Cum sa procedez?

Cum sa procedez? | Autor: beginning

Link direct la acest mesaj

Buna! Dupa foarte multe ezitari, am decis sa deschid acest subiect, citesc de foarte mult timp acest forum si admir marea familie Desprecopii!

Am 27 ani, 2 copii (de 7 si aproape 3 ani) si de mult timp o relatie abuziva. Abuzul psihologic predomina, am realizat asta doar de putin timp. Pana atunci, am sperat in schimbare, am iertat si m-am refugiat in scurtele perioade mai linistite.

Stiu ca solutia este divortul, vreau asta mai mult ca oricand, vreau liniste alaturi de copiii mei.
Momentan nu lucrez iar daca m-as angaja nu as avea decat venituri putin peste minimul pe economie.

Nu am pe nimeni apropiat sa ma ajute. Voiam sa va intreb daca este posibil financiar pentru o mama singura cu doi copii sa plateasca chirie si cele necesare. Eu calculez si nu cred ca m-as descurca.
Poate stiti cazuri asemanatoare, m-as bucura sa am cu cine sa vorbesc pe aceasta tema.

Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Draga mea, din pacate la noi legislatia nu este asa helpfull cum este in strainatate. Dar sunt sigura ca solutii exista si cred ca le putem gasi impreuna.
Eu abia am ajuns acasa dupa o lunga si epuizanta zi, dar am vrut sa intru sa iti felicit curajul si sa stii ca ma gandesc in noaptea asta la tine. Nu esti singura. Nu mai am resurse in creier sa zic mai mult, dar maine-poimaine impreuna cu restul sufletelor minunate de aici vom veni cu idei.
Seara lina sa ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Imi pare rau pt tine. Si pt mine. Sint in aceeasi situatie, copii un pic mai mici decit ai tai. Diferenta e ca stau in usa, daca probabil as fi fost in Ro as fi putut sa-mi iau plozii si sa plec la mama sa ma pot separa/desparti legal dar aici nu am unde pleca;
Nu prea am ce sfat sa iti dau; eu cu toate ca lucrez nu imi permit sa ma intretin singura sint platita minim pe economie iar preturile sint uriase aici; pur si simplu nu as avea cum trai din 9$/h, o chirie costa minim 1500de$ pe luna, masina 300/luna plus asigurarea o data la 6 luni vreo 5-600de$ gradinita cresa 800de cap full time pe luna, si ce ma roade pe mine cel mai tare e asigurarea mea de sanatate care o am prin el care daca nu as aveao m-ar costa enorm...ca am ceva boli mai "cronice" ca sa nu mai spun alte cheltuieli "marunte"-mincare,telefon,haine la copii etc.

Cred ca depinde f mult acolo ce pregatire ai, ce sansa ai sa iti gasesti un servici bun, ce sansa ai ca el sa iti plateasca pensie alimentara( eu nu am nici o sansa sa vad nici un ban de la el si-ar da demisia in momentul in care eu as depune divortu si ar merge si locui la masa ca altfel poate as mai reusi sa o scot la capat cu o pensie alimentara ba mai mult ar cere sa ii platesc eu lui pensie de intretinere pt ca el ar fi somer...deci si-a facut calculul bine excrocul ...)
Asa ca te inteleg f bine prin ce treci; la mine acum e abuz psihic subtil, (4 ani de zile am fost prizoniera in propria casa pt ca nu am avut nici masina/bani cu ce ma deplasa si nu mi-am putut lua nici servici ca nu aveam cum ajunge la un servici, in apropiere unde puteam ajunge nu era nimic de lucru)inainte era mai nasol ca ma facea proasta si in toate felurile pin l-am amenintat cu politia;pe linga asta si abuz economic pt ca nu imi dadea bani trebuia sa imi cumpar ce imi trebuia din banii mei ....el profita de situatia si de neputinta mea cit poate de mult si ii convine taaaaree bine...,

Eu as zice daca poti sa iti gasesti un servici poate ar fi bine; mai iesi din casa ai banii tai, si in momentul in care gasesti solutia sa te "desprinzi" nu esti dependenta de el total financiar.
As vrea sa am o solutie si un sfat dar nu am....poate sint cazuri care au reusit si ne dau si noua un sfat/solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Felicitari pentru hotararea luata!
Si da,se poate-zic eu!
Am o sora care isi creste singura fetitele,de 2 ani si jumatate si de 8 ani.Locuieste la tara,in casa unei cunostiinte.Nu lucreaza,au numai alocatiile fetelor si un ajutor social infim,plus ajutor din partea familiei,prietenilor.Dar sunt sanatoase si fericite!
Chiar vorbind cu sora mea am intrebat-o daca ii era mai bine inainte,cand avea un tata pentru fetite,cand avea(u) de toate.Mi-a raspuns ca da,intr-adevar avea bani,avea perspective de viitor pentru fetite,dar nu crede ca mai ajungea sa le si implineasca.Era cu nervii la pamant.Acum chiar daca au mai putini banuti,chiar daca uneori nu isi permit mai nimic,macar se au una pe cealalta,sunt fericite.
Cred ca asta e cel mai important pentru un copil : o mama linistita care sa isi poata focaliza toata energia si toate resursele pentru bunastarea fizica si morala a copilului.

Un centru maternal nu ar fi o solutie pentru moment ? Pana te stabilizezi si reusesti poate,cu ajutorul lui Dumnezeu sa iti gasesti un job ok,care sa va asigure necesarul de hrana,haine,chirie,etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Offfff, da, partea financiara poate fi o problema foarte grea. Dar trebuie cautate solutii, trebuie sa existe....Eu am doi copii pe care ii intretin deocamdata din indemnizatia pentru cresterea copilului (minima- 600 lei), la care se mai adauga alocatiile, pensiile de intretinere, alocatia monoparentala (90 lei). Alt ajutor nu am (parinti, frati,...nimic...) Nu e usor, dar se poate. Apartamentul e proprietatea mea personala, plata chiriei nu ar incapea in bugetul nostru stramt. Deci aici trebuie gasita o solutie, o chirie mai ieftina, nu stiu, poate vine cineva cu vreo idee.
Eu te-as sfatui sa iti gasesti in primul rand un loc de munca, trebuie sa ai o siguranta financiara minima. Unele solutii pot aparea de la sine, in timp, trebuie doar sa vrei, sa stii care e directia catre care vrei sa te indrepti si vei vedea ca o parte din probleme se rezolva "de la sine".
Eu iti doresc sa poti lua decizii intelepte. Si nu uita, nu esti singura! Noi suntem aici si te sustinem, atat cat putem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E usor sa spui "se poate"dar hai s-o luam matematic.Un minim de intretinere..pun 15-200 ron pe luna.Doi copii care au nevoie de haine si mancare.Abonament la transportul in comun,nu masina,masinile trebuie intretinute.Minim pe economie~898 ron la studii superioare.

898-150-100=648.
Din care,cosul zilnic 10 ron...juma de kil de carne +1 kil de cartofi plus legume...sunt totusi 2 copii de hranit.Plus lapte daca mai bea...se ajunge usor la 20 ron pe zi.
20ron x30 zile=600 ron.Mai trebuie platita lumina,iarasi 80-90 ron pe luna.Copilul mai ales daca e la scoala are nevoie de haine,carti...celalalt e mai mic....

Sfaturile sunt bune dar hai sa fim realisti.

Probabil sumele nu-s astea dar estimez,mie imi vin mult facturile eu nu fac economie de la nimic....mai ales pt Ecva si sincera sa fiu nu stiu preturile..dar estimativ cred ca am nimerit-o.

Oare e o solutie sa chinui copiii sau sa-i privezi de tot?

A si nu cred ca ar mai ramane ceva de chirie,ai nevoie si tu de cosmetice un sapun o manichiura o crema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Imi cer oertare ca sunt asa,vreau doar sa-ti prezint aspectele reale.
Nu e locul de rosii aici.

Nu strica realismul desi doare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beginning spune:

Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns, stiam ca sunteti minunate! Mi-au dat lacrimile citindu-va, cateodata uit ca eu traiesc asta.

Eleni, multumesc mult! Ti-am citit subiectul si esti o femeie extraordinara, un model pentru mine, cel putin. Astept cu nerabdare urmatorul tau mesaj, cand vei avea timp. Pana atunci odihneste-te si aveti grija de voi!

Msl1, imi pare rau ca nu-ti stiu numele, te-am retinut de la un alt subiect si stiu c ai probleme de acest gen. Imi pare f rau! Doamne, parca toti abuzatorii au acelasi ADN, acelasi tipar!
Eu de doi ani imi doresc sa ma mut in SUA si-am citit cate ceva despre viata de acolo. Nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau sfaturi, poate cateva idei, poate poti pune ceva in practica. Cred ca stii despre cupoane si ca poti economisi destul folosindu-le; daca vrei, poti urmari un blog sau un forum cu tema "frugal living". Acolo gasesti ce produse sunt in sales la fiecare supermarket si ce cupoane sa folosesti pentru a obtine un pret f bun.
Poate te ajuta un pic chiar daca momentan nu poti pleca. Sau poti face sondaje de opinie, te poti alatura catorva programe sa obtii cativa banuti de acasa. Citeam pe un forum ca o mama singura beneficia de gradinita gratuita, poate te poti inspira de la o comunitate de "single moms". Eu iti doresc multa putere, sper sa poti scapa de acolo.

Nici eu nu am masina, doar el de la serviciu, stam de 3 ani la vreo 15 km de Buc iar el nu vrea sa ne duca vreodata undeva. Poate doar la supermarket o data la 2 luni iar atunci imi zice de la plecare "nu iei multe ca n-avem bani, nu stam mult, mi-e rau".
L-am luat pe cel mic mereu dupa mine pe viscol si ger (luna februarie a fost oribila), acum pe canicula pentru a-l lua pe cel mare de la scoala. Iarna am mers cu autobuzul, acum nu-mi mai permit 4 lei pe zi, dus-intors dureaza o ora.
Dar nu ar conta, noi 3 suntem fericiti. Pana vine seara si ajunge el "nu esti capabila de nimic" "simt eu ca vrei sa pleci, si-o sa te omor decat sa te duci la altul" "te fac bucatele, o sa fii mai rau decat Elodia" "pentru mine esti o sclava, femeile sunt niste vaci" "iau copiii si ma duc la mama, iti facem si tie pomeni" si multe altele.

Refuza sa stea cu copiii, nu are timp, e obosit, vine f tarziu, nu stiu cum as putea lucra in aceasta vacanta de vara.
Am incercat cu niste bloguri in engleza bazate pe affiliate marketing, dar e greu sa faci bani asa nefiind limba materna (6$ intr-o luna). Insa eu m-am bucurat ca se poate, stiu ca pot si merit mult mai mult. As putea vinde ceva de acasa pe internet si am scris multor companii mai mici din SUA daca vor sa se extinda in Ro, insa niciun raspuns pozitiv deocamdata.

Am scris mult si voi mai scrie, imi face tare bine sa scriu aici, trebuia s-o fac mai devreme. Ma bucur ca nu sunt singura dar in acelsi timp, sunt atat de trista ca nu sunt singura care trece prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beginning spune:

Multumesc mami_stefi, Dosita si eumada pentru raspunsuri.
Am trimis ieri un email fundatiei Sensiblu in care-am expus situatia, dar cred ca trbuie sa fiu intr-o situatie mult mai grav pentru a primi ajutor. Sper sa reusesc prin fortele proprii totusi.

Dosita, te admir pentru ca reusesti sa-ti cresti copiii cu bani putini! Si pe sora ta, mama_stefi!

Da, am facut si eu calculul, e imposibil doar cu atatia bani. Dar, trebuie sa fac ceva, copiii vin sa ma salveze cand tatal lor ma imbranceste, normal ca sufera la astfel de episoade. Nu vreau ca istoria sa se repete - tatal sotului meu a fost violent mereu, tata in mare parte la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

[/quote]

Oare e o solutie sa chinui copiii sau sa-i privezi de tot?



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
[/quote]

Si care ar fi solutia dupa tine,Madalina ? Sa isi creasca copii cu burtile pline,cu haine de firma,fara nici un fel de lipsuri sau restrictii materiale dar totusi cu inima cat un purice cand intra tatal in casa stiind ca poate iar se isca o cearta,stiind mereu ca mama e cu nervii la pamant? Tu ti-ai creste copilul intr-un astfel de mediu? Tu ai sta intr-o relatie de genul asta ?
Si sunt realista,foarte chiar in situatia de fata.Si iti spun sincer ca un copil care traieste intr-un astfel de mediu o perioada si daca mama lui il scoate din acesta chiar daca nu ii mai poate oferi cine stie ce,se dezvolta muuult mai armonios,e mult mai intelegator si cel mai important,mult mai linistit,la fel ca si mamica lui si eventual fratii/surorile acestuia.
Sunt atatea femei ce isi cresc singure copii,care nu au venituri mari,chiar pot sa spun minime,dar totusi de foame nu mor,totusi se au unul pe celalalt,sunt linistiti,etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

beginning,daca te amentinta nu stiu cat de bine ti-ar fi sa te muti singura si sa va despartiti,nu cred ca ai fi in siguranta. Poate doar sa pleci intr-un oras unde sa nu va poata cauta.
De asta,spun inca o data,apeleaza la un centru maternal si chiar la politie.Nu e de neglijat acest aspect.Va poate face mult rau!

Mergi la inceput