Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Multumesc mult fetelor
Deocamdata suntem bine, nu avem greturi sau alte stari de gen, in schimb ma simt obosita mai mereu; nici cu somn mult si bun nu ma pot lauda; urasc efectiv caldura asta ...
Eu deocamdata merg la munca, vad ca imi este binisor, mai am mici dureri de burtica pe care le linistesc cu no spa sau supozitoare. Voi in primele saptamini ati fost la servici? ca nu prea stiu cum sa procedez saptaminiile astea. Dupa 12 saptamini voi sta acasa, dar pina atunci nu prea stiu cum sa procedez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Adriana,sa-ti traiasca inimioarele,o sarcina cat mai usoara iti dorim.....eu,personal,am stat acasa de cand am ramas gravi.Balanta,ai grija de tine,nastere usoara si bebei sanatosi si grasunei.Si la mine mai activ e baietelul,fetita e gratioasa,deh ca domnisoarele.Am fost azi la dr,nu m-a retinut in spital....colul la fel,baietelul e ffff coborat in col,in rest mi-a masurat doar fluxurile si a zis ca e totul perfect....dr a zis ca poate mai rezist 2 sapt.Doamne ajuta.Pupici

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana, eu am avut episoadele de sangerari, si de asta am stat acasa, dar altfel daca te simti bine si nu faci efort, nu are de ce sa-ti faca rau miscarea/serviciul, dimpotriva zic eu... acum sa vedem ce zic si fetele

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ce ma bucur miruna 2 saptamani ar fi minunat. Hai ca-ti tinem pumnii

Ralu, dulceata de visina Arunca si spre Buzau un borcanel....asta doar asa ca sa verific daca faci treaba buna

Amary si eu abia astept sa ne povestesti mai multe despre prichindei.

Adriana si eu am stat acasa de cum s-a finalizat FIV-ul. Am stat in concedii medicale si apoi mi-am luat toate zilele de odihna pe 2 ani si acum mai am un pic si intru in prenatal. M-am chinuit prea mult ca sa risc ceva. Dar fiecare mamica face cum simte. Eu una nu condamn pe nimeni daca se duce la birou pana in ultima zi de sarcina caci doar fiecare face ce vrea cu sanatatea ei si a copilului. Daca ai colul lung, inchis, daca te simti apta combatanta si daca vrei sa te duci la birou atunci go for it. Sa ai insa grija cu caldurile astea, sa bei apa sa te hidratezi, sa stai in birou si sa eviti sa iesi afara si mare grija cu mancarea....daca ai frigide atunci e bine ca-ti poti aduce de acasa cate ceva. Dar daca nu ai frigider e cam periculos caci se altereaza mancarea iar pofta de mancare va creste de acum in colo.... fructe si iaurturi pe post de gustari tot ai nevoie.

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Hei, hei Miruna !!! Bravo fata ! sa ii mai tii un pic la caldurica sa mai puna ceva grasime pe ei ! Ma gandeam eu ca e de bine cu tine ! acum doar stai intinsa cuminte la pat si fara stres !

Anne, ti-as da un borcan daca ne-am putea intalni, dar stii si tu cum e ... :) ca eu nici cu prietenii de aici din oras nu ma prea intalnesc ca evit sa ies la caldura, sau altfel decat sambata sau duminica.
(mi-au iesit 6 borcane de 400g) culmea ca pe mine nu ma pasioneaza dulceturile/dulciurile, dar fac pt al meu.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Eu am mers la serviciu pana la 20 de sapt., cu masina, pe un drum care arata ca dupa bombardament , de lunea pana joia, 90 km dus si 90 km intors. Am gasit intelegere si vinerea putea lipsi, dar erau zile cand ma apuca si ora 18 la serviciu, dupa care urma drumul cu pricina. Acuma daca ar fi sa dau un sfat: NU FACETI CA MINE!!! Adica, ce sa zic...daca nu era vorba de naveta, sigur m-as fi dus mai mult timp la serviciu, dar asa...
Cat priveste efortul fizic, eu m-am cam ferit de la inceput ptr. a niciodata nu m-am putut lauda cu lungimea colului.

la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adi si eu am terminat si cu serviciul si cu orice efort, eu am sangerat de la 5sapt si de teama direct in varful patului m-am refugiat. Cred ca in principiu trebuie sa urmezi toate semnalele corpului tau si sa iti asculti instinctul.

Miruna, super vesti! sa stai cumintica, oricum bebicii sunt mari si puternici de acum.






Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Multumesc pt explicatii fetele, stiam si eu ca ai o scurgere dupa dar nu ma asteptam sa fie asa de mult timp. Am fost azi la eco si sunt fericita , baietii au unu 1,303kg si celalat 1,100kg si fetita mitica 973g . Mi-a zis ca toate sunt bune in rest dar lungimea colului nu am inteles- o si din foile pe care mi le-a dat nu inteleg nici atat fiind in greaca. Dar Maine merg la doctorul meu si am sa il intreb tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Anne,Ralu,Brigit pupici pt fiecare si pt bebici......asa am gandit si eu Anne,dupa FIV,la cat m-am chinuit,stres si pana la urma si bani chelt,am luat decizia de a sta acasa....plus probl cu sangerari,contractii.....si,am zis,decat sa am pe constiinta ca am umblat,am facut efort,stres,mai bine stau linistita acasa.Catalina,doamneee....o minune bebelasii tai.....sa-ti dea Dumnezu putere cu 3 si sarcina usoara!Esti tareeee!!!!Sunt in placente si saci diferiti?

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Catalina, felicitari pt ezultatele bune la eco!!!


Miruna, in ziua aia cand si tu si irip ati venit cu vestile despre col - tu ca il ai deschis, ea ca e scurtat si se interneaza-eram sigura ca tu esti la rand. Uite ca m-am inselat, ar fi fffff tare sa o duci asa cu colul deschis inca doua sapt, cum zice al tau dr. Asta inseamna aproape 1luna cu col deschis, f tare


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput