Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ady, inca o data felicitari si sarcina usoara!

Eu am o dr f ok, este atenta, minutioasa, mereu available, are habar si de trombofilie, iti da scrisori medicale, ma duc la ea de ceva timp si am trecut prin multe cu ea. Are cab particular si colaboreaza cu Regina Maria, din pacate nu naste la stat. Daca te intereseaza iti trimit pe pm coordonatele.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Anabel multumesc frumos pt raspuns. Sa stii ca deja am programari facute pt morfofetale la dr Herghelegiu pina in decembrie, a fost printre primele lucruri pe care le-am facut Sp Polizu este o optiune intr-adevar..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Brigit multumesc domnita pt felicitari si aici
Cand ai timp, imi poti spune si despre doctorita ta. Sunt in etapa de cules informatii, cercetat, facut bugete si sper sa trag repede o concluzie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Buna fetelor, sunt Catalina si cu ajutorul lui Doamne Doamne o sa fiu o viitoare mamica de tripleti( 2 baietei si 1 fetita). Luni implinesc 28 de saptamani si pana acum nu am avut nici o problema in afara unei anemii de 9,8 care a inceput din al doilea trimestru. M-am gandit sa va scriu poate ma puteti ajuta nu stiu cu ce, dar am intrat in panica si legat de viitoarea nastere si de cum voi reusi sa cresc 3 bebelusi. Asa ca va rog sa imi spuneti cum reusiti voi cu toate astea. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Da, asa cred si eu balanta

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

legat de ecografia de 18 sapt, ma chemasera si pe mine la viena sa o fac, dar mai mult pt faptul ca la prima sarcina fatul a avut malformatii la creier si am inteles ca 16-18 sapt este o perioada f buna pt vizualizarea diverselor malformatii. dar cum am fost cu cerclajul, am anulat-o. oricum la morfofetala de trim II se reiau toate masuratorile de la eco de 16-18 sapt. cred ca ecografia asta dintre cele doua morfofetale se face in ideea ca daca sunt ceva probleme sa se faca amnio din vreme sau sa se poata lua alte masuri.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Catalinaexl, bine ai venit si felicitari pt cei trei bebelusi din burtica!
Sunt f putine mamici de tripleti pe forum, momentan nu scrie aici niciuna, insa cred ca vei avea de invatat multe de la mamicile de gemeni.

Aici scriem constant gravidutele cu gemeni, mamicile sunt mai ocupate, cum e si firesc, insa vin si ne dau sfaturi punctual cand intrebam diverse lucruri, de ex daca ai citit azi se discuta de alaptare.
Nu te panica, pt ca desi e greu ce urmeaza e f frumos.
Povesteste-ne de tine, cine te urmareste, unde nasti.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Voi cate kg ati luat in primele luni ? Ca eu imi fac griji ca nu prea iau in greutate, ca nu am nici pofta de mancare (nu ca aveam eu inainte dar atunci faceam ceva sacrificii sa nu ma ingras). Am luat pana acum doar 2.5kg (maine 15s). Nu-mi vine sa ma indop cu nimic, mananc in sila ca trebuie, si nu mi-a fost greata sau sa fi vomat in trim1...
Citisem pe undeva mai demult ca ar fi bine pana la 20s sa iau 1/2 din greutatea totala pe sarcina... si nu mai incolo, si uite ca nu iau. Ma umflu dupaamiaza de zice lumea ca-s in 4 luni jumate, dimineata ma dresumflu si pe cantar nimic ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, lasa ca o sa iei.

Eu nu am avut pb asta, mai degraba pe cea inversa. Acum am 22 s si +8 kg si ar fi bine daca pana cand nasc as pune doar inca o data pe atat. Pe la 16 saptamani pusesem 4 kg.
Nici eu nu am avut greturi, dar nici pofte. Stai linistita, ca unele mamici la 14 s au inca greturi si kilograme in minus.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,

Am ajuns acasa, insa stau cu sufletul la gura pana luni cand voi merge sa ma internez din nou.
Balanta_tm, nu mi-a picat deloc bine vestea cu sarcina naturala. Nu sunt pregatita psihic, dar probabil ca Dumnezeu are un plan pt fiecare.
Adrianaady, felicitari pt sarcina. Se pare ca la POlizu cea mai experimentata pe sarcini gemelare este dr. Daniela Oprescu. Este mana dreapta a managerului spitalului si cu ea a nascut si Nicoleta Luciu, plus alte gemeniste de ale noastre.
Nu stiu de ce se tot scrie ca la ecografistii renumiti iti trebuie programare cu luni de zile inainte. Eu nu am avut probleme de genul asta. In Polizu, era internata o mamica de tripleti care dorea sa-si schimbe medicul si sa ajunga la d-na dr. Oprescu.


35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Eu imi fac ganduri ca poate ca pt prichindei e bine sa am de acum niste kg, ca sa creasca ei bine, si nu de mai incolo sa iau brusc si sa imi sochez si organismul :) cu 10kg de-o data
Tu ai luat bine pana acum, zic eu. Dcaa in total faci 16kg e super ok!

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput