Disneyland Paris - 7 -

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ramona, noi am stat in Paris si am fost doua zile la Disney. Dupa mine nu trebuie mai mult de doua, sunt doua parcuri si ajunge cate o zi in fiecare...sunt atractii care nu sunt pentru copii sub 12 ani, nici nu te lasa cu copil sub 1,50m inaltime parca.

Noi am avut masina si a fost destul de lejer sa ne miscam, dar si asa dura cam o ora drumul...noi insa am stat o saptamana in Paris, la un hotel acceptabil ca pret si nu am vrut sa ne mutam in Disney, nu avea sens. Biletele le-am luat atunci in prima zi, la casa de bilete, pentru doua zile. Cred ca ieseam mai ieftin daca le luam din timp, dar trebuia sa ni le trimita prin posta si ne trezisem tarziu pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Ramona J, evita cu orice pret week-end-ul si daca se poate, miercurea, ca atunci nu e scoala aici si s-ar putea sa fie mai aglomerat.

Ca sa ajungi in Disneyland cu RER (metrou exterior) din Paris, biletul costa 7.40 €/pers/voiaj (adica 14.80 € dus-intors).

Pentru biletele de intrare, uite link-ul de pe site:
http://offres.disneylandparis.fr/billets/index.xhtml#

Personal, daca as fi pentru prima oara la Paris, n-as consacra mai mult de o zi pentru Disneyland. O zi normala, deci nu in WE sau vacanta, de la 10 dimineata la 10 seara, mi se pare suficienta pentru a vedea esentialul. Ca nu vei stii sa te descurci fara harta, OK, ca nu vei face aceleasi atractii de 5 ori la rind, OK, ca vor fi unele in revizie, OK iarasi, dar marea majoritate tot le vei vedea. Uite, noi locuim la 150 km de Disneyland. Nici un coleg de-al meu n-a fost mai mult de 2 ori la Disneyland si atunci a fost doar pt o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc pentru raspunsuri. E prima oara cind mergem la Paris si vreau sa-mi iau cazare acolo pentru toata perioada. Nu vom avea masina, sper sa ne descurcam si asa. Multumesc mult Marox pentru link-ul cu biletele.
Daca trebuie sa mergem de cinci ori la rind la acelasi ride inseamna ca nu le vom vedea chiar pe toate :) Nu-i bai!
Noi am fost la parcul din Orlando si ultima data am avut trei parcuri in trei zile. A fost mult prea mult! Chiar de ar fi sa vizitam ambele parcuri ma gindesc ca putem veni in alta zi (nu doua zile consecutiv) daca n-o fi prea complicat de ajuns.
Marox, miercurea copiii n-au scoala? Wow, habar n-aveam! O sa evitam weekendul si miercurea atunci. In weekend oricum nu mergeam, dar de ziua de miercuri habar n-aveam!
Sper sa fie vremea buna! Alt motiv pentru care nu vreau sa iau bilete si cazare pentru o data anume ar fi ca daca sintem la Paris putem merge in parc in ziua care se anunta fara ploaie/frig - presupunind ca avem norocul asta. Bilete se pot rezerva online sau cumpara de undeva din Paris? Ma gindesc ca ar fi bine sa le avem, sa nu mai pierdem timpul la coada. Sint cu data fixa? Daca iau bilete pentru doua zile nu-i problema daca nu le folosim in doua zile la rind?
Ar trebui sa citesc intii link-ul, sigur ma lamuresc acolo cum e cu biletele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bondo spune:

Ramona, te poti uita pe site-ul fnac ( un fel de diverta la noi). acolo gasesti bilete la Disney, eu am luat in avans pe net, si le-am ridicat de acolo, dar presupun ca se pot lua si pentru ziua respectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Da, Ramona, copiii nu au scoala miercurea, cel putin anul asta mai este asa.

Pai, daca ai fost la Disneyland-ul din Florida, nu o sa ti se para diferit cel de aici. M-am uitat odata pe site, de curiozitate, si am vazut ca multe de acolo le regasim aici: Piratii din Caraibe, Small World, Trenul din mina, Cabana Robinsonilor,...

Poti lua tichete, cum zicea Bondo, de la FNAC. Poate si de la Virgin Megastore-ul de pe Champs Elysées.

Cu RER-ul, din Gare de Lyon, faci cam 45 minute pina la Disneyland, te lasa foarte aproape de intrare. Stiu cum e ca am avut ocazia sa merg cu copiii. Referitor la tichete de RER, ti-am dat tariful pe adult, copiii platesc jumate. Parcarea e mult mai departe. Plus ca te costa 15 €/zi. Iar circulatia in Paris e oribila. Metroul circula foarte bine (ma rog, daca nu e greva!). Ultima data cind am fost, intr-o simbata seara in decembrie, am facut o prostie enorma, voiam sa traversam Champs Elysée-ul in masina. Traversarea Parisului, de la nord la sud, cu ambuteiaje monstruoase, ne-a luat 5 ore!!! Ajungeam la Lyon pe autostrada! Si bineinteles ca n-am facut decit o foarte mica, infima portiune din Champs.

Pentru vreme...cum ti-e norocul, nu exista o reteta sigura pt a nimeri o zi cu soare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Marylenac si pe noi ne tenteaza aceeasi perioada. acum o sa ma documentez despre cum e vremea in septembrie si apoi voi contacta si eu aceeasi agentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelab spune:

Foarte utile informatiile voastre. Multumim de ajutor.

As avea si eu o intrebare pentru cei care ati rezervat direct pe site-ul oficial Disneyland, hotel/bilete de intrare in parcuri cum ati procedat?
Dupa ce am analizat mai multe oferte primite de la agentii, aceasta mi se pare cea mai ieftina metoda. in plus, pot sa-mi rezerv avionul cum doresc (companie, ore de zbor etc).
Am facut o simulare de pret pe site-ul disneyland pentru perioada in care doresc sa merg. Dar, daca selectez disneyland.co.uk, pretul final este in lire, iar tara de unde provin la etapa finala de rezervare este scrisa UK. La fel si pentru SUA sau Franta (pret final dolari sau euro).
Tara nu poate fi modificata in ultima etapa de rezervare (chiar daca hotarasc sa platesc in lire, euro, dolari, etc)

Am gasit si site-ul romanesc, dar acolo nu exista oferta pe care o doresc eu in toamna (platesti 2 nopti, stai 4), asa cum este la celalalte tari si oricum te redirectioneaza catre altceva.

Apreciez un raspuns de la cei care ati mai rezervat ca sunt in ceata rau ,

Voi ati avut ceva probleme cand ati rezervat direct pe site-ul lor? Au existat costuri suplimentare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe site-ul oficial au preturi diferite in functie de tara din care provii din pacate. Trebuie sa selectezi de la inceput Romania, intri pe site in limba romana, apoi te directioneza catre limba engleza undee este de fapt modulul de rezervare. Pretul e in Eur.

Eu am lasat Romania si am platit pretul corespunzator. In etapa finala trebuie sa-ti dai adresa si nu stiu ce se intampla daca nu dai adresa corecta pt ca la check in te duci cu pasaportul sau buletinul si se vede din ce tara esti.

Cost suplimentar parca este o mica taxa pt plata cu cardul, nu mai stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelab spune:

Multumesc de raspuns . Am mai incercat, dar nu reusesc. Poate gresesc undeva.

Intru pe site-ul www.disneyland.com, selectez Romania, apare site-ul in romana, aleg sa rezerv, ma redirectioneaza la un site in engleza, incep sa parcurg pasii de rezervare, pret in dolari, la ultimul pas imi apare ca tara de provenienta United States .
Nu se poate modifica tara si ar trebui sa contactez call center daca nu sunt din tara de acolo, unde gresesc?

Apropo, exista vreun call-center pentru Romania? As suna acolo.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Probabil ti-au ramas niste cookie-uri. Incearca cu private browsing mode, din browser. Sau sterge cookie-urile. Sau incearca de pe alt browser.

Mergi la inceput