Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaR spune:

Buna ziua!
Nu stiu daca e bine unde scriu..., insa indraznesc.
Eu am o situatie un mic mai confuza (sau poate mi se pare doar mie asa). Deci, in 31.10.2009 am nascut ultimul copil. Am intrat in concediu de crestere , din somaj. Am luat 200+800 lei. Dupa ce mi s-a terminat concediul ar fi trebuit sa imi reactivez dosarul de somaj si as mai fi continuat cu somajul inca vre-o 2 luni. Nu am facut asta pt ca nu am stiut ca mai am dreptul la asta. Acum sunt din nou insarcinata si avand nevoie de o adeverinta de la CAS mi s-a spus ca sunt asigurata si nu co-asigurata, cum as fi crezut eu. Este posibil asa ceva? Si ce drepturi banesti am eu, dupa nasterea celui de al 3-lea copil , daca nu am fost angajata in ultimele 12 luni? Sau poate beneficia sotul meu de concediu de crestere al copilului, daca este angajat doar cu factiune de norma (2h)?
va multumesc!

Magda, mamica fericita de fetite: Ana Maria si Teodora si

http://magdahobbyarts.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

aRT.1 DIN OUG111/2010 spune doar ca este nevoie de venituri de natura salariala sau alte venituri impozabile conform codului fiscal,neprecizandu-se ca trebuie cu norma intreaga sau partiala.

Deci,in principiu da,poate beneficia sotul tau care a realizat venituri supuse impozitarii....

Pentru siguranta ta,ar trebui sa intrebi la primaria care se ocupa de primirea si aprobarea dosarelor care ulterior vor fi transmise spre plata .Nu rezulta nicaieri din 111/2010 ca mai conteaza norma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu conteaza norma asa este.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaR spune:

Madalina, Marius, va multumesc mult!

Magda, mamica fericita de fetite: Ana Maria si Teodora si

http://magdahobbyarts.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna ziua,

am si eu o situatie destul de ciudata: sunt in CIC pana in 15.12.2012, insa pentru ca fetita va merge la gradinita, am hotarat sa ma reintorc la munca, insa situatia sta asa: angajatorul are o situatie cam nefavorabila si va face restructurari. Am primit o oferta mai atractiva.
Acum cum sa procedez: sa merg la angajator si sa-mi dau demisia? Eu am fost luni 20.08.2012 si mi-am facut cerere pentru reinceperea activitatii cu data de 10.09.2012( aceasta ar fi data la care as incepe si la celalalt angajator).
Imi este teama sa nu merg la primul iar dupa cateva luni sa ma dea afara.. acum poate ca m-ar primi ca am o colega insarcinata.. a anuntat miercuri 22.08 .
Cum sa procedez legal? ca eu stiu ca mi-ar fi mai bine la cel de-al doilea..

Va multumesc anticipat pentru raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nu-s cea mai avizata persoana, dar eu cred ca prin demisie + preaviz (daca nu cadeti la intelegere). Nu mai stiu cat e preavizul acum, dupa noul cod al muncii. Faptul ca ai facut cerere de revenire, nu cred ca te obliga, gata sa ramai la ei. Ai obligatia doar la acel preaviz, daca va fi cazul. Si dupa expirarea preavizului, incepi la ceilalti.

Eu personal, as inclina catre ceilalti, mai ales daca spui ca actualul angajator are o situatie mai incerta, si exista riscul (mare) sa te concedieze...

Multa bafta!
Vezi ce spune si Marius sau un alt jurist de pe DC


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Rog un raspuns pt. urmatoarea situatie:

Am un copil nascut in iulie 2012. Am optat pt CIC pina la implinirea visrtei de 1 an a copilului.Conform noii legi, sotul meu ar trebui sa intre si el in CIC de o luna pina la implinirea virstei de 1 an a copilului.

Daca tatal nu este eligibil pentru cic (nu a realizat in ultimele 12 luni venituri de niciun fel) intra sub incidenta acestei prevederi? Cum vom fi platiti in luna in care tatal ar trebui sa fie in CIC?

Mami de Sara Ioana (21.07.2012)


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa pleci de la actualul loc de munca trebuie sa revii la serviciu.
Chiar daca este prin acord comun sau prin demisie exista preavizul care prin lege trebuie respectat mai putin in situatia in care ambele parti nu doresc acest lucru.
Daca angajatorul actual nu are pretentia la preaviz - contractul de munca se poate inchide si de a doua zi.
Dincolo va puteti angaja oricand doriti dupa ce se inchide actualul contract.
Pasii:
1 Solicitaree revenire serviciu 1
2 Reluare activitate + cerere lichidare.
3 Preaviz care nu poate depasi 20 de zile lucratoare. Daca ambele parti doresc poate sa nu existe nici un preaviz.
4 Decizie lichidare serviciu 1
5 Cerere angajare serviciu 2
6 Angajare serviciu 2


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca nu e eligibil nu intra - ramai tu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca nu e eligibil nu intra - ramai tu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc frumos Marius.

M-am contrazis azi cu cei de HR (companie multinationala), care sustin ca trebuie sa ma intorc la job obligatoriu in luna 11, astfel incat tatal sa intre in CIC in luna 12. Mi-au mai spus ca daca tatal NU a realizat venituri in ultimele 12 luni, vom incasa totusi o indemnizatie de 600 RON in luna 12, luna in care el va fi in CIC.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)


"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput