Cum ati reactona in locul meu?

Cum ati reactona in locul meu? | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, sincer mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc sa scriu aici ceea ce mi s-a imtamplat, dar am decis ca, indiferent de rosiile pe care le voi primi in ferza, sa imi descarc naduful...
Sambata am sarbatorit ziua feciorului meu (a implinit 2 ani!!!)...Am facut o mare petrecere si am invitat o gramada de pitici, mai mici si mai mari pt ca aceasta zi sa ramana in amintirea noastra (a lui nu stiu cat, dar avem pozr si filmari)...Eu niciodata nu mi-am facut ziua, nici a mea, nici a sotului si nici a copilului pt cadouri..sincer nu am pretentii de la nimeni sa imi dea nimik...Dar de data asta m-am simtit ff jignita...Iustin a primit o gramada de cadouri, ff frumoase unele, inutile altele etc,dar gestul conteaza..insa cineva (a se citi o prieena buna) i-a adus doar haine SH...Stiu ca ea se imbraca de acolo..si copilului ei ii cumpara haine de acolo..dar mi se pare ff aiurea ca atunci cand faci un cadou sa oferi faine SH..care se si cunoaste ca au mai fost imbracate, uzate s.a...
Culmea e ca mi-a si zis in timpul petrecerii ("Noi nu i-am luat lui Iustin jucarii pt ca are destule, ne-am gandit sa ii luam haine mai mari pe care sa le poarte si mai tarziu")..Macar naibii tacea din gura...Ma simt ff aiurea..mi-am schimbat parerea despre ea...nu ma asteptam..as da mai multe detalii dar mi-e imposibil..ne mai cunosc persoane pe aici..as vrea sa o ating intr-un fel..ea crede ca n-am observat...Nu am nimik cu cei care se imbraca de la SH, dar eu una nu sunt de acord sa imbrac copilul de acolo..Cel mai rau e ca na simt luata de fraiera..de parca n-as fi observat..Persoana se comporta normal..As vrea sa o ating cumva..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Pai daca n-ai sarbatorit ziua pentru cadouri, chiar nu-ti inteleg revolta. Spre deosebire de alte cadouri inutile, pe astea poti sa le dai cuiva care chiar are nevoie. Deoarece prietena ta se imbraca de la SH si isi imbraca si copilul de acolo, nu mi se pare ca a gresit prea tare; daca insa pe tine te afecteaza asa de mult, in loc s-o atingi mai bine abordeaz-o direct, dar cu diplomatie si clarfica situatia. Mai ales pentru a evita sa se repete situatia si cu alte ocazii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Si tu acum astepti sfaturi despre cum sa te razbuni, asa-i?
Oana, dar asta poti gandi si singura!
Prietena ta buna munceste, are o viata indestulata, merge in vacante? Ma gandesc ca nu, din moment ce se imbraca din SH (lucru care NU mi se pare deloc jenant, in contextul actual, apropos).
Ai fi fost la fel de jignita daca ar fi venit cu mana goala, sau daca ti-ar fi adus o prajiturica "Magura" la copil?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

S-o atingi? Daca e cum spui tu si crede ca n-ai observat, poti sa-i spui nevinovat: am vazut ca hainuta de la tine are un defect, imi poti spune de unde e, as vrea s-o schimb.
Desi eu nu m-as pierde in subtilitati de-astea. Nici mie nu mi se pare ok sa faci cadouri sh, dar nu o lua ca pe o jignire. Spui ca ei se imbraca de-acolo, deci li se pare firesc. Jignitor era ca ei sa fi fost imbracati nu stiu cu ce. Depinde in ce relatii sunteti. Poti sa-i spui in fata ca nu obisnuiesti sa imbraci copilul de acolo. Mai bine taci si doneaza hainele, daca arata civilizat. Chiar tu ai scris ca gestul conteaza. Baga-le la categoria cadouri inutile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Wow... ai vrea "s-o atingi" cumva? Cum? Nu cu nuiaua banuiesc...

Pai data viitoare sa nu mai inviti "sarantoci" de-astia gen flower-power la marea petrecere a fiului tau. Simplu.
Eu nu inteleg de ce ti-ar fi adus femeia haine noi atat timp cat nici fiului ei nu-si permite sa cumpere asa ceva!! Iar tu te superi leoarca pe treaba asta??!
Nu mai bine ti-aducea un ursulet mare-mare de plus , NOU, de care sa te impiedici toata ziua prin casa?
Asadar ai apreciat mai mult lucrurile inutile primite (de care nu te plangi) decat pe cele oferite cinstit de acea mamica... ok. Mare bila neagra de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

vezi-ti de treaba si nu te mai enerva pentru asa ceva. ce rezolvi daca "o atingi" ?
cum adica esti luata de fraiera ? in ce sens ? ca nu ai zis nimic ? pai ce mai era de zis ? las-o asa cum a picat.

later edit : la multi ani pentru Iustin, sa va bucurati de el !
iar hainutele fa-le cadou unor copii nevoiasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_ella2005 spune:

Dupa cum ai spus, ai primit si unele cadouri inutile, le poti trece si pe acestea in aceeasi categorie. In plus, calul de dar nu se cauta la dinti si nu te obliga nimeni sa imbraci copilul cu acele haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
Cel mai rau e ca na simt luata de fraiera..de parca n-as fi observat..Persoana se comporta normal..As vrea sa o ating cumva..


Stii vorba aia, razbunarea-i arma prostului ... da tu dovada ca esti mai presus. Prin postarea de fata nu ai dat. Urat ce ai scris si ca o gandesti, mai ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Foarte urat din partea ta !

Sa recapitulam, ca la scoala : prietena ta se imbraca de la SH, copilul propriu si-l imbraca de la SH, iar tu ai fi vrut sa ii cumpere fiului tau haine noi, ca sa nu te simti jignita.

Multe lectii despre prietenie invat pe forumurile astea !

PS : prietena ta NU a gresit cu absolut nimic si nici nu a intentionat sa te jigneasca.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Rog moderatorii sa stearga subiectul!!
Nu e vb de oameni sarantoci..ci de alt gen..dIN PACATE NU POT DA DETALII PT A MA FACE INTELEASA...cRET E CA MA DERANJEAZA NU GESTUL IN SINE CAT FAPTUL CA EI CRED CA N-AM OBSERVAT DIN MOMENT CE AU SUBLINIAT FAPTUL CA "AU CUMPARAT ACELE HAINE"...sTIU CA SI LA sh SE ACHITA...

rOG STERGEREA SUBIECTULUI DACA SE POATE SI NU DOAR INCHIDEREA LUI..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

draga mea, atunci pt. detalii asa de intime si sa nu fii recunoscuta in urma lor, cauta o prietena, matusa, verisoara ca sa iti versi oful. S-a inteles ce ai scris!

Mergi la inceput