunde, masina de spalat rufe, matura, chiar si desfacator de vin aveau (stiu ei francezii ce e la vie en rose )... am avut un apartament spatios, la parter camera de zi si bucataria, plus o canapea care se putea transforma in pat, nu a fost folosita, dar puteam cu usurinta sa fim 6 in loc de patru... la etaj doua dormitoare cu doua paturi mari si confortabile, suficiente prosoape si lenjerie de schimb pentru cele 6 zile petrecute acolo(luasem si de acasa, just in case). La 5 minute cu masina de parc si de centrul comercial unde am facut cumparaturile. La cinci minute de mers pe jos o patiserie... (Marox, unde se gasese paine integrala sau neagra? Noi nu am fost destul de isteti sa gasim si am mancat 5 zile paine alba... La Auchan cea integrala era sau cu nuci sau cu stafide...sau nu ne-am uitat noi bine)...

Am fost pentru prima data de Halloween in DL, desi cred ca acum am fost pentru a 11-a oara acolo cu fetele... a fost superb! Vreme minunata, trei zile peste 20 grade si soare si doar vineri a fost intunecat si a incepu sa ploua dupa-amiaza... fetele mele au fost innebunite dupa Jack si Sally, pe care i-am intalnit zilnic... evident ca au vrut (si primit) tricouri cu Jack, asa ca umblau in tricouri negre cu cap de fantoma, palarioare negre, parca erau coborate din Thriller al lui Michael Jackson... Phantom Manor a fost iarasi vizita zilnica, si Piratii din Caraibe... si personajele negative din filme, care le-am intalnit iarasi zilnic... de data aceasta a trebuit sa vedem si Art of Disney Animation zilnic, Francesca era mai ales mare fan al dublarii, in sala de dupa spectacol, a jucat pe rand toate rolurile posibile pentru dublarile in olandeza... iar cea mica mare fan al efectelor sonore... le-a placut spectacolul de Halloween al lui Mickey si intalnirea cu Goofy (mai ales faptul ca primeau dulciuri)...

In rest am avut intalnirele obisnuite cu printesele(de data aceasta am avut-o pe Belle care vorbea olandeza, si de doua ori pe Frumoasa din padurea adormita, printesa preferata a lui Nathalie), acum au un sistem mai bun, doar dimineata mergi si iei invitatii si pe invitatii scrie intre ce ore (cam 30 minute) sa vii... asa nu se mai asteapta asa de mult...oricum nu a fost aglomerat. Peter Pan a fost in reparatie primele zile, ultimele trei zile l-am vizitat...iar It`s a small world a fost in reparatii ultimele zile... de data aceasta, poate din lipsa de Peter Pan, le-a placut si Alba ca Zapada si Pinocchio... Buzz Lightyear in fiecare dimineata, unde Francesca a facut 50.000 puncte si eu 296.300 (si sotul meu iarasi si mai multe)...cunoscatorii stiu ca sunt punctaje mari...

Sigur vom mai merge de Halloween, a fost o experienta deosebita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Si mie mi-au placut foarte mult decorurile de Halloween, portocaliul ala cu negru iesea bine in evidenta. De pe 9 noiembrie pina pe 6 ianuarie este perioada de Craciun, am auzit ca e superb. Ajunge cineva in perioada asta? Eu nu stiu daca o sa putem merge, desi mi-ar place.

Iris, piinea neagra sau integrala nu e prea consumata in Franta. Chiar, piine neagra-neagra, tare, ca in Germania, nu am vazut. Eventual, ai fi putut gasi la raioanele bio din supermarket-uri si la unele brutarii, dar nu stiu sa-ti spun precis pt ca nici noi nu mincam. In Franta lumea ramine atasata baguette-lor. Felicitari pentru punctajul de la Buzz! Cum ai reusit dom'le sa faci atita, ca eu nici de frica...?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Dragelor, am citit cateva dintre postarile voastre...care deja m-au facut sa visez la lumea Disney

spuneti-mi pe la ce varsta e cel mai recomandat de mers...acum avem 2 ani si 3 luni

oricum, de cand am tot intrebat in stanga si dreapta, am primtit de atatea ori tampitul raspuns "pentru ce sa mergi ca oricum e prea mic si nu tine minte"

o prietena din state imi spunea ca exista un barem de inaltime, parca 1m, sub care nu are acces la toate distractiile

Mergi la inceput