Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Mai ai un pic balanta.
O sa fie cu siguranta mai greu drumul acum, sigur il vei simti altfel. Sa puneti parasolare la geamuri daca nu aveti deja, cel mai greu mi se pare de circulat pe canicula. Cu aerul conditionat e asa si asa... Sper sa nu fie f cald cand va fi sa calatoriti.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Adijo bine ai venit. Eu nu am facut nici DT nici TT caci am un fat oprit in evolutie si dr mi-a spus ca rezultatul ar fi neconcludent; nici cerclaj nu am facut caci nu mi-a spus nimeni iar acum cred ca e prea tarziu...dupa cum vezi eu nu te pot ajuta cu informatii Dar iti pot ura o sarcina usoara si multa sanatate bbilor.

Sotul meu a zis ca in Oltenia se fac cel mai repede pepenii in romania, dar dupa 20-25 iulie, iar in Buzau se fac la jumatatea lui august. Si "pepeniera" era de fapt bostanarie dar era prea greu pt creierul meu aiurit

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, o sa fie mai greu. dar o sa pun perne pe langa mine si o sa fie ok. iar cu caldura, oricum si-n casa imi e cald rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

Laura sa-ti traisca gemenasii, m-am distrat tare intr-o zi cand am citit "cugetari gemene"

adijo, din cate am citit si eu DT si TT nu prea sunt concludente; mai bine faci morfofetala trim I si II, care oricum treb facute. Poti veni sa le faci la Buc la Medlife, ai putea lua un avion din Baia mare, faci 1h si nu e asa scump; sau cred ca e ML si in Cluj care nu e asa departe; sau poti incerca la Viena cum zic fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

buna fetelor....cu irip am reusit sa ne auzim doar la telefon,spre rusinea mea nu am ajuns s-o cunosc...e a doua oara cand patesc cu o burtica de pe forum....de la dr m-am intors trista....mi-a recoltat secretie vaginala,iar la control vaginal colul deschiiis cat sa intre doua degete,a curs putin sange,mi-a zis sa nu ma sperii ca asa e normal,dupa care eco abdominala.Puiutii sunt sanatosi,cel outin ecografic,cam micuti...baieticul 2600 gr,fetita 2200 gr...daca tin cont de marja de eroare,ma apuca iar plansul....lichidul e in cantitate normala,placenta grad 1 spre 2

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Miruna, lasa plansul ca nu e vreme de asta. Bbii sunt bine, ce au greutatile lor? Si placenta f ok, deci ei se hranesc bine, colul e singura pb, practic asta inseamna dilatatie 2.
Ce ati stabilit in continuare?


Anna, a inceput pitica sa manance mai bine?

Salexa, ce mai fac micutele?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

hai ca postez mai mult ca fiind pe mobil net,face figuri....am mai scris ditamai mesajul si cand sa-l trimit,a disparut....in fine,mi-a zis sa revin marti din nou si ma si opreste sa nasc....ca dupa cum arata colul,mult nu mai rezist....mi-a zis cat mai mult in pat si cum s-au rupt membranele,sa fug la spital,sa las bagajul,dusul,aranjatul,caci ma voi ditala de 5 si baietelul va iesi imediat intrucat el sta fix cu caputul in col,a zis ca nu apuc sa am trei contractii ca l-am si nascut si imediar urmeaza fetita caci si ea tot cu capul in jos e.Eu sper sa reziste membranele pana marti

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miruna, si mie imi par bune greutatile bb-ilor.
dilatatia aia 2 nu va deveni mai mare cata vreme nu ai contractii. banuiesc ca nu ai, asa e? ca tu stateai f bine la capitolul asta. in afara de repaos la pat, ti-a zis sa faci si altceva? nu stiu, niste injectii cu nospa si scobutil, ceva de genul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miruna, hai ca am scris in acelasi timp. pai cum sa se rupa membranele? asa, fara contractii? si tu de unde ai sa stii ca se rup membranele? am inteles ca daca bb sta cu capul pe col, poate bloca cumva apa si nu curge, si nu stii ca s-au rupt membranele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Ma oftic ca nasc la 35 de sapt pe care le fac sambata.....oricum,l-am intrb daca mai rezista colul macar 2 sapt si mi-a zis ca nici macar 1 sapt nu mai rezista......cum o vrea Dumnezeu.....trecand peste asta,dupa ce ca eram suparata,am dat si peste o multitudine de oameni nesimtiti la coada,toti stateau jos,inclusiv barbati si eu cu ditamai burtica in picioare si cand a vazut dr meu i-a luat pe toti la cearta si i-a ridicat....eu chiar nu mai inteleg lumea asta.....oricum,mititeii mei de nu misca intruna ca si dr ii pierdea la masuratori....cam asta a fost vizita mea la dr.Va pup si merci Irip pt intelegere.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput