Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, cred ca statul in pat face minuni, pe langa tratamentul medicamentos, desi am citit cateva studii in care se mentiona ca nu s-a demonstrat eficacitatea repaosului la pat. pe mine, frica m-a determinat sa stau cat mai mult in pat. acum stau pt ca obosesc daca sunt in picioare si cateva minute.
ma tot gandesc la salexa care povestea de constipatie..si pt mine e un cosmar de fiecare data.
o data cu inaintarea in sarcina simt cum imi intra morcovul cu tot cu frunze ma ridic din ce in ce mai greu din pat, genunchii ma dor cand ma asez, talpile la fel, orice crampa ma termina psihic.
cum ai spus si tu balanta_tm, nu e usor de dus o sarcina gemelara, dar uite ca Dumnezeu ne intareste pe toate...chiar cred ca mamele de gemenasi sunt niste persoane deosebite
i-am dat si eu sotului un sms cu o lista de bunataturi. abia astept sa vina..

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

la salexa cred ca a fost mai mult decat constipatia, fiindca ea avea colul intredeschis cand s-a internat si probabil ca perfuziile facute in spital nu au putut face decat sa ii conserve starea de la momentul respectiv. la un moment dat probabil ca nu si-au mai facut efectul. aminteste-ti ca ea a fost f f activa pana la 29-30 sapt, conducea zilnic si lucra de dimineata pana seara. apoi a avut cununia (avea deja colul intredeschis sau oare si o mica dilatatie?) si apoi s-a internat.

despre repaosul la pat, si eu stiu ca sunt studii care nu confirma ca este ajuta dpdv prelungire sarcina. dar stiu atatea povesti de succes unde era implicat si repaosul la pat, incat mai degraba cred in ce vad in jur decat in niste studii...

sa scrii aici ce iti aduce sotul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Multumesc pentru urari fetelor.

Anne Mary ai dreptate am avut mare noroc ca nu nascut pe vasul de toaleta, se presupune ca mi-am rupt singura membranele cand faceam integrame . Si am mai fost norocoasa ca tot ce v-am povestit s-a petrecut in 35 de minute.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Buna ziua fetelor..ma bucur ca ati scris atat de mult,am avut ceva de recuperat.
Eu nu am posta deloc in week-end pt ca ne-am apucat de renovari...inca nu am terminat dar sper ca la finalul saptamanii sa fie gata camera. Ma cam obosesc toate cele si cand vad casa vraiste ma apuca disperarea..mai ales ca eu acum functionez incet si foarte incet.
Salexa sa iti traiasca printelese si sa fiti sanatoase.
Eu tot numar la saptamani..maine facem 29...mai e o groaza dar incet incet sper sa ajungem la final cu bine. Legat de progesteron si eu am luat foarte mult..pana la 20 saptamani luam 600 mg utro si 2 duphaston pe zi..apoi pana la 24 saptamani am scos treptat pana am ramas doar cu 200 mg utro...inteleg ca asa merg pana la 36 saptamani.
Am vazut ca vorbeati de miscarile bebelusilor...eu am avut perioade cand il simteam pe cel din dreapta f f activ..dar de vreo cateva zile rolurile s-au schimbat si cel din stanga a miscat f mult, azi s-au trezit insa invers misca mult cel din dreapta
de Amary ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

salexa, dar de de nu au mai putut sa-ti faca cezariana? cate saptamani aveai?

33 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip cand m-a consultat medicul care era de garda mai aveam 5 cm si iesea fetita, iar dupa plimarile facute cand a venit doctora nu a mai putut sa imi faca cezariana pt ca mai aveam 3 cm. Nu avea cum sa mai traga copilul inapoi, cum am spus doar ce m-am urcat pe masa si in secunda 2 dupa ce am impins de 3 ori a aparut fetita. Vroia sa imi faca cezariana pentru ca nu era intoarsa cealalta fetita. Ce este mai grav este ca la sarcina gemelara nu se face epidurala.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Salexa, felicitari mamico! Sa va traiasca fetitele si sa va umple viata de bucurii! Ma bucur tare mult ca sunteti bine!

Acum o asteptam pe Amary sa ne spuna daca are gemenasi de mai sau de iunie, sigur a nascut. Oare Alma ce mai face, parca ea voia tot natural?

Sa stiti ca eu sunt absolut convinsa de eficacitatea repaosului la pat, conteaza fff mult, iar cateva saptamani in plus, cum a fost la salexa, sunt f importante.


Va pup pe toate, fara exceptie!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Patul meu suspendat pe caramizi, diazepamul cu scobutil si nospa si speranta ca voi naste cat mai aproape de termen la mine au avut efect. Am reusit sa nasc la aproape 35 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Salexa ai ajuns cu fetele acasa? Ne povestesti cum este acum? Au luat in greutate? Doamne! Abia astept sa-i vad si eu pe ai mei

+ 20 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, felicitari inca o data! mie mi se pare incredibil sa nasti natural gemeni! bravo!
cum s-au comportat cei din spital cu voi? daca vrei, poate ne spui orientativ niste preturi care se practica pe acolo.
mai tii minte daca greutatile de la ecografie au fost apropiate de greutatile fetelor la nastere?

33 &

Mergi la inceput