Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este publicat in MO este in regula. Altfel vine controlul si zice in ce baza legala ai procedat astfel?
Chestia cu stiti sunt norme europene ... nu tine. Te intreaba scurt precizeaza baza legala asta inseamna sa fie publicat in MO.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

marius, mie asa mi-a zis ca i s-a spus de la ITM...e adevarat ca l-am intrebat daca sigur e in regula, n-as vrea sa creez probleme la firma sau sa am eu probleme mai departe si mi-a zis ca da, asa e..

_
28+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Imi cer scuze. Pentru mine singura regula valabila este legea sau informatia concreta in acest sens. Nu te contrazic dar... daca vine cineva si spune Ok conform legii nr. HG nr. din data de art. A B ... atunci citesc si ma exprim.
Asa am auzit, asa i s-a spus nu are valoare pentru mine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Buna!
Am doua intrebari:
- am un baietel cu care am stat in CIC mai putin de un an, si am inceput sa primesc stimulentul din martie 2012. Acum sunt din nou insarcinata si voi naste in august, cand cel mic va avea 1 an si 4 luni. Cand se intrerupe primirea stimulentului de la primul copil, la intrarea in CIC nr 2? Ce acte trebuie sa depun si unde in acest scop? (banuiesc ca eu trebuie sa anunt)
- dupa ce nasc in august, va trebui sa particip la un concurs de promovare in septembrie in urma caruia ar trebui sa semnez un nou contract de munca (sau act aditional la cel vechi) cu data de 1 octombrie. Cum se procedeaza? daca sunt in postanatal (care stiu ca e obligatoriu minim 42 de zile), trebuie suspendat, pot semna contract in timp ce sunt in postanatal (care e un medical)?

Multumesc mult de tot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

S-a discutat acum vreo cateva pagini despre asta.
Marius nu stiu unde e ca sa reia tot ce s-a spus,eu nu am timp.Incearca sa recitesti subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Din ce vad ca s-a discutat mai sus, se vorbea despre cu totul altceva, dreptul la CO in functie de zile de CM/CIC etc. Intrebarea 2 la mine era cu totul alta. Si mai e si intrebarea 1.
Pai pe Marius il asteptam si eu, fiindca stiu ca da mereu raspunsuri pertinente.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Buna!
Am doua intrebari:
- am un baietel cu care am stat in CIC mai putin de un an, si am inceput sa primesc stimulentul din martie 2012. Acum sunt din nou insarcinata si voi naste in august, cand cel mic va avea 1 an si 4 luni.


1. Cand se intrerupe primirea stimulentului de la primul copil, la intrarea in CIC nr 2?
2. Ce acte trebuie sa depun si unde in acest scop? (banuiesc ca eu trebuie sa anunt)
3. dupa ce nasc in august, va trebui sa particip la un concurs de promovare in septembrie in urma caruia ar trebui sa semnez un nou contract de munca (sau act aditional la cel vechi) cu data de 1 octombrie. Cum se procedeaza?
4. daca sunt in postanatal (care stiu ca e obligatoriu minim 42 de zile), trebuie suspendat, pot semna contract in timp ce sunt in postanatal (care e un medical)?

Multumesc mult de tot


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011) si asteptand o


1. Nu - se intrerupe cu prima zi in care contractul de munca se suspenda. In cazul concediului de maternitate cu prima zi din acest concediu. Baza legala Normele de aplicare la HG 111/2010 art. 8 pct.6
2. Procedurile privind actele sunt identice si pentru al doilea copil ca si pt primul completate cu cele pentru care in primul caz nu erau necesare.
3. Participi la concurs nu este nici o interdictie. Daca va trebui sa semnezi act aditional sau un nou contract - se va putea doar daca nu vei fi in CIC sau maternitate(postnatal)
4. Nu

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Multumesc mult Marius.
Ce nu inteleg este ce pot face la punctul 4 - imi pot intrerupe postnatalul? adica exista si solutii? daca cumva stii?
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Din ce vad ca s-a discutat mai sus, se vorbea despre cu totul altceva, dreptul la CO in functie de zile de CM/CIC etc. Intrebarea 2 la mine era cu totul alta. Si mai e si intrebarea 1.
Pai pe Marius il asteptam si eu, fiindca stiu ca da mereu raspunsuri pertinente.
Multumesc

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011) si asteptand o

A mai fost o tipa care intreba exact acelasi lucru ce face daca vine bebe 2 sau 3 si s-a discutat de suma de 600 ron care se da la a doua nastere...insa nu mai stiu daca aici sau la capitolul anterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se poate daca discuti cu medicul si iti elibereaza doua concedii medicale.
Exemplu.
Pe data de 12 octombrie se doreste semnarea acelui act aditional sau contract.
Intre 1 - 11 oct se elibereaza un formular de concediu medical care se va inregistra la salarizare apoi o cerere si un act aditional de revenire la serviciu cu data de 12 oct. in care se semneaza actele si se ponteaza ca atare. Apoi o cerere de intrare in concediu medical incepand cu data de 13 oct. pentru care trebuie cel de-al doilea formular de CMed la care va exista un alt act adtional de suspendare incepand cu 13 pana cand se termina.
Dar obligatoriu trebuie reluat contractul (adica sa redevina activ) cel putin pentru o zi in care se fac modificarile dorite, deoarece prin lege acestea devin nule de drept daca CMunca este suspendat in acea perioada.
E un pic mai sucit dar perfect legal si posibil. Probabil o ciocolata o inghetata consumata impreuna cu .... nu ar strica zic si eu...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput