Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Buna ziua!!

am si eu cateva nelamuriri:in 10aug 2012 termin CIC si ar trebui sa revin la servici.Problema este ca sunr gravida iar si sarcina e cu risc, discutia cu medicul fiind ca trebuie repaos.am inteles ca ar trebui sa merg cel putin o zi la servici pentru a beneficia de concediu medical???pot sa trec din CIC in concediu medical fara a trebui sa merg la servici?

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da,poti.Nu trebuie sa mergi o zi la servici.Faci cerere de reintoarcere,cu data de 11 august si iti iei concediu medical in continuare.Asa am facut eu.Trebuia sa ma intorc pe 14.08.2011,dar am prelungit cu medical.Daca insa e sarcina si vrei concediu de risc maternal,atunci exista proceduri pentru obtinerea lui.Insa raspunsul e da,se poate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Multumesc :)

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Se poate daca discuti cu medicul si iti elibereaza doua concedii medicale.
Exemplu.
Pe data de 12 octombrie se doreste semnarea acelui act aditional sau contract.
Intre 1 - 11 oct se elibereaza un formular de concediu medical care se va inregistra la salarizare apoi o cerere si un act aditional de revenire la serviciu cu data de 12 oct. in care se semneaza actele si se ponteaza ca atare. Apoi o cerere de intrare in concediu medical incepand cu data de 13 oct. pentru care trebuie cel de-al doilea formular de CMed la care va exista un alt act adtional de suspendare incepand cu 13 pana cand se termina.
Dar obligatoriu trebuie reluat contractul (adica sa redevina activ) cel putin pentru o zi in care se fac modificarile dorite, deoarece prin lege acestea devin nule de drept daca CMunca este suspendat in acea perioada.
E un pic mai sucit dar perfect legal si posibil. Probabil o ciocolata o inghetata consumata impreuna cu .... nu ar strica zic si eu...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Draga Marius,
revin cu o intrebare de precizare. Raspunsul tau e foarte util si la obiect, dar intrebarea e: daca eu ar trebui sa semnez contractul cu 1 octombrie, dar aceasta zi este inainte de a se termina cele 42 de zile de postnatal "obligatoriu", mai pot intrerupe pentru ziua de 1 octombrie postnatalul? adica intreruperea se poate face in timpul acestor 42 de zile?
Mie mi se pare o chestie aberanta, fiindca nu inteleg cum ma poate obliga statul sa stau 42 zile in medical, daca eu nu vreau? asta e o incalcare a libertatilor mele, daca eu ma simt capabila sa ma intorc la munca dupa 3 saptamani de exemplu? si as vrea sa stiu cum stau lucrurile...
Multumesc muuuult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este obligatoriu prin lege. Ca ai tu sau nu chef...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

si atunci nu se poate intrerupe pentru o zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmmm legal nu.

Ca sa intrerupi ar trebui sa ai doua formulare de concediu medical.
Stai un pic. Sa verific ceva.
Tras de par....
01.10 cade luni. Da asa faci


Iei CM pana in 30.09.2.2012 pe un formular de CM.
Vorbesti cu medicul sa iti dea concediul medical pt oct. incepand din data de 02.10.2012 de marti, nu de luni, adica nu de la 01.10.2012.
Spui ca asa ai nevoie.
Sa nu fie in continuarea celui din sept. Sa fie initial. Aici este tras de par daca o sa accepte sau nu. Eu zic ca o sa accepte ca nu se vede.

Nu o sa se vada.
Pt data de 01.10.2012 sa te ponteze la serviciu normal faceti actele cu 01.10.2012.
Din 02.10.2012 reintri in medical si vor baga CM normal.
Asta e... asa scapi.




www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Genial! deci trebuie sa motivez MF sa il faca initial, nu continuare.
Esti brilliant!
Doamne ajuta sa iasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna ziua tuturor!
Am si eu unele nelamuriri. Fetita mea implineste 2 ani pe 29 sept (pica sambata). Eu ar trebui sa nasc bebe 2 pe 7 noiembrie (se va intampla mai repede ca trebuie cezariana, din pacate). Dilemele mele:
1. Cererea de reintoarcere o fac cu 30 sept (care pica duminica) sau 1 oct.?
2. Cu aceeasi data imi bag si prenatal si cerere de suspendare, sau?
3. Mai trebuie sa mai duc si de la medic adeverinta de luare in evidenta a sarcinii pt serviciu, din moment ce eu nu voi lucra deloc, ca intru in prenatal?
4. Ce alte acte mai trebuie, daca mai trebuie.
Eu la RU la mine la firma nu are rost sa intreb ca e un talmes-balmes total si nici nu am incredere in ei deloc si nu vreau sa imi faca surprize. Vreau sa fac totul ca la carte.


28 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

1. Da,01.10.2012
2.da
3.duci concediul medical...prenatalul are cod 08 parca ceea ce inseamna sarcina si lehuzie.Ai reluat activitatea cu 01.10.2012,intri cu aceeasi zi sau de pe 02.10.2012 in cm cu cod 08....

Asa s-a intamplat la mine,doar ca eu am intrat direct in concediu pentru ingrijirea copilului bolnav.
Urmeaza pasii pentru obtinerea CIC.
Sunt ravasita si mi-e greu sa ma concentrez,dar in principiu astia sunt pasii.

Mergi la inceput