Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, nu cred ca se compara cerclajul profilactic (al tau) cu cel de urgenta (al meu) - la modul de consecinte, etc. stiu o gemenista ce a facut cerclaj preventiv la 13 sapt si n-a avut treaba toata sarcina: mers la job pana in sapt 28, condus pana prin 32, totul lin.
un cerclaj de urgenta creeaza o iritabilitate la nivelul uterului, dar eu nu am avut de ales, ca altfel pierdeam sarcina la 17-18 sapt.
atosibanul inca nu l-am facut. daca e nevoie, il fac fara sa ezit.

amary, m-ai facut sa rad de faza cu pedichiura. mie imi taie unghiile si la maini, si mi le taie asa, cu forma barbateasca, dar nu zic nimic altceva in afara de multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata fetelor,


Declar ca am avut o noapte in care am . Cred ca ma ajunse oboseala. Bineinteles ca m-am trezit pt a merge la toaleta, dar a fost incomparabil mai bine Am facut un parteneriat cu sotul meu, in sensul ca el va dormi in living pana vin eu sa il iau in dormitor ( doarme saracul stingher pe canapea pana pe la 1). Nu pot sa adorm cu el langa mine. La prima trezire, ma duc si il aduc in dormitor.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, ce ai cu bietul barbat de nu (mai) poti adormi cu el langa tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, cred ca mi-e ciuda ca el daca pune capul pe perna adoarme... nu se foieste ca mine..

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

dragalasele mele ce active sunteti!!!!

Brigit nici eu nu cred ca la un cerclaj profilactic trebuie sa stai atat de mult la pat, iti continui viata dar te protejezi....stai mai pe spate cand te asezi ca sa nu stai direct pe col si cred ca ar fi bine....

Amary cred ca cei din jurul tau sunt uimiti ca ai ajuns destul de departe cu sarcina....noi suntem fericite ptr ca esti singura din grupul nostru care ne da sperante ca se poate....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

In urma incurajarilor unanime m-am decis sa profit si de cele cateva raza devsoare si am facut o plimbare de 10 minute. Am 2 controale succesive sapta ce vor urma si verific cum sta treaba, in felul asta prind curaj. Ca la un moment dat cum ziceati nu o sa mai pot umbla prea mult oricum.

Irip, m-ai distrat teribil, aveti o adevarata strategie de somn. Si al meu doarme bustean imediat, insa am inceput sa il concurez. Eu de adormit adorm, dar ma trezesc noaptea de 2-3 ori si atunci ma foiesc.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
irip asa m-ai distrat...auzi la tine...sa iti tii sotul pe canapea pana la prima ta trezire...si al meu adoarme imediat...si ma si sforaie...dar nu ma indur sa il las pe canapea
eu azi am facut prima doza de dexametazona...la 8...mai fac una diseara la 8..deocamdata vad ca ma simt ok..m-a durut putin locul dar acum e ok..nu mai simt nimik..
o zi frumoasa sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Fetelor eu stau bine cu somnul asta dupa ce primesc aprobare de la bebei...seara au program artistic iar eu mor de somn, astept si dupa 1h adorm....ma trezesc de vreo 3 ori la toaleta si merg pe intuneric ca sa nu fuga somniciul.

balanta off ti am citit mesajul de la piersicute si m am socat...acum sunt convinsa ca increderea, optimismul si statul la pat te vor duce pana la 37 sapt si o sa ai 2 leusori in casa.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Brigit ma bucur ptr plimbarile tale...la mine scazuse colul de la 32mm la 25mm si tot nu imi recomandase repaus total la pat din cauza riscului de tromboze, asa ca la tine se poate ...mai incolo vezi tu...
yasmi81 ti a facut dexametazona in vena sau injectii?...le ai facut la spital sau acasa? cate doze faci?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Buna dimineata fetelor. Cum ati dormit...eu de la 4 sunt treaza...desi nu m-am simtit rau nu stiu de ce nu am reusit sa dorm. De vreo 2, 3 zile nu m-a mai suparat nici simfiza...am senzatia ca bebele de pe col s-a mai ridicat pt ca nu mai simt presiune asa mare pe col si il si simt miscand mai sus si mai activ.
Anabel am facut ieri dexa..una la 8 dim si una seara la 8, intramuscular, a venit o asistenta acasa la mine. Doza a fost de 8 mg odata. Eu ma intrebat dr. cum trebuie facuta intravenos sau intramuscular si el a zis intramuscular si farmacista imi spusese la fel.Dr. a zis ca daca mai e cazul mai facem o tura la 34 sapt. De simtit m-am simtit ok...m-a durut doar putin si apoi locul cam vreo jumatate de ora...dar apoi nu am ami avut nimic.

Mergi la inceput