Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

da, tot in spital. nu cred ca mai plec pana nasc. cred k fac o depresie din cauza caldurii. e inuman. puneti-va in bagaje cat mai multe camasi. mie imi mi-ar trebui 2 pe zi.

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA, din ce imi povestesti tu...cred ca e doar o perioada de tranzitie. Ma regasesc perfect in vorbele tale. E prea scurta ziua ca sa le dai 5 mese, ca sa le scoti la aer, ca sa le mai pui sa doarma de 3 ori etc.
Pentru sfatul pe care ti-l dau acum sunt convinsa ca-mi vor sari in cap multe mame de pe aici, dar eu l-am aplicat de cateva ori si n-a murit nimeni, ba chiar a si dat rezultate . Incearca la masa la care refuza mancarea sa nu le dai lapte, iar daca dupa o jumate de ora plang iar de foame, sa le dai din nou mancare si tot asa. Poti incerca o zi.
Te mai intreb ceva: esti sigura ca stiu sa manance din lingurita? Nu cumva ai tu impresia ca nu le place, cand de fapt poate nu stiu sa inghita...Eu am avut aceeasi problema cu Carla si numai dupa o saptamana de CHIN MAXIM mi-am dat seama ca fata, de fapt, nu stia sa inghita daca ii dadeam din lingurita . Ca atare, am aplicat planul B: am taiat o tetina, astfel incat sa aiba gaura destul de mare si-i dadeam din sticluta. Dupa cateva zile am taiat-o si mai mult, iar intr-o saptamana fata mea stia sa inghita si din lingurita.
Sunt sigura ca e greu, chiar foarte greu...Imi amintesc ca in zilele in care nu stiam ce are printzesa mea de nu-i place ABSOLUT NIMIC, efectiv ma apucau nervii preventiv cand se apropia ora mesei...aveam un nod in gat. Am chemat atunci la mine o prietena cu copii mai marisori sa incerce ea sa-i dea de mancare fetei pentru ca aveam impresia ca eu nu stiu sa-i dau cu lingurita .

Am ajuns la concluzia, fetelor, ca trebuie sa-ti pui mintea la contributie, sa-ti imaginezi tot soiul de chestii SF referitor la cauzele unor refuzuri ale picilor si la sfarsit iti dai seama ca desi epuizezi in mintea ta toate posibilitatile, e de vina un lucru la care nu te-ai fi gandit never ever...

Dar in asta consta frumusetea "meseriei" . Eu am si uitat parca acea perioada...Acum avem altele...ai mei sunt in perioada de trecere de la 2 somnuri la 1 somn/zi. E crunt, cu atat mai mult cu cat ii culc in timpul zilei impreuna (pana acum ziua dormeau in camere separate) ptr. ca peste 3 saptamani plecam in concediu si nu vom avea la dispozitie tot hotelul ptr. culcatul copiilor. Asa ca, am niste zile in care efectiv imi vine sa FUUUUUUUUUG de acasa, sa inchid usa si sa umblu teleleu pe strazi sa nu mai aud nimic . Ma consolez insa cu gandul ca trece, toate trec, dar vin altele si mai "groase", sunt convinsa .

Cat ma priveste, fetelor, imi lipseste serviciul ca aerul...Mi-e dor de lume, de activitate, de PUS CAPUL LA CONTRIBUTIE. Eu nu mai lucrez de la 20 de sapt., respectiv din decembrie 2010. Stiu, toata lumea imi spune ca o sa mi se urasca cu munca, ca o sa am timp toata viata de acum incolo, dar totusi mie mi-e dor . Nu pot sa zic ca sunt lipsita de socializare ca sunt mereu in vizita la prieteni, casa noastra e mai mereu plina de lume, dar nu e acelasi lucru...Nu-mi pun capul la contributie decat sa ma gandesc ce gatesc azi ptr. pici, cate ture trebuie sa spele masina, am spalat sau nu vasele din chiuveta, etc.

Si voi, gravidutzelor, spuneati ca va plangeti......dar eu ce fac acum? Hmmm, in loc sa ma bucur ca am copii sanatosi?
C'est la vie...fiecare cu problemele si dorintele sale...
Hai ca am aberat destul!

Va pe toate si va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ana, ai incercat sa le lasi sa 'manance singure'? fierbe bine legume si pune-le bucatele pe masa in fata si lasa-le sa le apuce, sa se joace cu ele si in final sa duca la gura. Chiar daca la inceout va ajunge putin in gura, e posibil sa le placa si sa le imprietenesti cu mancarea astfel. Si fii'mea manca putin, refuza multe alimente. Greutate sub limita 'normala' din grafice a avut mereu, dar a plecat de la greutate mica si important este ca e foarte sanatoasa si rezistenta la boli.
Zici ca dorm mult, nu stiu ,poate aberez, dar e posibil sa aiba o forma de icter? Stiu ca in acest caz copiii mananca putin si dorm mult. Daca te framanta foarte tare problema, ai putea sa le faci un set de analize, sa te asiguri ca nu sunt anemice sau au vreo problema care sa le determine lipsa de pofta de mancare. Si daca e totul ok, incearca sa te calmezi si sa te gandesti ca abia au inceput sa manance, au toata viata in fata sa guste din toate, sa manance de toate (apoi sa tina diete, se faca sport ca sa slabeasca ).

La varsta lor important este imprietenirea cu mancarea solida, sa incerce gusturi noi, texturi noi, sa descoperi daca sunt alergice la ceva. Baza acum e laptele (oricum legumele fierte ce se pot da la 6 luni au calorii mai putin decat laptele, deci tot laptele e cel care le ajuta sa creasca in greutate).

Eu nu sunt deloc de acord cu fortarea si flamanzirea bebelushilor pt a manca de nevoie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
brigit am vazut ca ai intrebat de mine...intr=adevar am absentat...va povestisem ca ne-am apucat de renovari..si sambata cand trebuia sa punem parchet si eu sa fiu in forma...de unde..tota noaptea m-a suparat burta..dureri cand mai intense cand mai slabe..in partea de jos..si spatele...eram deja panicata...am luat nospa degeaba..ma lasa pe moment apoi cam din jumatate in jumatate de ora...mi se intarea burta brusc si incepeau durerile de spate si de burta foarte jos... pe la 13 nu am mai rezistat si mi=am sunat dr. m-a chemat imediat la spital. M-a controlat...col inchis, lung...dar contractiile persistau..mi-a pus perfuzie cu magneziu...6 ore..dupa care m-am simtit ok si am mers acasa. mi-a recomandat supozitoare cu scobutil daca mai apar contractii si sa sun in caz de ceva. Asa ca a trebuit sa se descurce sotul cu parchetul cu pusul mesei... Duminica nu am avut contractii insa m-a luat o durere teribila de cap...ameteli si voma cat cuprinde. Nu am patit in viata mea asa ceva. Am pus carpa cu spirt la cap degeaba...altadata ceda durerea...am crezut ca imi plesneste ceva la cap si sotul chiar nu stai ce sa imi mai faca. Foarte nasol a fost ca nu am reusit sa adorm pana la 2 noaptea...bine ca ieri m-am trezit fresh. Azi avem 30 sapt..mai avem de numarat
numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yasmi, imi pare rau ca ai avut pb, stai linistita ca se face ea renovarea si fara tine.
Irip, groaznica e caldura asta, ma pregatesc sa o iau in piept.
De dimineata am avut program de infrumusetare, mani, pedi, spalat pe cap. Sunt obosita ceva de speriat acu, si tre sa plec la eco, mie imi vine sa ma culc.noroc ca ieri ma epilasem, ca nu puteam sa le fac pe toate azi.

Revin cu vesti seara pe racoare.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit te asteptam cu vesti bune

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

offff,Irip,chiar ma gandeam daca pe langa caldura din salon,mai aveti si tantari...si,te cred ca te-ai plictisit enorm.....joi vin la control,asta daca nu intervine ceva la dl dr.....se fac vizite la tine?Stiu ca esti la et 3,dar ce camera?

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ola!
Gata morfologia, sa va spun vestile. Bebeii bine dezvoltati, amandoi mai mari decat GA cu 5, respectiv 2 zile.colul beton, 4.3. Fir de cerclaj ok. Toate masuratorile in parametri, le-a facut inventarul complet. Am plecat in sfarsit linistita. Pe drumul spre casa caldura, mirosul de caldaram incins, faptul ca am tot citit raportul ecografic in masina in pozitia clasica rasturnat si-au spus cuvantul, am o greata si o stare de rau de nu mai pot. Asa ca stau cu picioarele in sus si butonez.
Dupa ce am tot rasfoit raportul ecografic, iar am intrebari.

Balanta, pls, daca esti pe faza sa ma ajuti sa ma limpezesc ca vorbeam ieri de fluxurile pe ombilicala si acum ma uit pe raportul meu, m-am uitat si la trombofilie pe prima pag, sunt in ceata.

Eu am asa
Bb1
Umb S/d 3.4, umb pi 1.17, umb ri 0.71
Bb2
Umb s/d 3.7, umb pi 1.31, umb ri 0.74

Mi s-a spus ca sunt bune, ca am intrebat de ele special.

La trombo, am vazut valorile pt s20, apar asa
S20, ri 0.61-0.85
S20, s/d 2.39-5.35

As fi asadar pe la mijloc. De pi nu am gasit nimik. Acum ma uitam in urma la valorile tale si vad ca ele se incadreaza perfect, sunt chiar mai mici si mai bune, si totusi hemato al tau ziceai ca a zis ca sunt mari. I am deeply confused. Ajuta-ma pls ca daca ar fi dupa capul meu si maine m-as duce pan la fundeni, dar al meu zice ca la cat de lesinata ma prezint dupa drumul asta nu ma duce nicaieri - acolo e de pierdut toata ziua, si din pacate uneori nici nu te lamuresti... Multumesc din suflet.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, felicitari pt rezultatele de la eco!
colul tau...e de vis. mereu cand vad cum il ai, ma gandesc ca de fapt este rezultatul cerclajului profilactic facut. eu, cerclata de urgenta, am avut colul de 2.9 la cateva sapt dupa cerclaj desi defel, ma bazam pe un col de 4 cm...
ai o doctora desteapta, care a stiut ce are de facut si nu a lasat lucrurile sa se intample, ci le-a prevenit.

despre indicii pe artere. asa este, eu ii am un pic mai mici decat tine, dar la mine au fost masurati la 29 si 31 sapt, deci cand sarcina era mai avansata.
indicii trebuie sa scada o data cu cresterea sarcinii. la arterele uterine s-a uitat?
oricum, ma gandesc ca in curand mai mergi la o eco la dr ta (peste 2 sapt?) si ma gandesc ca poate sa iti faca ea un doppler pt artere. daca nu o sa fie atunci o scadere cat de cat, as zice sa mergi la dr uscatescu sa vezi ce zice. dar in momentul asta cred ca stai ok cu ombilicalele.
hematologul meu n-a luat masuri dupa ce am facut masuratorile in sapt 29, dar in sapt 31 a zis ca au scazut prea putin in 2 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi fetelor, azi au mancat un pic mai bine
Eva la 8.20 - 100 ml lapte, la 12.30 - 100g fructe, 16.10 - 60g supa, 17.50 - 130 ml lapte si o sa mai manance pe la 22.30
Ema la 8.40 - 100ml lapte, la 12.00 - 160 fructe, 17.00 - 70 supa, 17.40 - 40ml lapte si 20.10 - 140 lapte dupa ce mi-a facut o criza de plas de 1h, nu stiu de ce, cred ca de obosaela ca nu prea dormise, i-am dat putin peritol sa se calmeze, apoi putina apa si apoi a luat si laptele, acum doarme, o sa mai fie o masa pe la 23

mmammarutza, fetele mele au multe "nase" ca sa zic asa, ca am bona, mama, eu, azi a trecut si matusica....deci am incercat toate variantele

te inteleg cu serviciul, eu am muncit (fie de acasa, fie din spital) pana in ziua in care am nascut si apoi am facut pauza 4 zile si deja o dadusem n depresie, si mi-am cerut laptopul, 1-2h pe zi mai faceam si eu ceva; apoi am stat acasa 10 sapt, timp in care munceam 3-4h/zi si am revenit full-time cand aveau fetele 2 luni jumate. E adev, am avantajul ca munceadc de acasa.
dar tu cat mai stai acasa, ca au deja 1+ an; nu treb sa te intorci? aaa, esti pe legea veche cred, cu 2 ani

laura, nu au cum sa aiba icter ca le-am tot dus la doctor, la pediatru, la cel de fam, matusica e si ea studenta anul 5; si-ar fi dat unul seama, dorm mult, dar nu chiar asa exagerat

analize le-am facut, uro, copro si sange, au iesit bine cu exceptia unei usoare anemii Evei, ceea ce e oarecum normal la cat a fost ea de mica, de dau niste vitamine si fier acum.

asta cu faza ca nu mananca, ce sa zic, nu e o faza, pt ca asta tine de la 4 luni, deci de aproape 3 luni; daca ma gandesc bine, au mancat f bine cat le-am alaptat, apoi nu prea s-au mai ingramadit

de mancat din lingurita stiu, ca mananca deja de 1 luna si ceva; s-au obisnuit; le-am mai dat si din biberon supa, dar se ingalbeneau rau tetinele si bineroanele si nu-mi placea si oricum treb sa invete cu lingurita

bucatele nu pot sa le dau, sunt prea mici inca, dupa 8 luni cred; i-am dat aseara Emei o bucatica de pepene, a suput putin la ea si apoi a rupt o bucatica mica, ceva de genul 5mm x 2mm, si nu a stiut sa o inghita si s-a inecat, a dat-o afata si cu ceva laptic

ei asta e, rezistam, intr-o zi mai multa, intr-o zi mai putina mancare;

treb sa vb sa le duc si la vaccinul de 6 luni; probabil se pregatesc si dintisorii; pe caldura n-as da vina, pt ca stau la 1 si e chiar bine la mine in casa 24-25 grade max, chiar placut zic eu

hai irip ca mai e putin, ai dreptate nu te mai lasa aia de la Polizu sa pleci pana nu nasti; nu vreau sa ma gandesc cum e acolo pe caldurile alea, eu am stat in Nov si era ingrozitor de cald, ca dadeau cladura si fetele nu prea deschideau geamul; cand am plecat de acolo (am plecat pe semnatura dupa o sapt) am iesit si eu afara si am mirosit aerup, racoarea, ce bine era :); dar a fost doar o seara ca a 2-a zi m-am dus la municipal; a fost mai ok acolo ca atmosfera

o sera buna fetelor, va pup si aveti grija de gandacei

Mergi la inceput