Cum sa procedez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

M-a frapat ca si socrul este de acelasi tipar ca si sotul iar el te ameninta ca ia copiii la soacra. Daca a suferit si ea ce suferi tu, oare soacra ta nu ar putea fi un sprijin pentru tine?
Imi pare rau pentru situatia ta, dar mi se pare evident ca iti trebuie o sursa de venit si un loc sigur unde sa pleci cu copiii. De putut se poate, dar cu mare efort si cu un dram de noroc.
Nu ai pe nimeni din familie unde te-ai putea refugia ?


Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Bine-bine, poate nu ti-or iesi socotelile financiare, dar te-ai gandit ce te faci daca intr-o zi, cand se va satura de tine, te ia de mana si te scoate afara? Ce faci atunci?
Ma gandesc ca, din moment ce stii ce vrei sa faci, nu ramane decat sa incepi sa-ti aranjezi ploile; sa vezi exact ce inseamna divort, custotie, care-s sansele cele mai bune, care sunt pasii, adica sa fii pregatita pentru pasul tau, nu nepregatita pentru pasul lui...

Stii, intr-o relatie abuziva, e chestie de timp pana abuzatorul se satura el insusi de abuzat. Si urmeaza sutul de despartire.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,esti de acord ca daca nu dovedeste ca se poate intretine pe ea si copiii oricum va fi rau?Ar trebui in primul rand sa caute un loc unde sa-si permita sa stea cu 2 copii.Apoi sa-si caute de munca.Toate astea sunt greu,daca nu imposibil de realizat daca e si izolata,inafara orasului si nu are cum sa plece cu unul mic dupa ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Uite ca-mi dau copy/paste la mesajul scris de mine la subicetul deschis de Alm@. Dar se potriveste atat de bine:

Nu uita ca orice femeie omorata de propriul sot/partener de viata a fost in situatia acelei prime palme! Orice femeie ucisa de partener si-a imaginat la un moment dat ca il poate 'repara'. Apoi pe cand si-a dat seama ca nu-l poate repara a ramas cu el de frica. Si-a imaginat ca viata ei e in pericol mai mare daca pleaca decat daca ramane. Procentajul de femei omorate de partener e mic, dar deloc neglijabil. Sansele sunt sa mori de batranete langa el si nu de mainile lui, DAR acea sansa minima sa mori de mainile lui ar trebui sa te trezeasca la realitate. Eu urmaresc mult Investigation Discovery si daca ai vedea documentarele te-ai speria; eu nu as accepta nici macar acea palma. Pentru mine si mai ales, ptr. copilul meu. Zilele trecute am vazut o emisiune cu un barbat care dupa e si-a terorizat sotia 20 de ani, ea l-a scos din casa, el s-a mutat cu una dintre fiicele lor care abia se casatorise (de 7 saptamani) si apoi ca sa se razbune pe mama, a impuscat-o pe fiica!!! Si ca el sunt multi.

Apeleaza la centre maternale si la politie; eventual daca e posibil ia un ordin de restrictie de la un judecator. Situatia la tine e GRAVA! Trebuie sa faci ceva ACUM!!! Mai bine sa flamanzesti decat sa pui viata ta si chiar si a copiilor in pericol. Omul asta chiar are probleme mentale grave si sa nu fii sigura ca ce spune el sunt doar vorbe! Mie mi-ar fi frica, enorm de frica pentru propria-mi viata si mai ales ptr. viata copiilor mei sa fiu in preajma unui astfel de om!



_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Bine-bine, poate nu ti-or iesi socotelile financiare, dar te-ai gandit ce te faci daca intr-o zi, cand se va satura de tine, te ia de mana si te scoate afara? Ce faci atunci?
Ma gandesc ca, din moment ce stii ce vrei sa faci, nu ramane decat sa incepi sa-ti aranjezi ploile; sa vezi exact ce inseamna divort, custotie, care-s sansele cele mai bune, care sunt pasii, adica sa fii pregatita pentru pasul tau, nu nepregatita pentru pasul lui...

Stii, intr-o relatie abuziva, e chestie de timp pana abuzatorul se satura el insusi de abuzat. Si urmeaza sutul de despartire.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


In cazurile fericite!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Uite ca-mi dau copy/paste la mesajul scris de mine la subicetul deschis de Alm@. Dar se potriveste atat de bine:

Nu uita ca orice femeie omorata de propriul sot/partener de viata a fost in situatia acelei prime palme! Orice femeie ucisa de partener si-a imaginat la un moment dat ca il poate 'repara'. Apoi pe cand si-a dat seama ca nu-l poate repara a ramas cu el de frica. Si-a imaginat ca viata ei e in pericol mai mare daca pleaca decat daca ramane. Procentajul de femei omorate de partener e mic, dar deloc neglijabil. Sansele sunt sa mori de batranete langa el si nu de mainile lui, DAR acea sansa minima sa mori de mainile lui ar trebui sa te trezeasca la realitate. Eu urmaresc mult Investigation Discovery si daca ai vedea documentarele te-ai speria; eu nu as accepta nici macar acea palma. Pentru mine si mai ales, ptr. copilul meu. Zilele trecute am vazut o emisiune cu un barbat care dupa e si-a terorizat sotia 20 de ani, ea l-a scos din casa, el s-a mutat cu una dintre fiicele lor care abia se casatorise (de 7 saptamani) si apoi ca sa se razbune pe mama, a impuscat-o pe fiica!!! Si ca el sunt multi.

Apeleaza la centre maternale si la politie; eventual daca e posibil ia un ordin de restrictie de la un judecator. Situatia la tine e GRAVA! Trebuie sa faci ceva ACUM!!! Mai bine sa flamanzesti decat sa pui viata ta si chiar si a copiilor in pericol. Omul asta chiar are probleme mentale grave si sa nu fii sigura ca ce spune el sunt doar vorbe! Mie mi-ar fi frica, enorm de frica pentru propria-mi viata si mai ales ptr. viata copiilor mei sa fiu in preajma unui astfel de om!



_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Nu exista la noi asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Uite ca-mi dau copy/paste la mesajul scris de mine la subicetul deschis de Alm@. Dar se potriveste atat de bine:

Nu uita ca orice femeie omorata de propriul sot/partener de viata a fost in situatia acelei prime palme! Orice femeie ucisa de partener si-a imaginat la un moment dat ca il poate 'repara'. Apoi pe cand si-a dat seama ca nu-l poate repara a ramas cu el de frica. Si-a imaginat ca viata ei e in pericol mai mare daca pleaca decat daca ramane. Procentajul de femei omorate de partener e mic, dar deloc neglijabil. Sansele sunt sa mori de batranete langa el si nu de mainile lui, DAR acea sansa minima sa mori de mainile lui ar trebui sa te trezeasca la realitate. Eu urmaresc mult Investigation Discovery si daca ai vedea documentarele te-ai speria; eu nu as accepta nici macar acea palma. Pentru mine si mai ales, ptr. copilul meu. Zilele trecute am vazut o emisiune cu un barbat care dupa e si-a terorizat sotia 20 de ani, ea l-a scos din casa, el s-a mutat cu una dintre fiicele lor care abia se casatorise (de 7 saptamani) si apoi ca sa se razbune pe mama, a impuscat-o pe fiica!!! Si ca el sunt multi.

Apeleaza la centre maternale si la politie; eventual daca e posibil ia un ordin de restrictie de la un judecator. Situatia la tine e GRAVA! Trebuie sa faci ceva ACUM!!! Mai bine sa flamanzesti decat sa pui viata ta si chiar si a copiilor in pericol. Omul asta chiar are probleme mentale grave si sa nu fii sigura ca ce spune el sunt doar vorbe! Mie mi-ar fi frica, enorm de frica pentru propria-mi viata si mai ales ptr. viata copiilor mei sa fiu in preajma unui astfel de om!



_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Nu exista la noi asa ceva.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Ce nu exista? Femei ucise de parteneri? Politie? Centre maternale? ordine de restrictie? la ce te referi?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Bai nene, dar s-a rasturnat carutza cu abuzatori anul asta???

Beginning, nu am ce sfat concret sa iti dau dar asa cum te vad eu ... tu o sa reusesti!! Gandesti sanatos si curajos, furia si ranchiuna nu sunt prima ta reactie cand povestesti despre situatia ta. Te gandesti la solutii, nu doar la solutii ci la unele practice si realiste si mai mult decat atat ... eu vad clar ca ai facut primii pasi. Micuti dar ... MARI. Faptul ca ai avut puterea sa constientizezi ce ai de facut si care ti-ar fi problemele, este cel mai important lucru. Eu sunt convinsa ca vei fi cumva condusa inspre solutii, chiar daca acum par imposibile.

Inteleg ca nu este posibil sa ai un ajutor de la familia ta (un loc unde sa stai, o suma modica pe luna), ca ai fi mentionat ...

Daca tot esti hotarata sa inchei relatia ... crezi ca pana apare vreo solutie practica si posibila ... ai putea sa imbunatatesti cumva atmosfera???? Ca sa fie mai supravietuibil? Adica sa te detasezi de magariile lui, sa nu te mai lasi afectata interior. Sa stii undeva in sufletul tau ca iti doresti f mult sa pleci si ca asta se va intampla la un moment dat, intr-un fel sau altul. Sa tii asta in suflet ca incurajare. Sa nu mai ai pretentii de la el pana atunci. Sa nu ii mai ceri sa se ocupe de copii. Sa il accepti 100% asa cum este, fara sa mai fii dezamagita nici un picut, sa stii ca atata poate si asta e (pt ca sunt convinsa ca ai incercat orice alta metoda pana acum). Orice ti-ar spune, sa nu te mai atinga - daca nu mai ai asteptari de la el.

Nu stiu cat rau le face copiilor, dar daca nu va abuzeaza fizic, pana gasesti ceva ... ma gandesc ca daca tu nu te mai consumi pt nimic in ce-l priveste ... ameliorezi atmosfera. Pentru ca atmosfera este ceea ce va sufoca. Deja stii tot ce-ti poate face el si conditiile pe care ti le creeaza: te jigneste, nu te ajuta, nu iti da bani. Ia-le ca atare (ca oricum traiesti de mult cu ele), nu te mai consuma si strange-ti puterile, energia si inspiratia pt momentul cand va aparea o solutie. Am vazut ca esti chiar plina de idei ... eu nu stiu daca as avea atatea intr-o situatie similara. Atatea idei, mie imi arata ca esti puternica, oricat te-a abuzat el.

eumada, nu sunt de acord cu tine (nu sunt de acord nici ca solutia este sa expuna copii la foame si la frig ...). Dar sunt convinsa ca tu ai motive intemeiate sa reactionezi asa. Asa ca ... iti trimit o mare imbratisare virtuala!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Beginning,
Multumesc de idei! iti dai seama ca le aplic deja; cupoane folosesc, cumpar tot de la reduceri, dar din pacate unde stau eu nu te lasa sa dublezi cupoane sau sa faci alte"socoteli" dupa cum ai vazut la tv, emisiunile alea de extrem couponing sint in alte state unde te lasa sa faci asa ceva; vind si sticle si containere de aluminiu, le vind hainele care le-au ramas mici, jucariile cu care nu se mai joaca, cind ramin fara bani;job de facut chestii pe net nu am gasit nimic serios toate sint "scam-uri" ca le-am incercat....
statutul de "single mom" nu mi se aplica pe ca nu sint singura, copii au tata care cistiga bine, deci nu ma incadrez;se incadreaza mexicancele care vin din mexic si alte tari din america de sud sau negresele autohtone care toarna la plozi unu dupa altu si nu-s maritate si nu au partener stabil; cind am incercat sa plec sa ma mut efectiv, singurul ajutor ca mi s-o oferit de la stat a fost un pat intr-un adapost de homelesi....asa ca sa nu crezi ca daca ii america se da ajutor ....nici vorba!
in europa de vest stiu ca se ajuta in cazuri din astea, dar aici unde stau eu nu!
este foarte greu si numai cine este sau a trecut printr-o situatie din asta poate sa inteleaga,pt restul care "stau pe margine" si privesc este foarte simplu de comentat si dat sfaturi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Fetelor, poate suna oarecum trivial ceea ce va voi sugera, dar voi alti barbati nu puteti sa gasiti?
Sa nu ma intelegeti gresit, nu va indemn sa iesiti la agatat, insa sunt convinsa ca exista pe lumea asta multi barbati in cautare de femei gospodine si la locul lor, asa cum sunteti voi. Cu cat stati mai mult langa un barbat care va abuzeaza zilnic, cu atat mai intens rodajul psihic la care va supune. Si nu numai pe voi, dar si pe copii. Eu vad parasirea unui asemenea individ drept un act de auto-aparare.
Insa daca situatia financiara nu va permite sa trantiti usa in urma voastra, de ce nu incercati sa initiati o alta relatie in care partenerul sa va sustina si sa va ajute sa il parasiti pe abuzator? Banuiesc ca de actualii soti traiti separate, asadar ati avea cumva posibilitatea sa iesiti in oras, la o cafea, samd. Uneori nu trebuie sa cauti mai departe de colegii de serviciu.
Spun toate astea in ideea ca situatia voastra financiara nu se va imbunatati peste noapte si nici nu aveti familie prin preajma la care sa cautati ajutor.....
Imi cer scuze daca ideile mele jignesc cumva, sper sa va rezolvati situatiile!

Beginning, in cazul tau amenintarile sotului tau mi se par de domeniul macabrului, nu alta!! Nu poti sa-l inregistrezi cumva cu telefonul cand te face in fel si chip ca sa ai "ceva" impotriva lui daca, Doamne fereste, se apuca sa puna in fapta ceea ce tot ameninta??

Mergi la inceput