Izolatie aktiv therm

Izolatie aktiv therm | Autor: eumada

Link direct la acest mesaj

Rog moderatorii sa lase un timp subiectul aici pana-l vede lumea.
Multumesc.

Vreau sa izolez casa pe interior si am gasit un reprezentant prin Praktiker ,de la firma asta ....mi-a dat un pliant si pare prea frumos si ieftin ca sa fie adevarat...

Ati auzit,stiti pe cineva care a mai folosit?


Cum e?Fals sau adevarat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, am sa-ti spun mai intai ca izolatia la interior este eficienta intr-un procent destul de redus, cel putin comparativ cu cea la exterior. In anumite cazuri, este chiar daunatoare, pentru ca muta efectul aparent (de ex mucegai) in spatele stratului izolator. Nu se vede, dar se simte. Si se mareste.
Despre produsul respectiv nu stiu ce sa-ti spun, este o alta tencuiala, ca multe altele cu tot felul de proprietati.

Concret: de ce ai nevoie de izolatie la interior?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,pai exteriorul e deja izolat nu mai am ce sa izolez pe exterior....e spre nord si cam in bataia crivatului...de fapt chiar bate crivatul iarna.Ca sa o iau cu izolatie clasica...polistiren(asa se zice nu?)cu plasa cu glet cu var cu.....dezastru..si asa va fi dezastru la cate modificari fac...dar asta mi se pare si mai eleganta...si mult mai practica....si mai simpla...

Offfff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sigur ca e mai eleganta; dar intreb din nou: (mai ales daca ai termoizolatie exterioara) de ce iti trebuie si una interioara? Nu face fata aia exterioara, e facuta prost?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu stiu ce are in camera noastra temperatura iarna nu trece de 21.5....cand bate vantul din nord,cu viscol....plus ca e colt...adica din toate partile afara....izolatia exterioara e ok din ce mi s-a spus,doar ca e destul de frigut...plus ca daca va zic ce factura de gaz imi vine.....salariul minim pe economie minim..deci clar pierderi de caldura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Inseamna ca izolatia exterioara nu-i buna.
Daca nu ai ce-i face, incearca sa izolezi si pe interior. Dar nu-ti pune mari sperante.
Exista (pentru interior) si varianta placarii cu gips-carton, cu izolatie din vata minerala, pentru peretii exteriori; nu pierzi mult, cativa cm (profil plus foaie), destul de curat, aspect perfect.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am verificat e ok...dar sunt pierderi de caldura si se face foarte multa murdarie cand se izoleaza pe interior.Auzisem eu ceva si zau ca nu e asa de scump dar trebuie sa aflu daca cneva a aplicat asta...pare ok dar.....e un mare dar si risc sa iau si sa fie teapa sau sa-mi para rau ca nu am luat...e totusi o investitie serioasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mada, fa izolatie cu vata de sticla sau piatra (nu stiu cum se numeste in romana, e ca o vata groasa si galbena), peste cu folie de plastic izolanta si reghips peste. Am facut noi in pod si vreau sa iti spun ca iarna dorm oaspetii cu geamul deschis si caloriferele inchise, asa e de cald acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Eumada, ai mai aflat informatii? Si eu sunt interesata. Despre costuri stii ceva? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Costurile sunt cam asa 500 ron 15 metri patrati.Mai caut inca nu am aflat ceva sigur....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Eu am lucrat cu baietii de pe hidroizolatii afacerea mea, cauta pe nenea google.

La mine a fostvb de un camin de apa, de doi pe doi, unde sa pun si samburelu la rece, in care se colecta apa pina la genunchi.

Acum am rezolvat-o. Se mai strange apa, dar din cauza condensului, care e alta poveste.

Pers de contact este dl Mihai Afteni si te asigur ca e om serios. Intreaba-l, au tot felul de solutii pentru toate tipurile de situatii aparute.

Din cate stiu eu, aveau si solutii de izolare pe interior, insa nu am avut nevoie. Gasesti tot ce ai nevoie pe siteul lor.



uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput