Relatia cu fosta

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

IN SPECIAL LA MINE E DIPLOMATIA....Eu nu inteleg cum mai poti ramane prietena cu fostul.....mai ales dupa ce s-a rupt totul....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Sigur ca daca nu exista copilul, ciao bonjour la revedere, nici ca mai trebuie sa-l vezi vreodata pe exul.

Dar totusi cand ai un copil impreuna ajungi sa gandesti altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Oh, nu am vazut mesajul tau, Matzaila.

Eu nu am avut niciodata curiozitatea sa cunosc partenera exului. S-a intamplat si ne-am cunoscut dupa mai mult timp, inclusiv dupa ce copilul meu a ajuns chiar si la parintii ei in vizita.

Increderea mi-am pus-o in exul. Adica EL trebuie sa stie de furculita, de obiceiurile copilului, de preferintele lui...etc. Nu am de ce sa-i cer eu asa ceva partenerei lui, cel mult el poate sa-i ceara. La fel, e treaba lui cu cine se insoteste - pana la urma copilul e in grija lui si nu a partenerei lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Aici sunt total de acord, cand e randul lui, sa fie si tata si mama, asa cum eu sunt mama si tata :-) El e responsabilul, nu partenera, bunica, vecina. Nu m-ar interesa sa shed pe o banca nici cu fostul, nici cu fostul si actuala lui partenera.


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Bine, eu vorbesc din povesti ca nu am trecut prin asa ceva si Doamne fereste sa nu trec, dar cred ca as vrea sa o vad.
Nu sa sed pe o banca cu ea sau sa mergem la un suc cat sa schimb doua cuvinte si sa o rog sa ma sune daca sunt probleme.
Dar da, daca ma gandesc la sotul meu poate nu as vrea sa o cunosc pentru ca am incredere in el. Daca ma gandesc la situatie in general as vrea sa o cunosc.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si mai e ceva: niciodata, dar niciodata, oricat de mama sau nemama ar fi cealalta partenera, nu va putea fi mai mama sau mai tata pentru copilul meu decat sunt eu sau tatal ei :-)
Parere personala,

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu vreau sa comentez motivele mamei baiatului, de vreme ce nu le cunosc... Poate sa fie ea exagerata sau poate sa fi avut motive intemeiate daca s-a opus apropierii fiului ei de tata atata timp... Tu esti sigura, DRAGM, ca prietenul tau iti spune purul adevar referitor la relatia lui cu fosta? Referitor la motivele pt care aceasta se opune sa isi lase fiul doar cu el? Mai ales ca, din cate am inteles, se afla in plin proces. Ar risca oare aceasta femeie asa aiurea, fara sa aiba motive intemeiate?

Pe de alta parte, poti decide sa iti lasi prietenul sa iasa cu baietelul ;ui si cu fosta... fara ca tu sa-i insotesti. Crezi ca asta ti-ar pune relatia cu el in pericol? Eu cred ca el te-ar aprecia pentru intelegerea si increderea pe care i-o acorzi. Si, daca ar fi vreun risc sa se impace cu fosta... riscul acesta creste cu cat te opui mai mult ca ei sa iasa impreuna cu copilul. Desi, daca te gandesti bine, doi oameni care sunt despartiti de buna vreme, care se taraie unul pe altul prin procese si se acuza reciproc.... ce sanse sunt ca ei sa vrea amandoi sa isi reia relatia?

Iar in unele situatii, daca e sa iesiti cu totii, de ce te-ar deranja sa fii in prejma ei?

Uite, eu sunt divortata. Daca ai fi actuala prietena a sotului meu, nu m-ar deranja sa ies si sa ma intalnesc cu tine, ala) sa avem o minima relatie, sa ne cunoastem cat de cat, sa ne acceptam. Si, as fi interesata ce fel de femeie e prietena fostului meu sot, macar la inceput as studia un pic terenul, inainte de a lasa copiii singuri cu el si cu tine. As considera un plus ca noi doua, adica eu (fosta) si tu (actuala) sa ne acceptam fiecare rolul si locul.

Dar tu? Ti-ar fi asa de greu sa ma accepti in preajma daca ai fi prietena/sotia fostului meu sot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Mai e ceva ce trebuie luat in considerare atunci cand fosta si actuala partenera nu se inghit:

1. Daca actuala partenera e cumva fosta amanta din timpul cand actualul partener era inca insurat cu fosta... e de inteles sa nu se simpatizeze cele doua doamne, nu?

2. Daca el ii spune actualei partenere/ sotii tot felul de chestii urate despre fosta nevasta (fie acele lucruri adevarate sau nu, ea va tinde sa il creada, pt ca e in faza in care are incredere in el, ca de aia sunt impreuna...)- ei, atunci? Actuala partenera are o imagine de vis despre fosta, o detesta pt cat l-a facut sa sufere pe el, pe partenerul ei, pe care ea deocamdata il crede, il iubeste, il compatimeste, il intelege etc...

Acum, ce sa zic, poate parea ca tin partea fostei neveste - nu e asa, nu o cunosc si habar nu am ce fel e. Dar ma gandesc ca omul cum as reactiona in situatia nr 1 - clar nu as vrea sa am de-a face cu fosta nevasta dc as fi fosta amanta...
Si ma gandesc de ex la fostul meu sot, daca s-ar cupla cu cineva, in ce culori m-ar zugravi.... cred ca biata femeie, partenera lui, nu ar vrea sa se afle macar in acekasi oras cu mine, darmite pe aceeasi banca in parc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din punctul meu de vedere doua persoane divortate sunt doau persoane libere nu au nici o obligatie unul fata de celalalt ca de aceea sunt divortate asa incat orice mariaj ulterior al oricaruia dintre ei nu mai este treaba celui de dinainte, nu o priveste fiind o persoana total externa.
Sotia/sotul actual nu are nici o obligatie de niciun fel fata de fosta sotie/sot dupa caz exact ca si sotul/sotia ei/lui dupa caz.
Nu stiu de ce ar trebui sa existe vreo relatie anume fiind persoane independente din toate punctele de vedere.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Nu e vorba ca trebuie... doar ca uneori sunt copii la mijloc. Si atunci, cred ca ar fi bine... sa existe o relatie.
Desi, decat o relatie proasta, conflictuala, poate mai bine una cat mai.. distanta.

Mergi la inceput