Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Ralu, mersi de info. Si eu stiam ca la 12 sapt se masoara cel mai bine TN si alti parametrii de detectare a anomaliilor cromozomiale; dar uite ca medicul meu m-a chemat doar la 13-14 sapt. cand l-am intrebat daca atunci v-a masura translucenta a dat din mana si a scos un"da,da" care suna mai de graba a " nu stiu ce-ti bati capul cu toate prostiile astea". sper sa ma fi inselat. In cazul meu , din cauza ca sarcina e monoamniotica si monocoriala , medicii sunt mult mai stresati de aparitia sindromului transfuzor -transfuzat ,decat de posibile anomalii cromozomiale.La fiecare eco i-au masurat de o suta de ori , i-au comparat ( primul semn al sindromului e diferenta de dimensiune intre fetusi). Cred ca au dreptate: riscul ca sarcina sa fie afectata de acest sindrom e mult mai mare decat riscul de a avea anomalii cromozomiale. Dar , totusi, asta nu inseamna ca trebuie ignorate.
Nu stiu daca voi ajunge chiar la Viena, ar trebui sa merg sapt. viitoare, iar sotul nu cred ca va putea pleca de la servici, dar cred ca voi mai merge la un medic pt masuratori ( poate la Cluj) . vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, sa te odihnesti si sa prinzi puteri in vacanta de acasa!
Cat despre emotii, iti doresc doar din cele pozitive. Ia te uita cate nasteti natural pana la urma. Hai curaj, priviti numai partea pozitiva, si anume ca va veti reface f repede dupa naturala. Cica gemenii sunt candidati perfecti pt vaginala, ei fiind mai mititei.
Pupici


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo, sindromul ala apare mai tarziu in sarcina. Eu zic ca fiecare etapa e importanta, acum in primul trimestru la sf se fac screeningurile pt malformatii si e bine sa fie tratate cu atentie.

Balanta, hai ca m-am mai lamurit cat de cat cu eco aia de 18.Ad


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

M am intors ma bucur ca lista cu greutati va ajuta e incompleta dar ne am facut o idee.

am fost la echo bebeii sunt cam la egalitate la 1,8 kg bucata foarte bine, colul a ramas la fel 17-18 mm tot deschis...sper lipita de pat sa mai duc 3 saptamani.

sunt asezati ambii cu capul in jos si ma tot intreaba dr dc nasc natural...inca nu sunt decisa imi este si putin teama...vom vedea.

Si eu am mai facut o echo detaliata la 17 sapt ptr a decide dc fac amio sau nu si m am linistit.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, e bine ca nu s-a mai scurtat colul. greutatile sunt ok, cam asa eraiu si ai mei la 31 sapt. cand mai faci eco?
de nasterea naturala nu stiu ce sa zic. pt mine nu este o optiune.

miruna, cum esti azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

balanta nu am avut incalzitor de biberoane, ca practi scoateam laptele si li-l serveam; cam la 3 ore se intampla chestia... se terzeau ele oricum si plangeay, puneam mana pe pompa in 10-15 mon scoteam 100-150-170ml; puneam in 2 biberoane si le dadeam, toata faza dura cam 1h 30-40 min; aveam o pauza de maz 2h si o luam de la inceput
a fost cam naspa, dar nu a tinut decat 2.5-3 luni, apoi au inceput sa doarma noaptea si am fost fericita :)

eu am mancat de toate si fetele nu au avut colici, decat o varianta destul de usoara; dar eu am mancat de toate si in sarcina, inclusiv cam piperat, picant si chestii din astea

incalzitor am zis ca n-am avut, am o cana electrica minunata, in 2 min fierbe apa, pui intr-un ibric, bagi biberonul si in 2-3 min se inaclzeste, in caz ca am avut lapte la frigider

sterilizator si pompa am de la Philips Avent, biberoane la fel, cica anticolici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Yasmi, doamne, tu inca mergi la munca...multa putere iti doresc sa termini cu toate si sa nu ai pb.
Tot asa s-a dus la munca si Alma, pana prin s 34. Si daca tot stau acasa sa imi fac datoria de spion care bate forumul in lung si in lat sa va spun ca a scris la odisee. Dupa ultima eco fetele au 3 si 2,5 kg, e in saptamana 39 si zicea ca ii e si rusine sa scrie pe aici sa se vaite ca nu mai naste. Dar cu atatea fete care au in vedere nasterea naturala, parca vad ca Alma nu va fi un caz singular, prevadad cateva din gemeniste cum or sa vina pe aici sa isi aminteasca razand cumse temeau sa nu nasca prematur si sa se vaite ca nu mai nasc o data.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

E foarte greu drumul pana la echo, chiar am contractii acum, asa e Bucurestiul.
Echo mai fac la 34 sapt ca sa nu ma mai chinui, cred ca e suficient dc e sa fie ceva asta e.
Singura temere legata de nasterea naturala sunt copii dc ies repede, oricum analizez situatia nu ma hotarasc asa repede.

anna_a mai alaptezi acum, stiu ca se mai duce laptele dc nu sug ei si le dai tu din biberon?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Sper sa ma scuzati ca dau buzna la frumosul vostru subiect dar am o rugaminte pentru gravidutele din Bucuresti. Dupa multa vreme am reusit sa raman insarcinata prn fiv, inca suntem micuti , maine facem abia 6 saptamini, inca nu stiu daca este un singur bebel sau doi, aflam saptamina care vine la prima ecografie
As vrea sa stiu la ce doctori mergeti voi pentru urmarirea sarcinilor si ce la spitale, poate reusesc si eu sa ma decid ; din pacate am constatat ca toate cunostiintele mele in materie se opresc la beta pozitiv .
Multumesc frumos anticipat si sper din suflet sa ajungeti toate sa va tineti copilasi sanatosi in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

adrianaady nici eu nu stiam prea multi medici dar am luat o usor.Am inceput cu dr Cezara Bucur care mi a facut fiv, era buna sufletista dar foarte aglomerata si naste doar la privat, eu nu mi permiteam asa ceva.Am vrut sa nasc cu dr.Ion Ionut care mi a facut laparoscopia dar el pleaca in iulie in concediu si nu a vrut sa ma lase pe mana altcuiva asa ca mi a recomandat-o pe dr Vultur tot la Giulesti care e foarte tanara dar documentata.Singurul lucru pe care il reprosez este faptul ca nu mi a facut cerclaj dar nici eu nu am insistat.
Majoritatea fetelor cu gemeni merg la Polizu eu nu am stiu ca e cea mai buna maternitate ptr prematuri.
Ideea este ca trebuie sa ti faci programari cu 2 luni inainte ptr a face echografiile importante la dr renumiti Herghelegiu, Iosup, Pop etc mai sunt si altii.Deci calculeaza tu ptr prima echo la 12 sapt, eu am fost el dr.Herghelegiu e foarte bun dar nu comunica decat cu asistenta asa e caracterul lui.Bine eu am facut echo de 12 sapt si la dr.Adela Dinu care comunica foarte bine. ca sa nu fac amnio am vrut sa fiu mai linistita.

Mai vb dc mai vrei sa stii ceva.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput