Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Multumesc, Marius!
Dar faptul ca ea este automat asigurata acolo, cum se impaca cu faptul ca aici trebuie sa fie co-asigurata pe asigurarea sotului meu?? Ii cere o hartie de la consulat in care sa scrie ca ea nu este asigurata in tara de provenienta...cum facem? Nu se mai muta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Odata ce este pensionara in Romania este obligatoriu asigurata prin faptul ca este pensionara.Se poate depune cerere la casa de pensii de care apartine in Romania sa i se suspende pensia pe perioada in care este in Spania,urmand ca la revenirea in Romania sa ceara banii inapoi.De fapt este singura metoda.Daca vrea sa ramana definitiv in Spania,poate opta pentru transferul pensiei prin CITY BANK,prin care se face plata internationala a pensiilor din Romania.

Si pe baza pesnsiei din Romania isi poate face card international de sanatate si in felul asta are asigurare,daca nu o suspenda.Cel mai sigur este sa mearga sa se intereseze la similarul Casei de pensii de acolo,care sunt conditiile deoarece pensionar roman este pe viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

eu am deschis si subiect nou..dupa care am vazut aici topicul...si cum nu am avut noroc pana acum ,incerc si la voi::

impozite si alte taxe pentru CMI

Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog cu ceva informatii despre ce taxe si impozite (CAS, somaj, pensie ,ect)trebuie platite lunar de catre un medic care are deschis un CMI (cabinet medical individual)??

Acestea se platesc in functie de profit? Ce se intampla daca nu are profit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am vazut subiectul insa nu stiu cu precizie acum. Revin imediat ce ma documentez. Daca nu raspunde altcineva intretimp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai la CMI ,cand il infiintezi,declari la finante venitul pe care-l estimezi,platesti impozit la venitul estimat si la sfarsitul anului se face reglarea.Pentru tine,ca liber profesionist,platesti contributia la pensie,la sanatate si impozit.

Daca iti angajezi om,atunci el are regim de angajat obisnuit,ii faci contract de munca si platesti darile catre stat.Nu ai voie sa angajezi cu salariul minim ci dupa salariul pe ramura,in functiile de calificarile asistentei.

Si cam atat pot sa-ti spun din cum se desfasoara act.la cabinetul unei prietene.

Legile si articolele din lege o sa ti le spuna Marius,eu ti-am prezentat in mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Multumesc pt raspuns!
Sa fiu un pic mai clara....exista o suma livrata de CNAS lunar. Dupa ce scad cheltuielile, ramane o suma. Aceasta suma = venit lunar. TVA nu platesc, si atunci am de plata ce? Pensie, somaj, sanatate si un impozit (asta mi-e clar ..se declara un venit estimat si se regleaza in 12 luni).
Cum se calculeaza pensiea, somajul si sanatatea? Raportat la acest venit? Daca in primele luni am venit 100 ron /lunar??? Ce si cat platesc..dar si unde?

Multumesc din nou...il astept si pe Marius...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pentru tine,ca liber profesionist,platesti la pensii pentru a avea stagiu,sanatate pentru a fi asigurata si impozit la ce castigi.Somaj nu,ca fiind liber profesionist nu beneficiezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Pana la urma plata taxelor la fondul de pensii este obligatorie sau optionala?

inca astept raspuns referitor la calculul platilor ? si daca se calculeaza la profit..si profitul este ff mic sau deloc cum se calculeaza?

multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Obligatorie sanatatea si pensia.

Daca nu ai deloc impozit se regleaza la sfarsitul anului...tu ai estimat sa zicem 1000 ron...ai platit aferent la 1000 ron impozitul,la sfarsitul anului descoperi ca ai de fapt profit 0...se recalculeaza si fie primesti banii inapoi,fieii lasi ca plata anticipata pentu anul urmator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eumada, multumsc!
si atunci ce baza de calcul se considera pentru pensie si sanatate,daca profitul(venitul)lunar este sub salariul minim pe economie??

Mergi la inceput