Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Of gata cu treburile de gemeni acum sa ma relaxez.

Am facut baita si am papat si pana la 12 mama nu mai are nici un stres.A fost bun la ceva spitalul, au ore de masa fixe si chiar le respectam.

Cu ce sa incep. Epidurala nu se face la gemeni pentru ca exista riscul sa nu mai poti sa il impingi pe al doilea pentru ca nu mai simti nimic.
Preturile de acolo sunt cam 1200 ron minim pentru o cezariana de gemeni. Nasterea normala nu stiu cat merge pentru ca eu m-am interesat doar de cezariana cat am stat in spital pentru ca eu stiam ca o sa nasc prin cezariana. Eu am dat 1000 ron pentru ca piticul 2 a iesit sanatoasa si intreaga chiar daca eu dormeam. Stiu ca a fost cam mult pentru 10 minute cat a stat langa mine. Anestezistul de la 150 ron iar asistentele 5 ron pentru toaleta de seara si 5 pt cea de dimineata.
Viata de mamica mie mi se pare momentan usoara. Au program de masa si am timp chiar sa merg la cumparaturi cand ele dorm. Nu se trezesc intre mese. Mananca pe rand, 30 minute diferenta. Nu au colici momentan. Cand mai plang le pun pe burta mea si adorm. le place foarte mult sa doarma pe burta iar eu ma bucur pentru ca nu mai stau sa le bat sa scoata aerul.
Greul cred ca vine odata cu diversificarea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, ma dau imediat dupa spalat (de fapt sotul ma da), apoi ma piaptana. si ma mai da de 2 ori pe saptamana pana la urmatoarea spalare. avantajul este ca parul nu se ingrasa deloc si arata lucios.
pai cum adica, te machiezi in casa da' nu bagi piaptanul in par? . lucrezi cu jumatati de masura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Vin si eu la raport cu pizza si papanasi, azi cred ca am facut-o lata.

Balanta, nu te lasa influentata de vestile rele. Am citit si eu si m-am cutremurat, insa incerc sa ma incurajez si sa imi spun ca va fi bine. Si eu imi tot zic sa nu mai citesc decat aici, la gemenuti, e un topic super pozitiv, si ma incarc cu optimism, insa tot dau cu ochiul si pe alaturi. Sper din tot sufleful sa ne ajute Dumnezeu sa avem copii sanatosi si la termen.
Si astept vestile de la Amary


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor am uitat sa va spun ca mananc cat 4 gravide la un loc de cand am nascut. Nu ma pot opri din mancat. Cand eram gravida nu cred sa fi mancat macar o zi atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

salexa, pari f relaxata si mi se pare mare lucru sa ai un tonus asa bun.
am inteles acum, tu te refereai la epidurala de la nasterea naturala, iar noi ne gandeam la cezariana .
dr ta a méritât pana a ultimul leu, avand in vedere ca fetita a 2-a era cu piciorusele spre iesire.
mie personal nu mi se par mari preturile de la polizu. in timisoara sunt mai mari, plus ca se plateste in euro (ce prostie!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Salexa, asa cum povestesti ne dai tone de curaj!!!!
Esti o mamica grozava, ma bucur ca ai puiute cuminti!



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, ceea ce m-a dat peste cap a fost faptul ca m-am uitat pe pozele de pe picassa si am vazut si poza cu fetita decedata. asta m-a dus intr-o fractiune de secunda cu gandul la albert, baietelul ce l-am pierdut la 24 de sapt si am izbucnit in plans, a inceput sa mi se intareasca burta etc.
poze cu bebelusul pierdut avem si noi, dar ni se par un lucru atat de intim, trist, nepretuit si totodata special, incat nimeni altcineva in afara de noi doi ne le-a vazut. nu stiu, eu nu pot sa inteleg de ce sa pui o asemenea poza sa o vada si altii, mai ales cand "altii" sunt femei gravide si implicit sensibile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor o sa vedeti ca oricat de obosite veti fi nu veti da importanta. Bucuria este atat de mare incat nimmeni nu va trusi sa va supere.
Ma supara pitic 1 pentru ca nu are scaun decat daca ii bag un supozitor. Nu stiu cum sa o fac sa isi revina, o tine asa de 5 zile.
Stiti voi vreun ceai care sa o ajute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, e normal sa iti rascoleasca amintiri dureroase, acum esti si fff sensibila si porti in suflet o durere pe care deocamdata-si poate ca niciodata pe de-a-ntregul- nu o poate estompa nimic. Ai mare dreptate in ceea ce zici cu fotografiile, eu ma gandesc ca nici nu realizeaza ce trairi intense se pot declansa, mai ales ca asa cum zici si tu -toate fetele sunt insarcinate, dci au oricum o angoasa apropo de nastere. Nu stiu, poate unii asa isi traiesc durerea, exteriorizandu-se, fara sa le pese de ceilalti-de fapt nu cred ca se poate gandi la ceilaltu acum, zic si eu, nici nu stiu
Incearca sa nu te mai gandesti la cazul asta, e intr-adevar fff trist, sa iti spui ca nu te ajuta nici pe tine si nici pe baietei...te rog eu nu mai plange si fa un nospa daca ti se mai intareste burtica.


Salexa ce stiu e ca bb nu trebuie sa devina dependent de supozitor/termometru sa faca kk. Nu stiu insa ce sa te sfatuiesc cu privire la ceaiuri, sper sa mai intre fetele mai mari si cu mai multa experienta





Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Neata,


Salexa, multumesc pentru informatii ! Imi place ca esti relaxata.
Felicitari fetelor care azi schimba nr. de saptamani! La cat mai multe!
Balanta_tm, mi se pare k sunt mai interesanta nepieptanata

O zi buna!

33 &

Mergi la inceput