Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bondo spune:

De la Disney iei RER-ul cobori la Chatelet Les Halles si schimbi cu metroul spre Montparnasse...va uitati in statie ce linie trebuie, Chatelet este o statie foarte mare, nu iesiti din statie, se foloseste acelasi bilet de la RER in limita a 1.5 ore.
Pentru intoarcere la Beauvais, se ia autobuz special din Porte de Maillot. Costa 16euro de persoana. Atentie, trebuie sa fiti in statie cu aproximativ 3ore si 15min inainte de decolarea avionului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andrada, aici gasesti orele de inchidere ale parcurilor in zilele in care te interseaza pe tone:
http://news.disneylandparis.co.uk/calendar/index.xhtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada16 spune:

wow, multumesc mult pt ajutor bondo,lavi
am notat tot
de la montparnasse banuiesc ca luam tot metrou pana la porte de malliot, nu? nu as fi eu daca nu as mai adauga o intrebare

avionul il avem abia in dimineata urmatoare de asta am luat hotel la beauvais
vom intreba la DL cand ajungem daca pt sambata seara se schimba ceva in programul mijloacelor de transport in comun avand in vedere ca e pastele in acel WE

dar ma indoiesc ca seara respectiva vom avea probleme cu asta..........acum ca stiu mai multe ma simt mai ok, visez si fac planuri mai putin stresata

wow, mergem la DL luna asta.......nu prea imi vine sa cred nici acum.......

abia astept sa le vad fetele la copii cand urcam in avion, primul zbor, emotii
baietelul o sa fie cam stresat, eu si el avem o problema cu inaltimile, dar stam impreuna si cred ca o sa ii placa si lui
dar fiica-mea o sa savureze din plin, e clar, ea e aventuroasa, adrenalina sa fie, in rest nu conteaza.......ii place riscul foarte mult, trebuie sa fim mereu cu ochii pe ea

ma intorc inapoi la munca
o zi super sa aveti
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Andrada, un mic sfat:
Ia si studiaza putin aici atractiile, vezi care sunt cele mai aglomerate, nu strica sa iti faci un mic plan de acasa. Aici ai descrierea atractiilor si tips& tricks. Mai gasesti si pozitionarea lor pe harta:
http://www.dlrpmagic.com/guidebook/attractions/#/category

Pe acelasi site gasesti si despre restaurante, cu preturi cu tot, eu mi-am planificat de acasa pe unde as vrea sa mancam de pranz si n-a fost rau
http://www.dlrpmagic.com/planning/dining/restaurant-menus/

Aici gasesti si preturi, sa te orientezi. De scumpe, toate sunt scumpe.

Vezi ca e plin de magazine peste tot, cu suveniruri. Ca sa nu falimentam eu le-am promis fiecarei fete cate un suvenir, la alegerea ei, pe care sa il cumparam in ultima zi. Pana atunci au fost libere sa se uite, sa-si aleaga si sa se decida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02


Vezi ca e plin de magazine peste tot, cu suveniruri. Ca sa nu falimentam eu le-am promis fiecarei fete cate un suvenir, la alegerea ei, pe care sa il cumparam in ultima zi. Pana atunci au fost libere sa se uite, sa-si aleaga si sa se decida.




Asa am facut si noi, zici ca ne-am vorbit :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Natasa, noi ne asemanam in cateva privinte, avem si ceva gusturi comune, gandim la fel in unele chestii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Natasa, noi ne asemanam in cateva privinte, avem si ceva gusturi comune, gandim la fel in unele chestii...


Poate ne vedem la anu' prin Disneyland ca e clar ca spre asta tregem dupa cat de des intram pe aici:) Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bondo spune:

Andrada, daca ai hotel in Beauvais, ar fi bine sa iei trenul, cred ca se ia din Gare du Nord. Am studiat si eu aceasta alternativa de cazare, dar pana la urma am luat hotel pe langa Porte Maillot pentru o noapte( noi mergem in iunie in Paris si DL).
Autobuzele merg pana in aeroport,de acolo cred ca ar trebui taxi pana la hotel.Si exista autobuz pentru fiecare cursa...voi daca aveti dimineata, poti intampina problema sa nu te lase sa urci in cele de seara daca sunt pline, au prioritate cei care au cursa atunci.
Cred ca ar trebui sa te uiti pe harta sa vezi pozitia hotelului fata de gara. Trenul face aprox 45min si circula la o ora sau jumatate de ora si este si mai comod pentru copii.
Cam atat citisem si eu, pana ne-am hotarat sa ne cazam aproape de statia de autobuz.

P.S. Am mai fost in Paris, si tot cu low cost, stiu unde este statia de autobuze :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Si noi mergem in mai la DL.
Am luat biletele de avion de la airfrance cu 190 euro/persoana.
Eu o sa iau cazare la Castel Dream unde am mai stat si este super. O sa ii incante pe copii paturile suprapuse.
Daca intereseaza pe cineva, pe noi o sa ne coste 1156 euro (cazare + bilete intrare) 4 persoane, 5 zile bilete intrare in parc, 4 nopti cazare cu mic dejun. Iar hotelul arata intr-un mare fel. Si este aproape de parc.

As vrea si eu sa imi spuneti unde sa manacm si noi, in parc stiu ca nu gasim cine stie ce. Baiatul vrea numai copanele si snitele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mickey, noi am mancat de pranz in parc la restaurantele tip bufet: Cafe Agrabah ( specific oriental, noua ne-a placut f mult, fetelor nu asa mult), Restaurant des Stars ( cu tema Ratatouille, in Studios, cu specific frantuzesc si international, f buna mancarea ni s-a parut) si Plaza Gardens, pe MainStreet, tot specific international, tot f bun. Gasesti aici preturile:
http://www.dlrpmagic.com/planning/dining/restaurant-menus/

Nici vorba de junk food: salate, feluri principale, deserturi ( prajituri bune).

De seara am mai luat o gustarica la Market House Deli pe Main Street ( aici a fost bun, mancare de calitate), in alta seara pizza in forma de Mickey, groaznica ni s-a parut si in alta seara Fajitas pe la mexicani, hmmm.

Intr-adevar nu e ieftin in parc dar tinand cont ca nici mancarea proasta nu e ieftina am preferat macar sa mancam mai bine, daca oricum plateam mai mult decat facea.

Mergi la inceput