Jocul cu carti 5

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Un tinar profesor se lupta cu poliomelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Philip Roth - "Nemesis"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

In secolul XVII, un muzician englez se duce la Copenhaga ca sa se alature orchestrei regelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Music and Silent...btw, ce parere ai de Rose Tremain?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Yeeeeee!

Despre Rose Tremain... am avut o vreme cand credeam ca nu imi va fi de ajuns decat atunci cand ii voi fi citit toate cartile. Dar am gresit. Caci, la un moment dat, mi-a devenit suficient pentru un timp. Cred ca am o ciudatenie, dupa ce citesc mai mult dintr-un scriitor care ma atrage, parca incep sa ma simt manipulata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asa am patit si eu cu Murakami... dupa ce 4 ani am citit tot ce iesea, recitit... am ajuns "fed up with it" si n-am mai putut citi nimic de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Un personaj celebru (antierou) care, cu un umor negru remarcabil, povesteste cum a ajuns din intimplare in razboi, apoi, tot din intimplare, in America si cum sfirseste, ca medic, sa-i ingrijeasca pe sarantocii din cartier.

glimmer, de Tremain te intrebam fiindca mie imi place si nu prea de ea; si i-am citit doar doua carti :)("drumul spre casa" si "muzica si tacere"). Ca scriitoare, mi se pare inconsecventa: cind adinca, reflectiva, cind expeditiva si superficiala.

roxanaz, deci te-ai oprit la 1Q84, ori ai dat-o gata si pe asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Bardamu din "Calatorie la capatul noptii" a lui Louis-Fernand Celine?

Revenind la madame Tremain, pe mine ma cuceresc cartile istorice si prin asta m-a atras, mi-a picat mie bine atunci cand am citit-o. "Drumul spre casa" m-a dezamagit pentru ca practic m-a plictisit si de atunci nu am mai citit nimic de ea (dar nu ca sa o "pedepsesc").

Mergi la inceput