curatarea mobila bucatarie

curatarea mobila bucatarie | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

cu ce pot curata mobila de bucatarie din pal lucios??
pana acum am incercat doar cu laveta umeda apoi sters imediat cu un prosopel uscat.
este vreo solutie speciala??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Cu solutie de spalat geamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

exista suficiente solutii all-purpose, care pot fi folosite pe toate suprafetele existente intr-o bucatarie.
iti recomand gama produselor sano, raportul calitate-pret este excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Cu solutie de detergent de vase - apoi cu laveta uscata - apoi cu solutie de lustruit (gen Pronto, Ella). Asta este valabil pentru orice mobila, inclusiv cea din lemn lacuit. Se curata foarte bine si este si protejata.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Daca nu vrei chimicale peste tot (ca doar produsele din comert asta sunt, chimicale), curata mobila de bucatarie cu o laveta inmuiata in apa calduta cu otet. Da rezultate foarte bune si e o metoda naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Cu solutie de detergent de vase - apoi cu laveta uscata - apoi cu solutie de lustruit (gen Pronto, Ella). Asta este valabil pentru orice mobila, inclusiv cea din lemn lacuit. Se curata foarte bine si este si protejata.

Alexandra Maria
14.12.2007



dana, ce rost are sa freci de 3 ori aceeasi mobila ? mai bine un produs care nu necesita clatire si-si face treaba de la prima aplicare.
vineri am facut si eu o curatenie mai amanuntita in bucatarie. am curatat mobila de bucatarie cu o solutie ajax (o aveam prin casa, uitasem de ea), pentru bucatarie, degreseaza si dezinfecteaza, e perfecta, o aplici, stergi/freci cu o laveta (recomand cea din microfibra) si gata. cu aceeasi solutie am curatat frigiderul pe exterior, faianta din bucatarie, cuptorul cu microunde (pe exterior).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

va multumesc frumos! nu prea am reusit cu nici o varianta..tot raman urme...dar am insistat cu prosopele uscate si a iesit ok cat de cat. inainte am dat cu buretele si cu fairy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu dai cu buretele aspru pe suprafetele lucioase, laminate, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu curat cu otet, e unul special mai concentrat decit cel alimentar. Nu lasa urma, dezinfecteaza si e natural. Curata si grasimile destul de bine. Doar cind e vreo urma foarte uscata,, atunci iau detergent de vase sau General.

Mergi la inceput