Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Colega mea nu stie legea care spune ca trebuie sa ma intorc la munca cu o luna inainte sa implineasca copilul un an pentru ca nici ea nu a fost informata exact, a primit doar o informare de la superiori ca e asa si mi-a spus mie sa ma interesez (poate e putin deplasat dar asta e...). De 2 zile ma tot interesez si am ajuns la concluzia ca vreun "destept" a interpretat gresit si s-a uitat aiurea la directiva aia cu tatii care trebuie sa stea o luna acasa si in acel caz daca nu cer aceasta luna mama trebuie sa se intoarca mai devreme pentru ca acea luna "se pierde". Prin urmare, a trimis "desteptul" o informare eronata pentru ca nu s-a uitat ca se aplica doar mamelor care au nascut dupa 1 martie 2012. Ma duc luni la primarie sa intreb exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E din cauza modificarii cu luna de concediu a tatalui,luna in care mama merge la servici.Insa nu toata lumea stie sa interpreteze corect legea,din pacate.Fata de la mine care se ocupa de partea de resurse este foarte buna in ce face....

Recent ,mai recis pe 25.05.2012,o persoana angajata la una din firmele mele s-a intors in activitate cu o zi inainte de a implini micuta ei un an.Asta inseamna ca nu s-a modificat legea deloc,fata de la personal insista n mod deosebit pe amanunte de genul asta.

Sfatul meu este sa mergi sau sa dai un telefon la fosta directie a muncii,cei care pun in plata dosarele si emiT incetarile din CIC.
La primarie nu mai ai treaba.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este nici o modificare. Hai sa nu vorbim aiurea'n'tramvai.
Este OG111/2010 in care se uziteaza expresia "pana la implinirea varstei de 2 ani" de aici rezulta ideea de anterior. Dar sa majorezi intervalul la 1 luna sau 5 sau 9 este deja speculatie pentru ca nu este precizata o valoare anume ci doar cuvantul "pana la" atat.
Si de aceea eu solicit dispozitia exacta a legii. Chestiile cu "am o fata desteapta" ma lasa rece ca si "nu toata lumea stie sa interpreteze corect". Nu este nimic de interpretat, legea este clara ca si dispozitie legala.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Deci,in conditiile przentate de tine dupa 27.07.2012 poti solicita si este obligat sa-ti acorde concediul de odihna aferent 21 sau 25,nu stiu ce vechime ai,urmand ca la terminarea lui sa intri in concediu de sarcina.Riscul maternal e un concediu medical obisnuit.

Daca sa presupunem ca nasti si te intorci la munca in decembrie,fara sa-ti fi solicitat CO atunci e adevarat ai dreptul doar la Co aferent timpului lucrat.

Sfatul meu este sa-ti soliciti mai putin decat ai dreptul,pentru a putea sa beneficiezi de zilele ramase si cand te intorci din crestere copil.

Marius,la mine s-a aplicat HG250/1992...



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Ai greseli aici. Sfaturile tale sunt eronate. Una dintre ele ca este flagranta se refera la beneficiul CO la revenirea dupa 2 ani din CIC.
Fals. CO neefectuat pe un interval mai mare de 2 ani (financiari) consecutivi se pierde.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Sfatul meu este sa mergi sau sa dai un telefon la fosta directie a muncii,cei care pun in plata dosarele si emiT incetarile din CIC.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Total gresit. Exista serviciul de prestatii sociale.
Directia muncii nu are nici o treaba cu asa ceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,daca sa zicem incetarea e 14.08.2012....in 2013 are dreptul la concediul aferent lui 2012.Nu e fals nimic.Are dreptul,la incetarea suspendarii contractului,la un singur concediu de odihna,aferent vechimii...sa presupunem ca inceteaza in 2012 in august..in 2013 are dreptul la sa spunem 25 de zile,plus 25 de zile aferente anului obisnuit de munca.Se acorda o singura data numarul de zile ramase neefectuate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Iar primaria nu are treaba.La fel de bine agentia de prestatii sociale are juristi care se ocupa de asa ceva.Pui fata degeaba pe drumuri.Asta daca nu cumva in Bucuresti e altfel decat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius,daca sa zicem incetarea e 14.08.2012....in 2013 are dreptul la concediul aferent lui 2012.Nu e fals nimic.Are dreptul,la incetarea suspendarii contractului,la un singur concediu de odihna,aferent vechimii...sa presupunem ca inceteaza in 2012 in august..in 2013 are dreptul la sa spunem 25 de zile,plus 25 de zile aferente anului obisnuit de munca.Se acorda o singura data numarul de zile ramase neefectuate.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


eumada tu citesti ce scrii?
Ia tu frumos perioada CIC - perioada efectiv lucrata si CO aferent.
De la data X la data Y - CIC
De la data Y la data Z - lucrat
De la data Z la data T - CO aferent carei perioade lucrate?

Asa ceva, Ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Iar primaria nu are treaba.La fel de bine agentia de prestatii sociale are juristi care se ocupa de asa ceva.Pui fata degeaba pe drumuri.Asta daca nu cumva in Bucuresti e altfel decat aici.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Nu am spus de primarie - am zis ca afirmatia facuta de tine cu directia muncii este gresita total si institutia raspunzatoare este SPS. Sau este ceva neclar in ce am spus? Asa cum am mai spus faci afirmatii total eronate si prostesti oamenii. Ceea ce nu este deloc bine. Daca nu stii - nu scrii. Ok?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Nu va mai contrati atat cu primaria aia ca eu stiu unde sa ma duc Ma duc acolo unde mi-am depus dosarul pentru concediu si indemnizatie si tot acolo ma voi duce sa depun dosarul pentru stimulent, e logic, nu?

Cat despre "luna buclucasa", iti dau citat din OUG 124/2011 prin care se modifica OUG 111/2010:

"12. Articolul 11 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.""

Daca interpretam finalul ajungem la concluzia ca parintele care este deja in concediu trebuie sa renunte la luna pe care nu o ia celalalt parinte. Asta inseamna ca se intoarce cu o luna mai devreme pentru ca nu poate renunta la o luna din mijlocul concediului, nu?

Mergi la inceput