Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna ziua

Va prezint si eu o situatie: Sunt o mamica care nu a realizat venituri de mai bine de 2 ani , iar acum sunt insarcinata. Eu nu pot beneficia de indemnizatie , dar ma gandesc ca sotul meu da, pt ca el lucreaza cu carte de munca de multi ani la propria firma ( e administrator si unic actionar ). Ce vrem noi sa facem si nu stim daca putem : sotul sa ceara concediu de crestere a copilului , sa stea acasa 1 luna sau cat e min. si apoi sa faca acea cerere de intoarcere la serv. si sa beneficieze de acel stimulent de insertie timp de 1 an ( sau 2 ani daca s-a modificat legea )

Va multumesc

Mami de Bianca 07.05.2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Faptul ca sotul este actionar nu are relevanta. Daca este pe statul de plata si a avut salariu atunci da.
In acest al doilea caz se poate face ceea ce spuneti. Insa in egala masura atentie la numarul minim de angajati daca firma este microintreprindere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

El este singurul angajat , daca face angajare cuiva pe o perioada determinata ca sa fie un angajat in firma ... at ar fi ok ?

Mami de Bianca 07.05.2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e necesara angajarea decat daca firma este microintreprindere. Da se face angajarea pe perioada determinata asa este chiar legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Va multumesc pt informatii . O seara buna!

Mami de Bianca 07.05.2008 si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coana_andreea spune:

In legea noua zice ca tatal isi poate lua una dintre cele 12 luni concediu de crestere copil, nu este obligat dar daca nu si-l ia, celalalt parinte ramane oricum neplatit.

Intrebarea mea este urmatoarea: in ultima luna in care eu sunt in concediu postnatal, poate sa isi depuna tatal dosarul iar eu sa am concediu din luna imediat urmatoare, adica cand imi expira mie postnatalul? Mai exact ultima mea luna de postanatal se poate suprapune cu CIC pt tata in asa fel incat eu sa stau cu copilul pana la 1 an si nu pana la 11 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Buna ziua,

sunt insarcinata in 11 saptamani si realizez venituri dintr-o profesie liberala de 4 ani, as vrea sa beneficiez de plata stimulentul respectiv pana la implinirea a 2 ani de la nasterea copilului, care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac in aceasta directie?

Am inteles ca trebuie sa optez pentru CIC de 1 an si apoi in termen de 30 zile de la intoarcerea la munca sa depun dosarul pentru stimulent.

Am dreptul sa fac dosarul pentru CIC si apoi in ziua 2 de CIC sa depun cerere de revenire in munca astfel incat sa obtin stimulentul de la inceput fara sa beneficiez de nici o zi de CIC? Concediul de maternitate si lehuhie il pot sari? ca n-as vrea sa intrerup deloc activitatea doar in zilele in care efectiv nu voi putea merge ( 1-2 saptamani care includ nasterea si refacearea de dupa) dar pentru atata n-as intrerupe activitatea.

Ce plati ar trebui sa am efectuate la zi pana in momentul cererii CIC, sanatate 5,5% si altceva?

Multumesc mult.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Betty, poti depune direct dosarul de stimulent, fara sa optezi pt. CIC,dar nu vei lua cu ziua nasterii copilului, ar trebui sa ai minim 42 zile de lehuzie...daca nu vrei sa intrerupi activitatea, n-o intrerupe, vei lua cu a 44-a zi (ziua urmatoare realizarii de venituri, dar nu mai devreme de a 42-a zi de maternitate...se presupune ca realizezi venituri din a 43-a zi de la nasterea copilului).
O sa ai nevoie de adeverinta de la Casa de Sanatate ca nu ai beneficiat de concediu de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200

Buna ziua,

sunt insarcinata in 11 saptamani si realizez venituri dintr-o profesie liberala de 4 ani, as vrea sa beneficiez de plata stimulentul respectiv pana la implinirea a 2 ani de la nasterea copilului,

1. care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac in aceasta directie?

Am inteles ca trebuie sa optez pentru CIC de 1 an si apoi in termen de 30 zile de la intoarcerea la munca sa depun dosarul pentru stimulent.

2. Am dreptul sa fac dosarul pentru CIC si apoi in ziua 2 de CIC sa depun cerere de revenire in munca astfel incat sa obtin stimulentul de la inceput fara sa beneficiez de nici o zi de CIC?

3. Concediul de maternitate si lehuhie il pot sari?

ca n-as vrea sa intrerup deloc activitatea doar in zilele in care efectiv nu voi putea merge ( 1-2 saptamani care includ nasterea si refacearea de dupa) dar pentru atata n-as intrerupe activitatea.

4. Ce plati ar trebui sa am efectuate la zi pana in momentul cererii CIC, sanatate 5,5% si altceva?

Multumesc mult.

11+



1. care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac in aceasta directie?


La momentul revenirii la serviciu se depune o solicitare scrisa in acest sens. Nu stiu acum daca trebuie si altceva dar ma interesez si revin.


2. Am dreptul sa fac dosarul pentru CIC si apoi in ziua 2 de CIC sa depun cerere de revenire in munca astfel incat sa obtin stimulentul de la inceput fara sa beneficiez de nici o zi de CIC?

CIC este un dreppt deci nu este obligatoriu, deci daca nu doriti sa beneficiati nu faceti nici un demers, ci reveniti la serviciu pur si simlplu normal.

3. Concediul de maternitate si lehuhie il pot sari?


Nu. Concediul de maternitate este obligatoriu prin lege in limita minima de 42 de zile postnatal. Exceptiile sunt prevazute de lege dar nu este cazul de fata.

4. Ce plati ar trebui sa am efectuate la zi pana in momentul cererii CIC, sanatate 5,5% si altceva?
Toate obligatiile ce se calculeaza si se retin la sursa conform legii. Ele se regasesc pe statul de plata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

Betty, poti depune direct dosarul de stimulent, fara sa optezi pt. CIC,dar nu vei lua cu ziua nasterii copilului, ar trebui sa ai minim 42 zile de lehuzie...daca nu vrei sa intrerupi activitatea, n-o intrerupe, vei lua cu a 44-a zi (ziua urmatoare realizarii de venituri, dar nu mai devreme de a 42-a zi de maternitate...se presupune ca realizezi venituri din a 43-a zi de la nasterea copilului).
O sa ai nevoie de adeverinta de la Casa de Sanatate ca nu ai beneficiat de concediu de maternitate.

mami de Teo


Raspuns gresit. Concediul de maternitate este obligatoriu prin lege in limita minima de 42 de zile postnatal si nu reprezinta o optiune conform OG 158/2005 art.24 alin.2

Mergi la inceput