Un mare semnal de alarma - abuzul de medicamente

Un mare semnal de alarma - abuzul de medicamente | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

Multe statistici spun ca suntem campioni la auto-medicatie. din "fericire" pentru noi, nu suntem singurii. abuzul de medicamente este un fenomen teribil de raspandit si extrem de periculos. el este cea mai importanta latura a cresterii rezistentei agentilor patogeni - virusuri, bacterii, si nu numai - la produsele microbicide uzuale.
chiar astazi OMS a declarat ca in curand gonoreea - una dintre cele mai raspandite BTS (Boli cu Transmitere Sexuala) va deveni intratabila. e o boala veche de cand lumea si, incredibil, este si astazi cam tot la fel de raspandita ca acum vreo mie de ani, cand era imprastiata pe tot globul cu largul ajutor al soldatilor si companioanelor lor.
e doar un exemplu din miile care imi vin in minte si pe care, din pacate, le vad si pe forum.
asa ca, va rog din suflet:
- NU luati antibiotic pentru orice tuse.
- Intrebati medicul pentru ce va da lista/listuta/listoaia de produse medicamentoase cand ati dus copilasul, indiferent de varsta lui, la un control.
- NU acceptati orbeste augmentin+nurofen pentru orice stranut
- NU luati in seama sfatul vecinilor/internaturilor/rudelor, care spun ca au scapat de orice simptom cu vreun antibiotic, sau alt produs medicamentos minune.

Sper din suflet sa ajunga undeva mesajul meu iar acest subiect sa aiba un impact pozitiv.

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aici subscriu si eu.Noi evitam pe cat posibil medicatia fara sens.Dar,sunt atatea boli care au devenit rezistente la tratamente...incat te ia groaza....tratamentele luate dupa ureche,medicatia haotica,antibioticul dat la primul rosu in gat sau durere,toate astea ne vor face praf.Balaurii...asa le zic eu,vor deveni rezistenti la tot.

Referitor la ce spuneai tu de gonoree...efectele,din ce am citit eu sunt aiurea pe termen lung.....nu stiu e atat de complexa toata chestiunea......

Mergi la inceput