Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Maine si am emotii cat casa, ca mi-au devansat data ca are nush ce dr in program joi.

Eu am inteles ca pozitia asta cu statul pe stanga e benefica dar nu prea reusesc. Ai mei au amandoi caputul in stanga, mi-e teama sa nu le fac rau. Eu n-am inca pb cu stat pe spate, de obicei asa ma trezesc -sau pe dreapta, oricum numai pe stanga nu.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

haideti fetelor ca mai aveti putin, va urmaresc zilnic, dar nu am scris ca nu prea am ce

nu va faceti atatea griji pt cate kg au bebelusii, nu prea conteaza, iar dc ati trecut de un 33-34 sapt totul va fi bine, mai ales dc ati facut injectiile alea cu dexa pt plamani
eu am nascut la 36s fix, 2 pisoi de 2.5 si 1.5 kg, perfect sanatoase
sotul avea o verisoara care a nascut pe la 26-28s, si e bine baietelul
oricum la Polizu au cea mai buna sectie de neonato din cate stiu, la Municipal si ei, am vazut acolo micuti, micuti si erau bine, cresteau si eu incetisor

cu nasterea eu as zice sa mergeti tot la stat, pt siguranta bebelusilor e mai bine, in caz de probleme tot la stat au aparatura necesara si nu costa sute de mil, ca si eu ma gandeam sa merg la Medlife, dar pana in 35s nici nu primeau, desi au aparatura, deoarece costurile sunt f ridicate

unde sunt fetele mai vechi?, sa cer un sfat, sa ma plang si eu ca pisoiasul meu, Eva, nu mananca deloc, abia mananca niste lapte, fructe nu vrea, supa nu, azi abia a mancat niste lapte
faza cu au o perioara pe la 3-4 luni ar fi treb sa treaca, pe ele le tine asa de la 4 luni si acum au 6,5 luni.
Ema mananca un pic mai bine, dar nu se ingramadeste nici ea.

o zi buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

irip,te pup fata draga....sunt bine,fetelor,scuze....dar nu a prea mers netul,de cate reuseam sa scriu un mesaj,cand sa-l postez,pica scarba de net.....sunt bine,nu am dureri nimic....joi ajung la control.Va pup dragele mele.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

hai ca am zis intai sa scriu ca-s bine si dupa aia sa continui cu cititul.Merci balanta ca ai scris in locul meu,pupici.Anne,esti o draguta,m-a amuzat postarea ta.....suntem pe baricade aici.Va puuup pe toate si va multumesc pt grija.Ma intorc la citit si revin.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Legat de kg,am plecat de la 64,pe parcursului stimularii nu am luat nimic....ajunsesem acum o sapt la 80,5 kg.Eii,dar de cand am aflat ca am colul deschis,cred ca m-am consumat pe interior,caci in 5 zile am ajuns la 79 kg....si,tare mi-e ca de stres mai dau,caci asa mi-e firea.......aa,pe la 4 dimi cand m-am intors pe partea stanga am auzit trosc...eu care abia ma dau jos din pat,stiti cum am sarit......am crezut ca mi s-au rupt membranele si logic de frica ca m-a apucat.......ca o sa am o mare probl la nastere,o sa cer clisma,sa stau linistita.....si fuguta dupa aia la baie,am facut dus,m-am intors in pat si asteptam inundatia....si nimic,cred ca mi-au trosnit oasele.Si pana dimi numai nasteri am visat

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, nu stiu ce sa zic cu privire la lipsa de pofta de mancare...Nu m-am cofruntat cu probleme din astea . Te-as intreba insa daca nu cumva, pe la inceputurile diversificarii, daca faceau mutre la vreun fel de mancare, imediat sareai sa le dai altceva, apoi daca refuzau si al 2-lea fel, veneai cu al 3-lea, etc. Am mai auzit astfel de exemple...

Daca nu s-a intamplat asa, poate pur si simplu ar trebui marit intervalul orar dintre mese. Insa nu ar trebui sa-ti faci multe griji daca iau ca lumea in greutate.

Gravidutze, va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mmammarutza, ce sa zic, mutre fac de cand le stiu, cu exceptia primelor 3 luni cand le-am alaptat. diversificarea am inceput pe la 5 luni si ceva parca, acum au 6 jumate, le dau numai piure de fructe si supa de legume simpla, cu carne, cu galbenus (de fapt supa e tot piure), depinde; din astea ba facute de mine, dar nu prea vor, ba borcanele cumparate; uneoori, dar numai uneori, rarut, mai mananca cate 100-120g; dar de obicei nu vor
eu nu am sarit sa le aduc altceva, incerc ce incerc, dc nu vor le dau lapte, asta e; si nu e ca nu vor numai la mine ca o am si pe mama si pe bona, si nici la ele nu se omoara
asta cu dc iau in greutate bine, e iar relativa, Eva a luat in 2 sapt un 100g, mi se pare f putin, acum la 6.5 luni are numai 5.4 kg; e adev ca a plecat de la 1.5, dar tot e cam putin, sta acolo la -2 pe grafice
Ema e mai bine, ea are cam 6.8 si a plecat de la 2.4
dar uneori nu vor si nu vor nimic, ieri n-au vrut nici fructe, nici supa si nici lapte, toata ziua au mancat in jur de 500ml lapte, care mi se pare f putin....in schimb baga la somnoase; au mancat aseara pe la 22-22.30 (Ema numai un 80-90ml, Eva a bagat 160) si acum e aproape 8 si inca dorm; daca le trezesc nu vor vrea sa manance; daca le mai las nu apucam nici sa iesim afara, ca se face prea cald, nici nu mai intra 5 mese, ca eu am tot incercat sa le bag 5 daca tot mananca aproape numai lapte; dar am sa trec cam la 4 mese, sa mai raresc timpul dintre ele, desi mai des de 3.5 - 4 h oricum nu mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

neata fetelor,

greu cu caldura si tantarii. patul este destul de inalt, ma dau jos din el cu dificultate, burta o simt grea, nu stiu cat oi mai rezista. cel mai bine e in pat. sunt obosita caci nu dorm bine. ma mananca pielea de la caldura.
felicitari tuturor fetelor care azi schimba sufixul.

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

mmammarutza anna_a va multumim ca mai intrati sa diversificati atmosfera ca noi suntem cam plangacioase...

balanta eu stau cam numai pe spate pe parti am cotractiii.da fac clexane 0,4 sa vedem la echo cum e.felicitari ptr azi ai trecut de primul hop, urmeaza cel de 34 sapt si tot asa.

irip multumim ptr urari, da e foarte greu cu caldura.tu tot la spital?chiar eram curioasa cum e cu urcatul si coboratul in patul ridicat.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai ca mai aveti putin si nu o sa mai fiti voi plagacioase,dar or sa vina 2 gandaci plagaciosi

voi tot trageti sa-i tineti cat mai mult; sa ma fi vazut pe mine in Nov, care nu stiam cum sa le scot mai repede ca ma saturasem de stat in spital si in pat, desi n-am stat decat 3 sapt; dar le tinea degeaba ca cea mica oricum nu mai lua in greutate
va admir ca reusiti sa stati atata in pat, bine ca n-a treb sa stau chiar atat ca innebuneam, ma rog si pe mine m-a pus dr sa stau in pat de pe la 6 luni cred, dar eu stateam cu laptopul pe picioare si munceam; cam ce faceti si voi de fapt, munciti de zor aici :)



Mergi la inceput