Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca doresti cumularea si calculul pe total nu este alta varianta.
Calculul si depunerea actelor si decontul/plata acestora se face intr-un singur loc la functia de baza.
Fireste ca nu au de unde sa stie insa acesta este rolul adeverintei cu veniturile realizate in alte locuri acestia din urma avand obligatia de a emite iar cei de la locul de baza de a cumula si calcula conform tuturor veniturilor realizate de angajat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu e o roblema.....duci la firma 2 o copie dupa concediu si gata.O sa pierzi la bani,dar daca nu vrei sa afle.....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Ce vorbesti tu aici?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Am inteles.
Multumesc frumos.

Asta e atunci.
O zi racoroasa si e minunat ca existi!

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
24+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Marius, imi cer scuze ca revin, dar... n-am incotro.

Exista undeva stipulat ce mi-ai povestit tu acolo?
Ca evident cele de la mine de la personal zic ca nu e asa, iar eu argumente n-am. Daca ai o legislatie ceva, e perfect.
Iti multumesc mult si scuze inca o data de indrazneala.


O zi racoroasa.

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
24+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Problema este de procedura. E vorba de casa de asigurari de sanatate care pentru un concediu medical preia un singur set de documente asta presupunand un exemplar original din CM calculatia aferenta si decontul (D112 anexa) deci toate intr-un singur exemplar.
Cum ai si un singur exemplar de CM de dat la CASS orice alta posibilitate devine imposibila si CASS nu accepta decat un set/concediu.
In fapt asta se poate verifica extrem de usor la CASS relatii cu publicul printr-un telefon sau direct acolo ei iti vor confirma procedura cu adeverinta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Multumesc frumos, Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ela04 codul muncii se aplica atunci cand ai contract de munca.Tu nu ai,esti numita prin decizie,deci nu faci obiectul codului muncii.
Marius ar trebui sa ia la citit articolele din 250/1992,stiu eu ce spun.Cred ca cei de la resurse umane de la tine gresesc.
Nu vad unde scrie ca se aplica doar in caz de demisie,deoarece tu nu ai contract de munca.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada...am incercat cam tot ce se putea...
nu merge si pace.
Nu ai lucrat in 2011 nu ai dreptul la co.
nu exista nici o reglementare privind CIC care este de fapt o suspendare a drepturilor salariale si bla bla bla...
asa ca o sa merg frumos la medicul de familie si o sa cer alea 45 de zile pt baiat... care ai dreptul anual pana la 5 sau 7 ani...
dar o sa ma rupa asta cu spaga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stai...sigur e o greseala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna, revin cu vesti:
am vorbit luni cu contabilul, mi-a zis ca din e cunoaste dansul si a aflat, durata CO este proportionala cu perioada lucrata (conform codului muncii)...am lucrat luna ianuarie, am dreptul la X zile de CO aferente unei luni lucrate..
l-am intrebat de ce s-a invocat acea directiva europeana si unor persoane li s-a acordat CO dupa CM sau CRM..
mi-a zis ca azi merge la ITM si se intereseaza..
m-a sunat acuma si mi-a zis ca asa e, am dreptul la CO pe tot anul 2012: perioada lucrata+CM+CRM+prenatal+postnatal..
din 28 iulie, de cand se termina CRM, am 21 zile lucratoare de CO..
nu mi-a zis baza legala, mi-a zis doar ca sunt norme europene de care unii tin cont, iar altii nu..

_
28+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput